SME
Piatok, 15. november, 2019 | Meniny má Leopold

Minúta po minúte: Obama zostáva americkým prezidentom

Barack Obama vyhral boj o Biely dom, chce byť lepším prezidentom.

Obama nie je zlý chlapík, ale mal by sa poberať, povedal v deň volieb Mitt Romney. (Zdroj: SITA/AP)

14:00 Končíme so sledovaním voľby prezidenta USA formou minúta po minúte. Ďalšie aktuality a najnovšie správy nájdete v téme "Americké voľby 2012"


13:36 "Teraz, ráno po drahej a prudkej kampani, musí znovuzvolený prezident Obama nájsť spôsob, ako prinútiť Kongres, aby prevzal svoju zodpovednosť za ekonomické záležitostí. Voľby nespravili nič pre to, aby sa vyliečilo zdanlivo neriešiteľné stranícke rozdelenie vo Washingtone. Trpký tón prezidentskej súťaže by toto rozdelenie mohol ešte podporiť," napísal šéf jednej z najväčších investičných firiem na svete Pimco Mohamed El-Erian.

"Opatrný strednodobý výhľad - nemyslíme si, že počiatočná reakcia trhu predstavuje trvalý trend. USA stále musia riešiť otázku fiškálneho útesu v najbližších týždňoch, s pravdepodobne rozdeleným Kongresom. To je výzva", zhodnotil pozíciu prezidenta analytik Societe General.

13:19 Prezident Obama vyjadril nádej, že obe strany, demokrati a republikáni, po voľbách spoja sily. Podľa Davida Borena, bývalého senátora, ale prezident "musí spraviť niečo prelomové, aby sa tak stalo."

win_res.JPEG

Obama a jeho tím zdraví priaznivcov v Chicagu. FOTO: SITA/AP

13:07 CNN prisúdila podľa Guardianu miesto v Snemovni reprezentantov za šiesty obvod v Minnesote Michele Bachmann, ktorá sa do pozornosti dostala svojou kandidatúrou v republikánskych primárkach. Spočítaných má byť 99,29 % hlasov, Bachmann vedie o 1,03 % pred demokratom Jimom Gravesom. Zákon v Minnesote nariaďuje prepočítanie hlasov, ak je rozdiel medzi kandidátmi menší ako pol percenta.

O víťazstve Bachmann píše aj Reuters.

Expert: Od Obamu sa veľké zmeny nečakajú

12:29 Slovenský expert na zahraničnú a bezpečnostnú politiku Tomáš Valášek si myslí, že Barack Obama nemá zvláštny cit pre zahraničnú politiku. Výraznejšie sa bude sústreďovať aj naďalej na domácu.

12:19 Ako strážia prezidenta Spojených Štátov? Pozrite si infografiku

11:54 Nemeckým vládnym dlhopisom sa na trhu v stredu darilo napriek nepriaznivému začiatku obchodovania. Pomohli im americké dlhopisy, ktoré podporilo víťazstvo Baracka Obamu v prezidentských voľbách v USA.

11:40 Akcie na hlavných burzách v západnej Európe začali po ohlásení výsledkov volieb v USA obchodovať s rastom. "Do americkej politiky to určite prináša väčšiu viditeľnosť, čo je pre trhy priaznivé," upozornil jeden z maklérov na burze v Paríži. Informáciu priniesol server iDnes.cz.

11:29 Podľa agentúry AP sa už spočítalo 100% voličských hlasov. Obamu volilo 49,8% voličov, Romneyho 49,3%. Nie je to však oficiálne štátne vyhlásenie.

obama_fans.jpg

Obamovi priaznivci v Chicagu oslavujú víťazstvo. FOTO: TASR / AP

Florida meškala so sčítaním, výsledok to však neovplyvní

10:55 Obama porazil Romneyho aj na internete. Víťazný odkaz Baracka Obamu "Four more years" na Twitteri sa stal najzdieľanejším v histórii. Čítajte viac.

10:30 Porážku republikánov rozoberajú aj v New York Times. Republikáni potrebujú v budúcnosti získať viac hlasov od Hispáncov, viac od mladých, viac od všetkých. Začať môžu tým, ako získať späť štát Ohio, píše ich komentátor Ross Douthat na twitteri.

10:20 Ženy budú mať po týchto voľbách v Americkom Senáte historicky najväčšie zastúpenie - bude ich tam 19 (zo 100 miest). Napísal server huffingtonpost.com.

foto
Obama dominuje titulkám svetových portálov. Takto vyzerali titulné stránky najväčších spravodajských portálov sveta.

9:51 Florida hlási, že bude meškať so spočítaním všetkých voličských hlasov. Meškanie spôsobili dlhé fronty a čakacie doby vo volebných miestnostiach.

9:30 V štátoch pokračuje sčítavanie zvyšných hlasov. Obamu podporilo 49,9% všetkých voličov, Romney získal 48,6% podporu. Zatiaľ spočítali približne 110 miliónov hlasovacích lístkov.

9:20 Víťazstvo Baracka Obamu oslavovali dnes aj obyvatelia indonézskej Jakarty, kde staronový prezident strávil časť detstva.

V jednej z jakartských škôl, kam chodil mladý Obama - vtedy známy pod prezývkou Barry, žiaci v televízii pozorne sledovali zverejňovanie čiastkových výsledkov volieb prezidenta USA. Správu o tom, že slávny žiak ich školy zostane prezidentom Spojených štátov ďalšie štyri roky, vítali s výkrikmi nadšenia, napísala agentúra AP.

Obama žil v Jakarte so svojou matkou a nevlastným otcom od svojich šiestich do desiatich rokov.

obama_prejav.jpg

To najlepšie nás ešte len čaká, sľúbil Američanom Obama. FOTO: TASR / AP

9:11 Obamovo víťazstvo vítajú aj Iránci, píše server BBC. Mnoho ľudí v Iráne malo obavy, že výhra republikána Romneyho by znamenala vojnu, zatiaľ čo víťazstvo Baracka Obamu je bezpečnejšie pre ľudí.

