WASHINGTON. Členovia zahraničného výboru amerického Senátu v stredu večer schválili rezolúciu o použití vojenskej sily v Sýrii.
Pre rezolúciu sa vyslovilo 10 členov, proti hlasovalo 7. Jeden senátor sa prezentoval, ale nehlasoval.
Schválením sa návrh posúva na prerokovanie celému Senátu. Ten by mal následne o návrhu hlasovať 9. septembra.
Návrh dokumentu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters, obmedzuje trvanie prípadnej vojenskej operácie na najviac 90 dní a vylučuje nasadenie pozemných síl.
Rezolúcia hovorí o časovom rozsahu 60 dní. O jej predĺženie o ďalších maximálne 30 dní bude musieť prezident Barack Obama opäť požiadať Kongres.
Obama: V hre je dôveryhodnosť sveta
Obama v stredu uviedol, že dôveryhodnosť Kongresu a medzinárodného spoločenstva je v hre a je preto potrebné zastať sa zákazu používania chemických zbraní.
Podľa jeho názoru by sa svet mal držať svojej vlastnej červenej čiary.
"Moja dôveryhodnosť nie je v hre. Dôveryhodnosť medzinárodného spoločenstva je v hre," zopakoval Obama počas návštevy Švédska.
Prezident verí, že o nutnosti zásahu v Sýrii presvedčí aj členov Kongresu.
Šéf americkej diplomacie v stredu potvrdil, že arabské štáty ponúkli Američanom finančné prostriedky na prípadnú intervenciu.
"Pokiaľ ide o arabské krajiny a ich ponuku niesť náklady a pomôcť, odpoveď je jednoznačne áno, ponúkli to. Ponuka je na stole," vyhlásil.
Obama počas návštevy Švédska:
Nemci zachytili ďalší telefonát
Nemecká spravodajská služba zachytila telefonát, v ktorom predstaviteľ hnutia Hizballáh povedal, že sýrsky prezident Bašár Asad urobil chybu, keď nariadil použitie chemických zbraní pri útoku neďaleko Damasku.
Oznámila to v stredu agentúra Reuters s ohľadom na jedného z účastníkov tajnej schôdzky nemeckých poslancov s predstaviteľmi Spolkovej spravodajskej služby (BND).
Na stretnutí sa zúčastnil aj šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle.
Počas telefonátu predstaviteľ Hizballáhu povedal, že Asadov rozkaz na útok z 21. augusta bol chybou a že sýrsky prezident stráca nervy.
Irán aj Hizballáh patria k najbližším zahraničným spojencom Asadovho režimu.
Putin nevylúčil súhlas s akciou
Rusko podľa prezidenta Vladimira Putina potrebuje dôkazy o použití chemických zbraní v Sýrii a bude konať, až keď ich dostane.
Putin nevylučuje, že dá súhlas na vojenskú operáciu v Sýrii - ale jedine so schválením Bezpečnostnej rady OSN. Zároveň povedal, že bez súhlasu OSN nemá právo konať USA ani po schválení útoku Kongresom.
Podľa neho existuje možnosť, že videozáznam detí, ktoré prišli o život pri chemickom útoku v Sýrii, je "kompiláciou banditov napojených na al-Káidu".
Ak americký minister zahraničia John Kerry popiera, že na strane povstalcov sú aj ľudia z al-Káidy, je podľa neho klamárom.
Rusko medzitým pokračuje v posilňovaní svojej flotily v Stredomorí. Vyslalo hliadkovú loď Smetlivyj z Čiernomorskej flotily. K plavidlám sa neskôr pridá aj torpédoborec Nastojčivyj z Baltskej flotily.
Džihádisti z Kaukazu sformovali v Sýrii nezávislú bojovú skupinu. Tvrdia, že nie sú napojení na al-Káidu.
Švédsko udelilo Sýrčanom plošný azyl
Turecko v stredu znovu potvrdilo,že bude súčasťou akejkoľvek medzinárodnej koalície voči Sýrii. Neuviedlo však, či aj v prípade vojenskej akcie.
Švédsko medzitým ako prvá krajina Európskej únie ponúklo plošný azyl pre všetkých utečencov zo Sýrie.
Taliansko vyslalo do Stredomoria torpédoborec a fregatu, aby chránili talianskych vojakov v Libanone v prípade intervencie.
Britský premiér David Cameron vyjadril presvedčenie, že režim Bašára Asada znovu použije chemické zbrane, ak Západ v Sýrii nezasiahne.
Konflikt v Sýrii - infografika
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.