SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
AKTUALIZOVANÉ 16:44

Reakcie na Obamovo víťazstvo: Kremeľ je spokojný

Rusko vyjadrilo radosť nad tým, že nezvíťazil kandidát, ktorý Rusko považuje za nepriateľa číslo jeden.

Obama prijíma gratulácie.Obama prijíma gratulácie.(Zdroj: SITA/AP)

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy: "Som veľmi šťastný z opätovného zvolenia prezidenta Obamu," napísal Van Rompuy vo flámčine na svojom Twitteri.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz: "To, čo spája Európsku úniu a Spojené štáty, je silnejšie než to, čo nás rozdeľuje. V mene Európskeho parlamentu chcem zablahoželať Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu do funkcie. Európsky parlament sa teší na prehlbovanie silných transatlantických vzťahov s prezidentom Obamom."

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič: "Potešilo má znovuzvolenie Baracka Obamu. Politická energia, volebná účasť v USA a sila mandátu, ktorú dávajú prezidentovi, sú obdivuhodné."

Článok pokračuje pod video reklamou

Blahoprajný telegram zaslal Obamovi aj ruský prezident Vladimir Putin. Kremeľ prijal správy o víťazstve Obamu nad Mittom Romney "veľmi pozitívne", oznámil hovorca Dmitrij Peskov.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že Moskva bude pokračovať v spolupráci s Obamom a je pripravená "zájsť tak ďaleko, ako bude americká administratíva ochotná ísť".

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyjadril radosť nad tým, že nezvíťazil "kandidát, ktorý Rusko považuje za nepriateľa číslo jeden", čím mal na mysli republikána Mitta Romneyho. Internetový denník Gazeta.ru napísal, že Obama je podľa Medvedeva zrozumiteľný a čitateľný partner.

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao v pozdravnom telegrame vyzdvihol pozitívny rast vo vzájomných vzťahoch počas uplynulých štyroch rokov. Dodal, že s Obamom majú rovnaký názor na budovanie čínsko-americkej spolupráce, založenej na vzájomnom rešpekte a vzájomnej výhodnosti, i na vytváranie nového modelu vzťahov medzi veľmocami.

Čínsky premiér Wen Ťia-pao Obamovi tiež gratuloval. Telegram s blahoželaním zaslal svojmu americkému partnerovi, viceprezidentovi Joeovi Bidenovi, aj jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila presvedčenie, že s americkým prezidentom Barackom Obamom budú po jeho znovuzvolení schopní pokračovať v úzkej spolupráci a pozvala ho na návštevu Nemecka.

Obamovo potvrdenie vo funkcii je podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda jednoznačnou voľbou v prospech Ameriky otvorenej, solidárnej a plne angažovanej na medzinárodnej scéne a vedomej si výziev súčasnosti, ktorými sú zachovanie mieru vo svete, riešenie ekonomickej krízy a ochrana životného prostredia.

Zástupca štátneho tajomníka úradu maďarskej vlády zodpovedný za zahraničné mediálne vzťahy Ferenc Kumin povedal, že môžu však nastať zmeny na určitých pozíciách, ktoré sú dôležité z pohľadu posudzovania Maďarska. Ako príklad uviedol post šéfa rezortu americkej diplomacie. Zároveň poznamenal, že i keď je maďarská vláda pravého stredu politickým smerovaním bližšie k republikánom, bolo by chybou v plnej miere posudzovať americké strany podľa systému európskych strán.

Predseda maďarských socialistov Attila Mesterházy napísal, že Obamovi gratuluje k tomu, že získal ďalšie štyri roky na dokončenie začatých reforiem a na realizáciu veľkých plánov. Líder ľavičiarov vyzdvihol Obamov cit pre zodpovednosť voči tým, ktorí majú ťažký osud, ako aj jeho zaviazanosť k demokracii. Obamova zahraničná politika podľa Mesterházyho udáva Spojeným štátom smer, ktorý môže prospieť nielen USA, ale celému svetu.

Ruský exminister financií Alexej Kudrin na sociálnej sieti Tweeter napísal, že vzťahy USA a Ruska potrebujú "nový reset". Termín "reset" v súvislosti so vzťahmi medzi USA a Ruskom použil ako prvý práve Barack Obama, keď sa v roku 2008 ujal úradu v Bielom dome.