9:05 Cena ropy v utorok posilnila o tri percentá, pričom ju podporil rast amerického akciového trhu. Očakávanie, že v stredu bude jasný víťaz amerických prezidentských volieb, cenám akcií totiž pomohlo.

9:02 Čítajte prvé reakcie na Obamovo víťazstvo vo voľbách.

8:56 Americký analytik Nate Silver na svojom volebnom webe FiveThirtyEight správne predpovedal výsledky vo všetkých 50 štátoch. Svoj ​​výkon z volieb v roku 2008 tak zlepšil o jeden štát.

8:54 Dav ľudí pred Bielym domom vo Washingtone oslavuje Obamovo znovuzvolenie.

Obamov prejav: Spojené štáty to najlepšie ešte len čaká

8:43 Výnosy z desaťročných amerických vládnych dlhopisov v stredu vzrástli, keďže investori prehodnocujú dopady amerických volieb na ekonomiku USA. Obama síce obhájil úrad prezidenta, avšak republikáni si aj naďalej udržali kontrolu nad Snemovňou reprezentantov, čo môže sťažiť novému prezidentovi zámer presadiť viaceré kľúčové zákony a negatívne zasiahnuť ekonomický rast.

Výnosy z desaťročných vládnych dlhových cenných papierov vzrástli na 1,689 %, výnosy z tridsaťročných dlhopisov poskočili o viac ako celý jeden bod, neskôr však časť svojich ziskov zmazali a naposledy sa nachádzali na úrovni 2,879 %.

8:30 Prečítajte si prepis víťazného prejavu novozvoleného prezidenta Baracka Obamu.

gal.jpg
Obama získal tesný mandát pre veľkú vládu, píše Tomáš Gális

8:20 V reakcii na výsledky volieb začalo euro v stredu posilňovať voči americkému doláru. Víťazstvo Obamu sa považuje za odstránenie prekážky pre prípadné pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany americkej centrálnej banky, s ktorým republikáni nesúhlasia.

8:15 Štáty Colorado a Washington ako prvé zlegalizujú marihuanu. Čítajte viac.

8:08 To, že Barack Obama tiež blahoželal súperovi Mittovi Romneymu k úspešnej kampani, nie sú len prázdne slová. Snemovňa reprezentantov totiž zostáva republikánska. "Stretneme sa (s Romneym) a budeme rokovať o tom, ako spoločne pomôcť USA," povedal Obama.

8:02 Obama končí svoj prejav slovami: "Žijeme v najlepšej krajine na svete. Ďakujem všetkým. Boh žehnaj Amerike."

7:55 Obama v prejave parafrázoval slávny citát zavraždeného prezidenta Kennedyho: "Amerika nie je o tom, čo pre nás môže urobiť, ale o tom, čo my dokážeme urobiť."

7:42 Obama ďakuje všetkým, ktorí sa zúčastnili na voľbách bez ohľadu na to, za koho hlasovali. "Sme jedna americká rodina. Opäť sme našli tú správnu cestu. To najlepšie nás ešte len čaká," vyhlásil znovuzvolený šéf Bieleho domu.

obama_family.jpg

Barack Obama ďakuje rodine. FOTO: SITA / AP

7:38 Barack Obama sa v Chicagu chystá predniesť svoj víťazný prejav. Dav nadšene skanduje: "štyri ďalšie roky", nechce ho pustiť k reči.

7:26 V žiadnom štáte sa už zrejme víťaz volieb nezmení. Obama s očakávaným víťazstvom na Havajských ostrovoch bude mať 332 voliteľov, Romney s pripočítaním troch hlasov za Aljašku 206. Rozdiel v absolútnom množstve získaných hlasov bude zrejme výrazne užší ako pred štyrmi rokmi. Po sčítaní sto miliónov hlasov je rozdiel medzi oboma mužmi približne 450 tisíc hlasov.

7:07 "Tweet" z Obamovho účtu, kde je prezident na fotke so svojou manželkou a heslom "Four more years" je už podľa Buzzfeed najpopulárnejší v histórii.

7:05 V štátoch Oregon, Colorado a Washington sa hlasovalo aj o rekreačnom užívaní marihuany. Návrh prešiel v Colorade, v Oregone nie. Výsledky z Washingtonu zatiaľ nie sú.

Romney priznal porážku, gratuloval Obamovi

7:02 Mitt Romney končí prejav, v ktorom priznal volebnú porážku, slovami: "Boh žehnaj Amerike."

6:58 Ľudia v Marylande a Maine v referende rozhodli, že od budúceho roka sa budú v týchto štátoch môcť sobášiť páry rovnakého pohlavia.

6:56 Mitt Romney podľa agentúry AP uznal volebnú porážku a telefonicky gratuloval Barackovi Obamovi k víťazstvu. Práve hovorí pred davom svojich priaznivcov v Bostone, ďakuje svojej rodine za podporu. "Moja žena Ann by bola skvelá prvá dáma," povedal Romney. Zablahoželal Obamovi k víťazstvu a ubezpečil ho, že sa bude modliť za to, aby bol ako prezident úspešný.

romney_defeat.jpg

Mitt Romney ďakuje priaznivcom. SITA / AP

6:50 Romney sa chystá predniesť prejav.

6:43 V prospech Obamu sa už priklonil aj stav počtu voličov. Doteraz mu započítali hlasy 49,83 milióna voličov, 49,80 patrí Romneymu.

06:32 Barack Obama ostáva naďalej v Chicagu v hoteli. Predpokladá sa, že v najbližšom čase prednesie víťaznú reč. Prezident však najprv čaká na Romneyho, ktorý by mal oficiálne priznať prehru. Romney je takisto s rodinou v hoteli v Bostone.

06:20 Romney stále nechce priznať prehru.

06:19 Televízia CBS zdôrazňuje, že Obama dokázal eliminovať otázky v ekonomike. Aj napriek tomu, že v USA je stále vysoká nezamestnanosť prehral s Romneym v ekonomických otázkach len o o jedno percento 48:49.

