RÍM. Po Taliansku dnes aj Francúzsko povolalo svojho veľvyslanca v Sýrii na konzultácie pre násilný postup sýrskej vlády voči oponentom prezidenta Bašára Asada. Oznámilo to francúzske ministerstvo zahraničných vecí.
"Vzhľadom na silnejúce represie režimu v Damasku voči vlastnému obyvateľstvu sa francúzski predstavitelia rozhodli povolať nášho veľvyslanca v Sýrii na konzultácie," informoval hovorca ministerstva.
Francúzsko bolo za prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, podporujúcej plán Ligy arabských štátov, aby sa Asad vzdal moci. Návrh rezolúcie však v sobotu vetovali Rusko a Čína.
Svojho veľvyslanca v Sýrii dnes povolalo na konzultácie i Taliansko. Stalo sa tak deň po tom, čo Británia a Spojené štáty vystupňovali nátlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odstúpil.
Taliansky minister zahraničných vecí Giulio Terzi informoval, že veľvyslanca Achilleho Ameria povolal do Ríma, aby s ním konzultoval "neprijateľné násilie" v Sýrii. Talianska vláda už skôr "ostro odsúdila neprijateľné násilie zo strany damaského režimu voči civilnému obyvateľstvu".
V pondelok Británia povolala svojho veľvyslanca na konzultácie a Spojené štáty zatvorili ambasádu v Damasku. Taliansko vyhlásilo, že jeho ambasáda zostane otvorená, aby poskytovala pomoc talianskym občanom v Sýrii.
Pripojili sa krajiny Perzského zálilvu
Arabské krajiny Perzského zálivu dnes odvolali zo Sýrie svojich veľvyslancov. Súčasne vyhostili sýrskych diplomatov v reakcii na stupňujúce sa násilnosti v Sýrii, informovala agentúra Reuters.
"Saudskoarabské kráľovstvo, ktoré v súčasnosti predsedá Rade pre spoluprácu krajín Perzského zálivu (GCC), oznamuje, že členské krajiny GCC sa rozhodli stiahnuť všetkých svojich veľvyslancov zo Sýrie a tiež požadujú, aby ich krajiny opustili ihneď všetci veľvyslanci sýrskeho režimu," uviedla rada v komuniké. Členmi GCC sú Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.
Rada podľa komuniké považuje za potrebné, "aby arabské krajiny, ...čeliac nebezpečnej eskalácii (násilia) voči sýrskemu ľudu, prijali rozhodné opatrenia. Po takmer rok trvajúcej kríze nie je ani náznak nádeje na (jej) riešenie," konštatovala GCC.
Ministri zahraničných vecí krajín GCC sa stretnú na rokovaniach o situácii v Sýrii v sobotu v Rijáde.
Saudskoarabský kráľ Abdalláh vyzval tento týždeň medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo opatrenia na ochranu nevinných civilistov a ukončenie krviprelievania. Varoval, že násilie v Sýrii ohrozuje stabilitu regiónu.
Saudská Arábia, ktorá patrí k popredným exportérom ropy, vníma vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada s nedôverou vzhľadom na jeho spojenectvo s Iránom, svojím hlavným konkurentom v regióne.
Saudská Arábia už v januári ako vôbec prvá krajina stiahla svojich pozorovateľov z misie Ligy arabských štátov v Sýrii, nasledovali ju ďalšie krajiny GCC.
EÚ pripravuje ešte prísnejšie sankcie voči Sýrii
Hovorca Európskej komisie (EK) pre zahraničné záležitosti Michael Mann dnes na stretnutí s novinármi v Bruseli potvrdil, že diplomati z členských štátov Európskej únie pripravujú novú vlnu sankčných opatrení proti Sýrii, avšak odmietol špecifikovať, ktorých konkrétnych oblastí sa nové sankcie budú týkať.
Podľa agentúry Reuters diplomati EÚ už pracujú na zozname nového kola sankcií voči režime sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Sankcie majú byť pripravené do 27. februára, keď bude v Bruseli zasadať Rada EÚ pre zahraničné záležitosti. Ministri by v tento deň mali sankcie oficiálne odsúhlasiť. Je ale dosť možné, že nové sankcie budú prijaté aj skôr, povedal dnes pre Reuters nemenovaný diplomat EÚ.
Podľa údajov Reuters, ktoré však hovorca EK odmietol potvrdiť so spresnením, že zatiaľ ide iba o prvé návrhy, by sa nové sankcie mali týkať zmrazenia účtov Sýrskej centrálnej banky a tiež pozastavenia väčšiny z finančných transakcií s touto finančnou inštitúciou.
Navrhované sprísnenie doterajších sankcií by malo postihnúť aj hospodársku sféru, konkrétne vývoz a dovoz fosfátov, obchodovanie s diamantmi, zlatom a vzácnymi kameňmi.
Členské štáty EÚ takisto uvažujú o zákaze komerčných letov do a zo Sýrie, ale zhoda sa v tejto oblasti hľadá ťažko, priznal pre Reuters nemenovaný diplomat EÚ.
Otázka sprísnenia sankcií vstúpila do platnosti po tom, ako sýrske vládne jednotky obnovili bombardovanie povstaleckej bašty v meste Homs.