Podpredseda zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Leonid Kalašnikov označil Obamu za prívrženca nenásilných riešení, preto očakáva, že vo vzťahoch medzi Ruskom a USA nedôjde k stretom, i keď oba štáty budú presadzovať vlastné záujmy a ciele. Kalašnikov podotkol, že zásadnú zmenu smerovania zahraničnej politiky očakával skôr v prípade, že by sa prezidentom USA stal Mitt Romney. Vtedy by sa oba štáty zrejme vrátili k rétorike z čias studenej vojny.

Predseda zahraničného výboru ruskej dumy Alexej Puškov sa domnieva, že znovuzvolenie Obamu je dobrou správou pre zahraničie, ale nie pre Spojené štáty, ktorým teraz podľa jeho názoru hrozí prehĺbenie rozkolu.

Britský premiér David Cameron nazval Obamu svojím "priateľom". "Teším sa na pokračovanie vzájomnej spolupráce," napísal takisto prostredníctvom Twitteru.

Obaja najvyšší predstavitelia Európskej únie, José Manuel Barroso aj Herman Van Rompuy, neskôr zablahoželali v spoločnom stanovisku: "Je pre nás potešením zablahoželať prezidentovi Obamovi k jeho znovuzvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Spojené štáty sú pre Európsku úniu kľúčovým strategickým partnerom a tešíme sa na pokračovanie našej úzkej spolupráce."

Radosť vyjadril aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen: "Vzťahy medzi Európou a Severnou Amerikou, založené pred 60 rokmi na spoločných hodnotách, zostávajú pevné a dôležité pre zachovanie trvalého mieru euro-atlantickom priestore."

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu: "Strategické partnerstvo medzi oboma štátmi je silnejšie ako kedykoľvek predtým. Budeme spolupracovať s Obamom, aby chránil záujmy, ktoré sú životne dôležité pre bezpečnosť občanov Izraela."

Palestínsky vyjednávač Saíb Irikát: "Dúfame, že jeho druhé funkčné obdobie bude obdobím mieru, stability a demokracie, počas ktorého sa začne uplatňovať rozhodnutie o existencii dvoch štátov a Izrael ustúpi na hranice z roku 1967."

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle: "Dúfam, že americký prezident Barack Obama využije svoj druhý mandát na oživenie medzinárodného úsilia o odzbrojenie." Minister vyzval Obamu a zároveň aj ruskú vládu, aby využili "priaznivú hodinu" na ďalšie odzbrojovanie. Vyzýval tiež na ďalšiu liberalizáciu obchodu. "Toto je naším prvoradým očakávaním od Spojených štátov, že môžeme pracovať spoločne proti protekcionizmu a urobiť viac pre voľný obchod," citovali nemeckého ministra médiá.

Indický prezident Pranáb Mukherdží a premiér Manmóhan Singh: Obaja zdôraznili, že Spojené štáty i India sa hlásia k rovnakým demokratickým hodnotám, vláde zákona a pluralite.

Sýrska národná rada (SNC), nateraz najvplyvnejší opozičný subjekt v Sýrii, vyjadrila nádej, že víťazstvo v nich Barackovi Obamovi umožní účinnejšie podporiť tých, ktorí sa snažia zvrhnúť režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. "Dúfame, že toto víťazstvo Barackovi Obamovi umožní, aby sa cítil slobodnejší a prijal správne rozhodnutie, ktoré pomôže nastoliť slobodu a dôstojnosť v Sýrii i na celom svete," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré dnes zverejnil hovorca SNC George Sabra.

Irán reagoval na Obamovo znovuzvolenie chladne: "Pred štyrmi rokmi, Obama .... oznámil, že ponúkne Iránu spoluprácu,.. Ale sledoval inú cestu a uvalil bezprecedentné sankcie a je prirodzené, že Iránci takéto zločiny nikdy nezabudnú," povedal šéf iránskeho súdnictva Sádik Larídžání. "Po všetkom tomto nátlaku a zločinoch proti ľudu Iránu, vzťahy s Amerikou nie sú možné zo dňa na deň a Američania by si nemali myslieť, že môžu požadovať od nášho národa výkupné za to, že prídu k rokovaciemu stolu."