06:14 Virgíniu podľa New York Times získal Obama.

06:09 Podľa NBC sa zdá, že o Obamovej výhre znovu rozhodli rovnako pred štyrmi rokmi obyvatelia, ktorí majú predkov Latinskej Ameriky.

Ďalšie štyri roky, napísal Obama

06:05 Americké médiá vyzdvihujú, že Obamov tím sa výborne pripravil na najdôležitejšie a najväčšie štáty. Svoju stratégiu sústredil na štáty, ktoré rozhodujú a menšie, v ktorých nemal ich kandidát šancu, vypustili.

06:02 Atmosféra v Romneyho tábore v Bostone klesla pod bod mrazu, informuje BBC. Všetci netrpezlivo čakajú na jeho prejav k svojim priaznivcom. Podľa CNN sa ale Romneyho tím stále zdráha priznať porážku a čaká na konečné výsledky z niekoľkých kľúčových štátov.

05:59 Zatiaľ je zrátaných 78 percent hlasov.

05:58 Stále je 25% šanca, že Romney vyhrá Ohio, ale analytici televízie NBC zdôrazňujú, že ani to by republikánom nestačilo.

05:51 "Ďalšie štyri roky," oznámil súčasný prezident na Twitteri a pripojil fotografiu, na ktorej sa objíma so svojou ženou Michelle.

obamaaa.jpg

05:41 Romneyho tím stále neverí, že prehral. Čaká na oficiálne výsledky z Ohia.

05:37 Pred Bielym domom vo Washingtone sa ľudia štverajú po stromoch. Naposledy niečo podobné robili po tom ako sa podarilo zabiť Usamu Bin Ladina.

05:34 Finálne výsledky z Floridy budú pre komplikácie pri sčítaní známe až v stredu popoludní východoamerického času.

05:35 Romney víťazí v Montane, Idahu a Wyomingu.

05:30 Barack Obama zostáva prezidentom USA po dosiahnutí 275 voliteľov, píše BBC.

05:22 Prvé vplyvné americké médium hlási výsledok. The Huffington Post: "Obama reelected".

05:20 V Chicagu znie známy hit Jamesa Browna I feel good, ktorý sa strieda s Beatles - Twist and shout. Oslavuje sa vo veľkom.

05:19 Americké televízie už hlásia, že Obama pokračuje ako americký prezident.

05:18 V Chicagu sa nahlas oslavuje. Práve zistili, že Barack Obama sa stane prezidentom aj na druhé volebné obdobie. Podľa NBC vedie 274:203.

05:09 Volebné miestnosti sa zatvárajú na západnom pobreží. Čaká sa na Kaliforniu, Oregon a Havai.

05:07 Romney podľa agentúr AP a Bloomberg získal Severnú Karolínu.

05:06 V Romenyho tábore v Bostone je ticho. Ľudia okolo kandidáta republikánov sa snažia rozjasniť dav príbehom ich kandidáta, ktorý vysielajú na veľkej obrazovke. Veľkú časť v ňom dostáva aj herec Clint Eastwood, ktorý bol jednou z hlavných osobností Romneyho kampane.

romeny.jpg

Priaznivci Romneyho neskrývajú sklamanie. FOTO: AP

04:58 Minnesota ide Obamovi, hlási CNN. Jeho poradca David Axelrod povedal, že ak jeden zo štátov Pennsylvánia, Michigan či Minnesota pripadne republikánovi, ako sa snažil jeho tím naznačovať ku koncu kampane, oholí si svoje tridsaťročné fúzy.

04:57 V Chicagu to vrie, tábor demokratov hlasne oslavuje každý vyhraný štát Obamu. Prezident povečeral s rodinou v jednom z hotelov v Chicagu a z izby bude sledovať výsledky.

04:56 Voľby zatiaľ prebiehajú viacmenej podľa prieskumov. Navrch má Barack Obama. Ak vyhrá všetky "svoje" štáty, vrátane Minnesoty a Iowy, čomu predbežné výsledky nasvedčujú, stačí mu získať Ohio a zostane americkým prezidentom. Bez ohľadu na to,ako dopadne stále nezrátaná a tesná Florida, Severná Karolína a Virgínia. Po sčítaní 65 percent vedie v Ohiu o 85 tisíc hlasov. Obama má stále veľa možností, ako vyhrať voľby, Romney čoraz menej.

4:53 Romneymu by nemusela stačiť ani Florida, kde zatiaľ vedie Obama. Ak súčasný prezident získa k južnému štátu očakávané Kaliforniu, Oregon, Washington a Havaj mal by už 274 voliteľov.

Obama má bližšie k víťazstvu

4:50 Zatiaľ je spočítaných 65 miliónov hlasov, predpokladá sa, že voliť bude raz toľko ľudí.

4:46 Mitt Romney získava podľa CBS Novú Arizonu. Potreboval by však skôr nejaké dobré správy z Ohia či Floridy, v oboch štátoch tesne vedie Obama.

4:22 Televízia CBS práve informovala, že republikáni neskrývajú sklamanie z aktuálnych výsledkov, čakali lepšie výsledky v Ohiu, kde Romney stráca.

4:16 Obama podľa CNN vyhral dôležitý New Hampshire. Získava štyroch jeho voliteľov.

3:50 A kongres bude zrejme naďalej rozdelený. "Je fakticky nemožné pre republikánov získať väčšinu v Senáte," píše CNN.

3:49 Rekapitulácia doterajších výsledkov. Všetky štáty, ktoré neboli úplne jasné, zatiaľ získal Barack Obama. Zo zostávajúcich mu fakticky stačí získať Ohio a New Hampshire a bude aj naďalej prezidentom. Romneyho potrebuje vyhrať Floridu, Severnú Karolínu, Virgíniu, kde sú tesné výsledky, aj Ohio. Ani to mu však nemusí stačiť. Obama má k víťazstvu bližšie.

3:34 Po sčítaní 81 percent hlasov na Floride vedie Mitt Romney o neuveriteľných 636 hlasov. Žeby sa opakoval rok 2000? Zatiaľ to však vyzerá, že Obama vyhrá aj bez tohto štátu.

3:33 Wisconsin získal Obama, predpovedá NBC. Bol jedným zo štátov, o ktoré sa hralo. Z tohto štátu pochádza aj Paul Ryan, Romneyho kandidát na viceprezidenta. Noc sa zatiaľ vyvíja skôr v prospech súčasného prezidenta.

3:25 Na Democratic Plaze v New Yorku pred Rockefeller Centre je tradične klzisko, na ktorom je veľká mapa USA. Na nej vyfarbujú štáty na červeno, ak v nich vyhrá Romney, na modro keď vyhrá Obama.

3:23 Barack Obama získal Pennsylvániu, predpovedá NBC. Tento štát často býva kľúčový, no v prieskumoch pred voľbami si tu Obama vytvoril náskok. Mitt Romney sa snažil presvedčiť, že ho môže získať. Napríklad tu v Pittsburgu mal míting aj vo volebný deň. Nakoniec mu to nepomohlo. Hlasy voliteľov podľa NBC News Obama 148:153 Romney.

3:21 Z očakávaných štátov Romney vyhral podľa CNN Kansas, Louisianu, Mississippi, Nebrasku (3 voliteľov), Severnú Dakotu, Južnú Dakotu, Texas a Wyoming. Obama zasa dva štáty, kde ničil hurikán Sandy – New York a New Jersey. Súčasný stav voliteľov Obama 123:152 Romney. Romney síce momentálne vedie, ale "jeho" väčšina štátov už bola.

noc.jpg

Na výsledky čakajú aj v štáte Massachusetts. FOTO: AP

Výsledky volieb prináša server ABC News

3:08 Obama vyhral podľa NBC News Michigan - veľmi dobré znamenie pre prezidenta, keďže republikáni sa snažili rozšíriť mapu voliteľov aj o tento štát. Wisconsin je stále priskorý na vyhlásenie, ale podľa NBC News tam Obama solídne vedie. Podľa exit pollu o šesť percent. Wisconsin chcel Romney vyhrať, aj jeho viceprezident odtiaľ. Zdá sa, že val stredozápadu, ktorý Obama vytvoril, zatiaľ drží. To, že Florida je veľmi tesná a Obama vedie, je podľa analytika NBC News Chucka Todda prekvapenie.

3:03 NBC dáva víťazstvo v Michigane Obamovi. Romney pritom tento štát považoval za taký, ktorý by mohol získať.

2:57 K dôležitým štátom, ktoré zatvoria o chvíľu, patrí Colorado, Wisconsin, Michigan aj Minnesota. Posledné dve by mali podľa predvolebných prieskumov pripadnúť Obamovi.

2:54 Veľkou a otvorenou debatou týchto volieb sú prieskumy verejnej mienky. Niektoré prieskumy sa od seba líšili dvojcifernými odchýlkami. Na vine boli modely účasti voličov, koľko voličov, z ktorej skupiny nakoniec príde voliť. Bližšie k voľbám sa však rozdiely začali vyrovnávať. Určite bude aj po týchto voľbách v USA veľká debata o kvalite jednotlivých prieskumov - najmä tých na celoamerickej úrovni.

2:38 Arkansas, domovský štát bývalého demokratického prezidenta Billa Clintona, ktorý pomáhal Obamovi v kampani, pripadol podľa očakávania Mittovi Romneymu.

2:24 Väčšina ľudí v kľúčových štátoch za zlý stav americkej ekonomiky viní skôr bývalého prezidenta Georga W. Busha, ako súčasného prezidenta Baracka Obamu. Napríklad na Floride podľa CNN ho za vinníka súčasnej ekonomickej situácie označilo 53 percent voličov v exito polloch, Obamu 41 percent voličov.

2:21 Jedna z najdôležitejších tém v kľúčovom štáte Ohio (18 voliteľov) bola záchrana automobilového priemyslu. Štát je po Michigane druhým centrom automobiliek v krajine. Podľa exit pollov šesť z desať opýtaných vládnu pôžičku prezidenta Baracka Obamu podporuje, čo mu môže pomôcť. Viac ako vplyve automobiliek na výsledky v Ohiu čítajte tu.

Výsledky sú podľa prvých exit pollov tesné

2:19 V skorom hlasovaní na Floride vyhral Obama o percento, zrátaných je tak 43% okrskov, informuje NBC News. Dobre znamenie pre prezidenta je, že vyhral v skorom hlasovaní v okresoch, ktoré predtým volili republikána Busha, ale v roku 2008 prešli k Obamovi.

2:18 Fox News pridelila Romneymu podľa očakávania ďalšie dva štáty na juhu – Alabamu a Mississippi. Zatiaľ v kľúčových štátoch sú výsledky tesné a televízie si netrúfajú odhadnúť, kto v nich vyhral.

02:09 Najnovšie odhady MSNBC. Prezident Barack Obama vyhral Connecticut, Delaware, Illinois, Rhode Island, Massachusetts, Marylande, Maine (troch voliteľov zo štyroch) hlavné mesto Washington, D.C. Romney zasa získal Tennessee a Oklahomu. Žiadne prekvapenie. Žiaden nový kľúčový štát si netrúfli odhadnúť, je to príliš tesné. V Pennsylvánii, kde robil kampaň Romney ešte aj dnes a tvrdili, že tu môže prezidenta zdolať, tu však vedie Obama.

02:05 Pre Obamu je dôležité, že NBC News označilo Pensylvániu ako "príliš skoré na prognózu"' nie "príliš tesné na prognózu". Podľa dát NBC tam však Obama vedie. To je zlé pre Romneyho tím, keďže posledné dni vyhlasoval, že Pensylvaniu môže vyhrať. Bez nej bude cesta k 270 oveľa náročnejšia. New Hampshire a Florida podľa očakávania príliš tesné.