Povstalci Talibanu vyzvali Obamu, aby priznal, že Spojené štáty prehrali vojnu v Afganistane. Zároveň naňho apelovali, aby stiahol svojich vojakov z krajiny. "Obama už teraz musí vedieť, že vojnu v Afganistane prehral ," uviedol hovorca hnutia. "Takže bez ďalšieho klamania a odkladov by mali opustiť našu svätú zem a zamerať sa namiesto toho na svoju vlastnú krajinu."


Predseda slovenskej vlády Robert Fico: "Mnohí sa ma pýtali už pred voľbami na to, ako sa pozerám na tieto voľby a komu držím palce. Ja som odpovedal, že je to výber amerických voličov a každá krajina si vyberá svojho vlastného prezidenta. Americkí voliči sa rozhodli pre súčasného prezidenta Baracka Obamu, ktorý politicky je určite bližší mojej strane ako jeho protikandidát. Ale opäť sa obmedzím len na konštatovanie - rešpektujem voľbu amerických voličov."

Predseda KDH a bývalý slovenský eurokomisár Ján Figeľ očakáva po znovuzvolení Baracka Obamu za prezidenta USA väčší dôraz na zahraničnú politiku. „Znovuzvolenie môže priniesť zintenzívnenie euroatlantického dialógu, hospodárskej, bezpečnostnej i celkovej spolupráce,“ povedal. V minulom období odklon od Európy bol podľa Figeľa prejavom nie dobre komunikovaných svetových problémov a amerických priorít.

Prezident Ivan Gašparovič vyhlásil, že Američania sivybrali prezidenta, ktorý má perspektívu zlepšiť všetky vzťahy – domáce aj zahraničné. "Za prezidentovania Obamu sa zlepšili najmä komunikačné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou," uviedla hlava štátu.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák si myslí, že zvolenie Obamu je veľmi dobrá správa. V prvom rade preto, lebo jeho štýl zahraničnej politiky je prijímaný na Slovensku aj v Európe so sympatiami. "Je to politika, ktorá dáva prednosť hľadaniu kompromisu a spoločným aktivitám pred jednostrannými krokmi alebo pred tlačením partnerov do akcií," konštatoval dnes pred novinármi.

Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda si myslí, že novozvoleného prezidenta USA Baracka Obamu čakajú v jeho druhom volebnom období veľké výzvy, na ktoré bude potrebovať silu a odvahu. "Všetci si uvedomujeme, že tak ako EÚ a Slovensko, tak aj USA potrebujú zásadné zmeny, reformy najmä v ekonomike tak, aby sa oživila, aby vznikali nové pracovné miesta, aby americká administratíva vytvárala dobré podnikateľské prostredie. Tak ako EÚ aj USA potrebujú ozdravenie verejných financií. Čísla o veľkom štátnom dlhu sú známe. Aj Obamovi je jasné, že ho čakajú veľké výzvy, a preto mu želám, aby tie projekty vedel pripraviť a aby mal odvahu a silu ich presadiť," odkázal Dzurinda.

Líder SaS Richard Sulík si myslí, že svet pod vedením Obamu bude menej agresívny. "Ja mu najviac želám, aby sa mu podarilo dostať to veľké množstvo dlhov, ktoré USA generujú, pod kontrolu. V ekonomických otázkach treba rozlíšiť dve veci. Jednak sú to vnútroekonomické záležitosti USA, druhá vec je to, že USA majú menu, ktorá je celosvetovým platidlom, a to sa týka nás všetkých. Tam je dôležité, aby zastavili obrovský nárast amerického verejného dlhu," zopakoval Sulík.

Predseda OĽaNO Igor Matovič priznal, že on si prial, aby v USA vyhral "Mitt Obama", teda niečo z Romneyho a niečo z Obamu. "Vyhral iba Obama. Tento výsledok treba rešpektovať, ale USA majú veľké šťastie, že to politikárčenie je tam omnoho menšie ako na Slovensku a prezident, ktorý vyhrá, rešpektuje aj voličov, ktorí ho nevolili. Toto by sme si mohli od Ameriky odpozerať," myslí si.