02:00 Georgia ide Romneymu, ako sa čakalo. (FOX NEWS)

carolina.jpg

Karolína dovolila. FOTO: AP

01:54 Tri kľúčové štáty, tzv. battleground states, ktoré zatvoria volebné miestnosti o 02:00, sú Florida, New Hampshire a Pennsylvánia. Romney musí takmer bezpodmienečne vyhrať 29 voliteľov na Floride. Len s ňou môže naďalej snívať o sne, ktorý mal aj jeho otec George Romney – že sa stane americkým prezidentom. Posledné prieskumy pred voľbami hovorili, že Floridu by mohol tesne získať.

01:47 V dôležitej Virgínii sa výsledky budú oznamovať až od 02:00 nášho času, o hodinu neskôr, píše Washington Post. Ľudia tam stoja v radoch a ak sú v rade pred oficiálnym zatvorením volebných miestností, musia ich nechať odvoliť.

01:43 Romney vyhral v Južnej Karolíne (CNN). Podľa očakávania. Oveľa dôležitá Severná Karolína aj kľúčové Ohia si však televízie netrúfajú odhadnúť, je to tam tesné.

01:39 Ohio,Severná Karolína a Virgínia - ani v jednom štáte ešte televízie neurobili podľa exit polls prognózu, znamená to, že výsledky budu podľa očakávania v týchto battlegrounds tesné.

"Pre Romneyho je trochu zlé znamenie, že sa ešte nevyhlásila Severná Karolína, keďže to je jeho najsilnejšia battleground state, aspoň podľa prieskumov," píše Branislav Ondrášik.

01:33 Potvrdzuje sa: Romney vyhral Západnú Virgíniu. (CNN, MSNBC)

01:30 O 1:30 nášho času sa zatvárajú volebné miestnosti v troch štátoch – Ohiu, Severnej Karolíne a Západnej Virgínii.

Západná Virgínia by mala padnúť Romneymu, rovnako aj Severná Karolína vyzerala, že by ju mal vyhrať. Veľkou výhrou je však Ohio. V histórii žiaden republikánsky prezident nevyhral voľby bez Ohiu. Ako volí Ohio, volí aj národ, hovorieva sa.

01:29 Podľa exit pollov amerických televízií sa Američania rozhodovali podľa ekonomiky - až 60% vníma ekonomiku ako najväčší problém - najmä rastúcu nezamestnanosť, infláciu a ceny benzínu. Zdravotníctvo bolo druhé so 17 percentami. Nie je to prekvapujúce, takmer všetky voľby sú primárne o ekonomike. Ako povedal strojca Clintonovho víťazstva z roku 1992, šéf jeho kampane James Carville: "Je to o ekonomike, hlupák". Tento rok sa to opäť potvrdilo.

01:17 Zvyčajne republikánska Indiana sa v minulých voľbách priklonila k demokratovi Obamovi. Aj preto, že jeho Chicago je kúsok odtiaľto. Tento rok sa však už podľa troch televízií vrátila do košiara republikánov.

01:12 CNN a AP projektuje, že Obama vyhral Vermont a Romney Kentucky. Nič prekvapujúce, obe sa čakali.

Najdôležitejší štát, ktorý zatvoril svoje volebné miestnosti o 1 hodine nášho času je Virgínia. Romney by ju veľmi potreboval vyhrať. Podľa exit pollov, ktoré zverejnila CNN, tam bola remíza 49:49.

Poradca Romneyho povedal pre New York Times, že Virgínia udá tón celej volebnej noci. Ak tu vyhrá Romney, môže to by dlhá noc.

19291661_res.jpg

Miami. FOTO: TASR/AP

01:08 "Prichádzajú prvé hlasy z Indiany, ktorá bude zafarbená na červeno a vyhráva tu Mitt Romney," píše z USA Branislav Ondrášik.

"Ale voľby v Indiane sú predsa zaujímavé - práve oni môžu rozhodnúť, že Senát bude stále v rukách demokratov. Demokrat Joe Donnelly vyhrával v prieskumoch nad republikánom, kandidátom Tea Party Joeom Murdockom, dvojciferným náskokom. Murdock upadol v tomto republikánskom štáte v prieskumoch po vyhlásení, že "ak žena otehotnie pri znásilnení, bola to božia vôľa".

00:45 Prezidentské dcéry museli ísť dnes najprv do školy a až podvečer odleteli za rodičmi do Chicaga. Cestovala s nimi aj stará mama Marian Robinsonová.

00:43 Ako prvé sa uzavreli niektoré volebné miestnosti v Kentucky a Indiane, oba štáty by mali podporiť Romneyho. O jednej sa končí hlasovanie vo Virgínii, Južnej Karolíne, Georgii, Floride, New Hempshire a Vermonte.

00:21 Aj v týchto voľbách sa objavujú problémy s hlasovacími zariadeniami - aj keď zahlasujete za Obamu, váš hlas môže ísť Romneymu.

00:18 Keby dnes volili Izraelčania, jednoznačne by vyhral Romney v pomere 70:30. Izraelský veľvyslanec Alexander Ben-Zvi je však striktne nestranný. "Ktokoľvek vyhrá, strategické partnerstvo medzi USA a Izraelom sa nezmení," povedal nam Ben-Zvi na volebnej noci v hoteli Carlton. Počas kampane sa veľa hovorilo o preventívnom útoku na iránske jadro. Ben-Zvi by bol najradšej, keby k nemu nemuselo prísť. "Nie je to vylúčené, ale zo všetkých riešení je to vojenské vždy najhoršie. Ak sa však obohacovanie uránu v Iráne znovu zrýchli, môže k tomu dôjsť," povedal izraelský veľvyslanec.

00:03 Spravodajská televízia TA3 ukončila svoje vysielanie so slovami, že ráno sa v ich vysielaní dozvieme, kto je novým americkým prezidentom. Vysielanie začnú opäť o šiestej hodine. Rovnako sa spravodajská TA3 zachovala aj pred štyrmi rokmi.

19291657_res.jpg

Takto sa na odovzdanie hlasu čaká v Tuscaloose, štát Alabama.
FOTO: TASR/AP

23:55 Dvadsaťjedenročná obyvateľka Chicaga Galicia Maloneová odvolila cestou na pôrod po tom, čo jej praskla plodová voda.

V Detroite podľa BBC News zase postarší volič skolaboval priamo vo volebnej miestnosti, jeho manželka preto začala nepriamu masáž srdca a po chvíli srdce jej muža naskočilo. "Odvolil som?" spýtal sa po tom, čo otvoril oči.

23:37 Volebná účasť by mohla byť v týchto voľbách rekordná. Vysoký záujem o voľby hlási Florida, vo Virgínii by účasť mohla prekročiť tú z roku 2008.

23:29 Na karibskom ostrove Portoriko volia svojho guvernéra a vyslanca, ktorý ich bude zastupovať v americkom Kongrese. V dvojreferende sa zároveň rozhodujú, či chcú zostať v spoločenstve a ak áno, tak či sa stanú 51. štátom USA, alebo zostanú pridruženým štátom.

23:12 Romney podľa CNN povedal novinárom, že si napísal víťaznú reč, ktorá ma 1 118 slov. Inú reč podľa svojich slov zatiaľ nenapísal.

romneySA_res.jpg

Mitt Romney sa usmieva na spoločnej fotke vo volebnej centrále v Green Tree.
Zdroj: SITA/AP


Na sme.sk vás vidíme radi, ale americké voľby sú zároveň čas, keď americké weby dávajú zvyšku sveta školenie z online žurnalistiky:

Odporúčame:

  • 512 ciest do Bieleho domu - brilantná infografika NYT o tom, čo sa stane, keď ...
  • Choose a word to fit your Election Day mood - NY Times majú na titulke vystavenú aj hru/anketu, pomocou ktorej majú čitatelia dať vedieť, ako sa v deň volieb cíti Amerika.
  • Mimochodom, New York Times odomkli svoje volebné spravodajstvo všetkým aj bez zaplatenia. Tým, ktorí s nami budú pri najbližších slovenských voľbách, sľubujeme, že aj my pri nich budeme takí vlastenci.
  • Ak máte radi všetko vo veľkom, skúste titulku The Huffington Post .
  • A čisto subjektívne - nám sa najviac páči Washington Post (lebo poskytol iným webom aj možnosť vkladať volebnú mapu).

23:09 "New Jersey nie je štát, kde by sa dali Obamove čísla spochybniť," hovorí Branislav Ondrášik k rozhodnutiu, že sa štát predĺžil hlasovanie mailom alebo faxom až do piatku. "Toto rozhodnutie je dôležité najmä pre miestne voľby. Podľa posledných prieskumov Obama viedol 10-15% v New Jersey, takže ani predĺženie hlasovania neovplyvní výsledky volieb a fakt, že hlasy voliteľov pôjdu k Obamovi."

23:02 "Počas kampane sledujte ako kľúčové časy najmä 2.00 až 3.00 hodinu SEČ. Vtedy uvidíme, či sa darí Obamovi alebo Romneymu," píše z Chicaga náš spolupracovník Branislav Ondrášik.

"O 1.00 bude odhlasované vo Virgínii a o 1.30 v Ohiu a Severnej Karolíne, o 2.00 sa zas skončia voľby aj na Floride, New Hampshire a Pensylvánii. To sú všetko tzv. battleground states, kde sa očakávajú tesné výsledky. Ak sa dočkáme prognózy Obamovho víťazstva v Pensylvánii okolo 3.00, Romney má problém, lebo to tam nebude dostatočne tesné. A zrejme to bude aj náznak toho, že Ohio sa bude vyvíjať v Obamov prospech. Ak naopak bude Penslylvánia tesná dve-tri hodiny a rovnako Virgínia, nervózni budú v Obamovom tíme. Ale to už oba volebné tímy budú viac ako diváci pri televíznych obrazovkách: už niekoľko hodín totiž dostávajú exit polls."

aqui_res.JPEG

FOTO: SITA/AP

22:45 Americké akciové trhy skončili obchodovanie v pluse už druhý deň po sebe. S&P 500 a Dow Jones narástli o percento, investori uprednostnili akcie pred vládnymi dlhopismi, píše FT.

Volebný súboj sledujeme aj s veľvyslancom USA na Slovensku

22:44 V Novej väčšine Daniela Lipšica sú samí obdivovatelia republikánov. Ekonomický expert strany Robert Žitňanský je veľký fanúšik najmä Ronalda Reagana. Na volebnej noci v Carltone povedal, ze mu nevadia jeho hodnotové zmeny názorov, podporuje ho pre jeho ekonomické videnie sveta.

toda_res.jpg

22:33 Investigatívny novinár Tom Nicholson prišiel do Carltonu v dobrej nálade. Jeho knihe o Gorile sa darí. Predalo sa jej už 40-tisíc kusov a pred Vianocami sa chystá štvrta dotlač. Nicholson jednoznačne fandí Obamovi, kandidatúru Romneyho považuje za žart. Vyčíta mu, ako klamal v kampani o Obamovej politike, aj to, ako vystupoval v kampani.

Martin Poliačik by, na rozdiel od mnohých svojich kolegov v SaS, bral liberálneho kandidata Obamu a nie konzervatívca Romneyho, ktorého by volil Sulík. Na volebnej noci v Carltone priznal, že v jeho strane mierna väčšina drukuje republikánom, práve pre ich rozpočtovú politiku. Preňho sú však dôležitejšie hodnotové veci, ktoré presadzuje Obama.

22:18 Obamovi spolupracovníci z Pennsylvanie a Virginie podľa CNN hlásia, že do volebných miestností chodí viac afro-amerických voličov, ako očakávali. Ak je to pravda, boli by to veľmi dobré správy pre Obamu, ktorí má podľa prieskumov až 90-percentnú podporu práve v tejto komunite.