Radoslav Procházka (KDH) tvrdí, že z výsledkov volieb v USA prekvapený nie je. "Ja som fandil Romneymu, lebo Obama zo svojich pôvodných sľubov nesplnil takmer nič, ale myslím si, že tento deficit sa bude teraz snažiť redukovať, lebo toto je volebné obdobie, kedy zanecháva svoj politický testament. Nemusí sa nijako trápiť tým, či ešte bude znovuzvolený. Toto je obdobie pre tvorbu legendy a on je dosť inteligentný, aby sa ho snažil využiť čo najlepšie," konštatoval.

Predseda Zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd) držal palce Romneymu. "Američania sa rozhodli a je to rozhodnutie legitímne, pochopiteľné a najbližšie štyri roky bude osud USA určovať Obamova administratíva. V oblasti zahraničnej politiky však dramatické zmeny nemožno očakávať, čo by ale nebolo možné ani v prípade víťazstva Romneyho. Americká zahraničná politika sa totiž vyznačuje kontinuitou."

Daniel Lipšic (nezaradený) bol taktiež za Romneyho. "Posledné roky Obamovej vlády ukázali, že kríza pokračuje, nezamestnanosť stúpa, ekonomike sa nedarí a práve úlohou vlády je podporiť podnikavých ľudí a rast ekonomiky. Mne sa filozofia, ako chce krízu riešiť Obama, zdá byť nesprávna. Amerika je na zlom kurze a v takej ťažkej ekonomickej situácii ešte nebola."

Bývalý veľvyslanec Slovenska v USA Martin Bútora si myslí, že politiku amerického prezidenta Baracka Obamu bude pre jeho znovuzvolenie možné v budúcnosti lepšie zhodnotiť. "Pre politiku je dobré, keď každá alternatíva dostane svoj čas," povedal. Bútora vnímal súboj o prezidentské kreslo ako tesný a vyrovnaný. "Svedčí to o tom, ako je hlboko rozštiepená, rozdelená dnešná Amerika," povedal s tým, že Obama bol do istej miery favorit, ale nie dosť silný na to, aby si človek trúfol odhadnúť výsledok.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 2. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 3. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 4. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 5. Nestarnú, ale dozrievajú
 6. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 7. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 8. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 9. Noc divadiel má okrúhle výročie a je v znamení Nežnej revolúcie
 10. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 1. Changes to the Public Procurement Law – Take Two
 2. Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia
 3. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 4. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 5. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 6. Róbert Boženík je nový patrón školského turnaja McDonald's Cup
 7. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 8. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 9. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 11 038
 2. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 10 393
 3. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 9 963
 4. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 9 030
 5. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 811
 6. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 7 652
 7. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 5 095
 8. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 4 848
 9. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 4 146
 10. Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou 3 848

Téma: Barack Obama


Hlavné správy zo Sme.sk

Biela vrana Mária Sisáková.
Marina Kočner.
Dobré ráno

Dobré ráno: Po 89 sme zanedbali reformu hláv ľudí

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Podcast Dobré Ráno

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.

Premiér Peter Pellegrini.

Neprehliadnite tiež

Čína potvrdila, že jej prvá vlastná lietadlová loď preplávala Taiwanský prieliv

Plavidlo dodá čínskemu námorníctvu mohutnú palebnú silu.

Ilustračné foto.

V mexickom autoservise pri hranici s Arizonou zastrelili troch mužov

Agenti pri prehliadke servisu zhabali strelné zbrane, ukradnuté autá, drogy i peniaze.

Ilustračná snímka.
Lietadlo včasnej výstrahy E-2D Hawkeye amerických námorných síl pristáva na palube lietadlovej lodi USS Ronald Reagan počas rutinnej hliadkovacej plavby v Juhočínskom mori 6. augusta 2019.

Kim Čong-un dohliadal na vojenské cvičenie. Sľubuje neporaziteľnú armádu

Severná Kórea zintenzívnila ukážky vojenskej sily v snahe vyvinúť tlak na Washington.

Donald Trump a Kim Čong-un v Pchanmundžone 30. júna 2019.