22:10 Podľa Telegraph.co.uk Romney práve hovoril s dobrovoľníkmi v Pennsylvánii a povedal im, že Obama nie je zlý chlapík, ale mal by sa poberať.

shemesh_res.JPG

22:05 New Jersey predĺžilo hlasovanie mailom alebo faxom až do piatku. Štát tak reagoval na sťažnosti, že voliči zasiahnutí hurikánom Sandy nedostali včas hlasovacie lístky.

21:58 Podľa Washington Post došlo v pondelok v noci v Seattli v štáte Washington k vlámaniu do miestnej volebnej centrály demokratov. Vlámanie vyšetruje polícia, ďalšie detaily zatiaľ nie sú známe.

ny_res.jpg

Dlhé rady voličov v newyorskom Manhattane čakajú na možnosť voliť.
FOTO: SITA/AP

21:43 V bratislavskom hoteli Carlton uz beží volebná noc, ktorú tradične organizuje americké veľvyslanectvo na Slovensku, píše náš reportér Mirek Tóda.

Pri jazzovej hudbe sa diplomati, politici, podnikatelia a novinári rozprávajú, koho by viac chceli za amerického prezidenta.

Martin Butora, bývalý veľvyslanec v USA, začal diplomaticky, ale nakoniec nám povedal, že Obama by mal dostať ešte štyri roky, aby sa ukázalo, či jeho spôsob riešenia krízy veľkou intervenciou môže fungovať. V prípade Romneyho by sa podľa neho mohla posilniť euroatlantická spolupráca.

Americký veľvyslanec na Slovensku Theodore Sedgwick je nominovaný demokratickým prezidentom Obamom, takže je zrejmé, komu želá víťazstvo. Napriek tomu si myslí, že to môžu byť veľmi tesné voľby, aké Amerika už dlho nemala. A preto sa teší na dlhú a napínavú predvolebnú noc.

21:10 Mitt Romney priletel do Pittsburghu. "To je znamenie víťazstva," reagoval na dav mávajúcich sympatizantov.

Obama poďakoval Romneymu za súboj

20:34 "Dnes je to tu hotové šialenstvo," povedal volič na Floride. "Ľudia čakajú hodiny, aby mohli odvoliť. Nikdy to až také nebolo."

afp.jpgVolebné miesta možno nájsť kdekoľvek, dokonca u predajcov áut alebo v práčovni, píše BBC.

19:30 Barack Obama po svojom návrate do Chicaga navštívil hlavný stan demokratov. Vyslovil presvedčenie, že voľby vyhrá, ale ocenil aj prácu tímu svojho súpera.

"Chcem povedať guvernérovi Romneymu, že mu blahoželám k ráznej kampani," povedal. "Teším sa už na výsledky."

19:14 Američania volia aj na Facebooku. Sociálna sieť ponúka mapu ľudí, ktorí sa na Facebooku pochválili hlasovaním.

19:09 Pred mnohými voličskými miestnosťami sa od rána tvorili dlhé rady. "Dva a pol hodiny čakania, ale odvolil som," tešil sa volič na Twitteri.

"Rozhodol som sa počkať, kým sa to trochu vyľudní. Ten rad je na dobrú hodinu a pol," povedal zase Ron Miller pre BBC.

foto
Je Amerika na prahu kontinuity alebo zmeny? pýta sa Martin Bútora, bývalý veľvyslanec v USA

18:12 Tohtoročné voľby budú amerických daňových poplatníkov stáť 2,5 miliardy dolárov alebo 20 dolárov na jeden voličský hlas, počíta britská stanica BBC.

17:14 "Pred Rockefeller Center v New Yorku sa hromadia ľudia, píše z miesta náš redaktor Tomáš Prokop.

"Volebnú centrálu pod názvom Democracy Plaza tu má televízia NBC. Reklamné slogany lemujú mená predošlých prezidentov, demokrati sú tradične modrí a republikáni červení. Skvelo je vymyslený nápad spočítavania voliteľov. Z mrakodrapu Rockefeller Center visia dva vozíky s menami oboch kandidátov, ktoré sa budú postupne posúvať nahor. Víťaz sa zastaví pri čísle 270, čo je počet voliteľov potrebný na víťazstvo."

midland_res.jpg

V niektorých častiach Staten Islandu volia v nevyhrievaných stanoch bez elektriny. Miestnu školu, kde sa malo voliť pôvodne, poškodil hurikán Sandy.
FOTO - SITA/AP

16:53 Najmenej 120 miliónov Američanov sa podľa očakávania zúčastní na prezidentských voľbách v USA, kde sa už dnes otvorili volebné miestnosti na východe i stredozápade Spojených štátov a postupne sa pridávalo západné pobrežie.

16:04 Americkí republikáni pripravili volebnú recepciu v hlavnom stane svojej kampane v Bostone v Massachusetts, hoci je tento americký štát považovaný za baštu demokratov, uviedla DPA.

15:37 Americký republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney a jeho manželka Ann odvolili v ich domovskom štáte Massachusetts. Čítajte viac tu.

15:15 Američania berú voľby vážne, ale majú problémy s voliacimi prístrojmi. V Upper East Side na Manhattane sa tvorí od rána rad cez dva bloky.

15:14 V Rockaway parku v Queense, ktorého časti boli v New Yorku najviac postihnuté hurikánom Sandy, sa volí pod holým nebom vo veľkých rozkladacích stanoch. Elektrinu tam zabezpečuje viacero prenosných generátorov. "Toto je môj domov, vždy som tu bola a voliť je mojou povinnosťou. Je to naše právo a znak slobody. Nikdy som nevynechala voľby, je to najdôležitejšia vec v našom verejnom živote," hovorí pre televízie CBC jedna z voličiek, ktorá dodáva, že po dlhých studených nociach jej funguje doma konečne elektrina.

Prvý výsledok z obce Dixville Notch dopadol nerozhodne

15:06 Väčšina bežných občanov planéty by zrejme privítala znovuzvolenie Baracka Obamu za prezidenta USA. Uzavretejší svet trhov by však prípadné víťazstvo jeho vyzývateľa Mitta Romneyho ocenilo zvýšením kurzov. Čítajte viac tu.

14:46 Na dlhé ponocovanie sa dnes chystajú obyvatelia kenskej obce Kogelo, z ktorej pochádzajú predkovia Baracka Obamu. Celá rodina bude v prvý novembrový utorok sledovať s napätím dianie za Atlantickým oceánom - spoločne pred televízorom.

14:25 Štyri pätiny Nemcov (80 percent) by podporilo Baracka Obamu, ak by sa mohli zapojiť do amerických prezidentských volieb, jeho republikánskeho vyzývateľa Mitta Romneyho by podporili iba tri percentá nemeckých občanov. Vyplýva to z výsledkov reprezentačného prieskumu verejnej mienky inštitútu Allensbach.

12:59 Postupne počas ďalších šiestich hodín otvoria volebné miestnosti v ostatných štátoch USA. Prvé volebné miestnosti zatvoria o polnoci SEČ. Vtedy sa na verejnosť dostanú aj prvé výsledky takzvaných exit polls.

10:58 V amerických prezidentských voľbách je už známy prvý výsledok hlasovania z obce Dixville Notch v štáte New Hampshire. Súčasný prezident Barack Obama s republikánom Mittom Romneym tam získali zhodne po päť hlasov.

10:04 Viaceré obchodné reťazce a reštaurácie sa rozhodli spríjemniť voličom čakanie na výsledky volieb špeciálnymi ponukami a zľavami.

Sieť mexických reštaurácií tak každému hosťovi, ktorý sa preukáže nálepkou s nápisom "I voted", venuje placku taco s pikantnou omáčkou, plnenú mäsom, syrom a fazuľovou pastou.

Kanadská sieť kaviarní Tim Horton's v USA pridá každému voličovi k zakúpenej káve šišku zadarmo.

Obama ukončil kampaň v Iowe, Romney v New Hampshire

8:47 Súboj je napínavý najmä v štyroch dôležitých štátoch, ktoré môžu rozhodnúť od výsledku volieb.

Obama si podľa prieskumu udržal štvorpercentný náskok v štáte Ohio a menšie náskoky vo Virgínii a Colorade, pokým Romney viedol o jedno percento na Floride.

8:27 Obama symbolicky ukončil svoju kampaň v štáte Iowa - pred budovou, ktorá bola v posledných prezidentských voľbách jeho štábom.

Na zhromaždení, ktorého sa zúčastnilo viac ako 20-tisíc ľudí, vyzýval prítomných, aby mu pomohli dokončiť to, čo v krajine začali pred štyrmi rokmi.

Republikánsky kandidát Mitt Romney na svojom poslednom predvolebnom stretnutí v štáte New Hampshire zopakoval svoj sľub o skutočnej zmene v prípade jeho víťazstva.

8:17 Voľby sa začali už krátko po polnoci (miestneho času) vyrovnaným súbojom v dedinke Dixville Notch v štáte New Hampshire. Obama i Romney tam dostali rovnako po päť hlasov.

Obyvatelia obce neďaleko kanadskej hranice tradične hlasujú počas volebného dňa v USA ako prví - spolu s ďalšou malou dedinou Hart's Location v tom istom štáte.

Tento rok odovzdalo v Dixville Notch hlasy desať voličov. Voľby, prenášané naživo televíziou CNN, sa tam skončili za 43 sekúnd.

Obamovi sa v roku 2008 podarilo prerušiť volebné víťazstvá republikánov v dedine po prvý raz za 40 rokov.

V Hart's Location dopadlo hlasovanie jednoznačnejšie: Obama získal 23 hlasov, Romneyho podporilo deväť voličov a jeden hlas sa ušiel libertariánovi Garymu Johnsonovi. Hlasovanie trvalo päť minút a 42 sekúnd.

Mimo oboch obcí otvárajú volebné miestnosti ako prvé v štáte Vermont, a to o 5.00 h miestneho času (11.00 h SEČ).

Naplno sa voľby rozbehnú o hodinu neskôr, keď sa hlasovanie začne vo viacerých ďalších štátoch na východnom pobreží.

Ako to vlastne v tej Amerike funguje? Veľa jednej farby na mape ešte nemusí nič znamenať...

7:00 Amerika si dnes volí prezidenta. Prieskumy favorizujú Baracka Obamu, jeho súper Romney však môže prekvapiť.

Pred štyrmi rokmi Obamovo historické víťazstvo oslavovalo v parku v jeho domovskom Chicagu 240-tisíc ľudí.

Na volebnú noc plánuje menšiu párty. Niekoľko tisíc ľudí, najmä dobrovoľníkov v kampani, privíta v kongresovej hale.

Aj to naznačuje, ako nadšenie z Baracka Obamu, prvého afroamerického prezidenta Spojených štátov, po štyroch rokoch jeho vlády opadlo.

V dnešných voľbách sa bude snažiť presvedčiť Američanov, aby mu napriek vysokej nezamestnanosti ešte dali druhú šancu.

Jeho súper, 65-ročný republikán Mitt Romney, sa spolieha na konzervatívnych voličov, ktorí získali chuť voliť. Ak by uspel, Amerika by mala prvý raz prezidenta mormóna.


Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.

Hlavné správy zo Sme.sk

Saková pred voľbami v tichosti zvyšuje platy policajtov cez príplatky

Osobný príplatok bude 120 eur, na západe krajiny 160 eur.

Ministerka vnútra Denisa Saková.
Podcast Dobré Ráno
Som toho plný, hovorí o hraní v Londýne Meky Žbirka.
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ako sa zrodil prvý ruský web a prečo to nebolo porno

Rusi sa naučili pomocou vtipu vyjadrovať svoj svetonázor.

Neprehliadnite tiež

V Gruzínsku sa začali demonštrácie za zmenu volebného zákona

Stovky protestovali proti neschopnosti vládnej strany Gruzínsky sen.

Stovky demonštrantov sa zhromaždili pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi.
Kim Čong-un.
Ilustračné foto.
Turisti s batožinou sa brodia v zaplavenej ulici v Benátkach.