KÁBUL, BRATISLAVA. V tmavej miestnosti stoja piati muži s bradami a turbanmi na hlave, dvaja naboku držia v rukách samopaly. Na zemi pred nimi kľačia tri postavy s čiernymi plastovými taškami na hlavách.
„Pre USA máme len jeden odkaz,” povie vážne ten v strede. Vtom však odhalí tvár kľačiaceho muža pred sebou, ktorý sa usmieva. „Vitajte v Afganistane!,” zvolá veselo do kamery s palcom zdvihnutým nahor.
Nasledujú zábery, kde spolu muži ochutnávajú tradičné afganské jedlá, kúpu sa v krištáľovo čistej vode, lezú po tankoch či skúmajú pušku, ktorú v krajine po vojne zanechala americká armáda.
Za videom, ktoré pripomína popravy cudzincov teroristickými organizáciami, stojí majiteľ cestovnej kancelárie Josaf Arjubi - Američan afganského pôvodu. Propagáciou na sociálnych sieťach chce do krajiny prilákať zahraničných turistov.
Záujmu cudzincov o Afganistan sa však teší aj Taliban - teroristická organizácia, ktorá krajinu ovláda. Obľubuje najmä influencerov s veľkým počtom sledovateľov, ktorí opisujú krásy krajiny, no porušovanie ľudských práv nespomínajú.
Vyvstáva preto otázka, či ich Taliban účinne využíva na svoju propagandu. V poslednom čase sa však taktika otvorenosti Talibanu voči zahraničným turistom otáča proti nim.
V článku sa dočítate aj:
- ako ťažké je vycestovať do Afganistanu,
- ako Taliban využíva influencerov na propagandu,
- či je cestovanie do súčasného Afganistanu morálne.
Peniaze pre Taliban
Spomínané video na sociálnych sieťach sa ocitlo v účtoch blízkych Talibanu. Majiteľ cestovnej kancelárie Arjubi však na instagrame napísal, že na vládu napojený nie je.
Takéto vyjadrenie môže vyvolať pochybnosti, známy slovenský cestovateľ Martin Navrátil však potvrdzuje, že fixeri či sprievodcovia môžu v Afganistane v turistickom priemysle podnikať nezávisle - musia byť však prihlásení na ministerstve.
Cestovné kancelárie musia Talibanu odvádzať malé percento zo svojich zárobkov - mnohí sa to však snažia obísť daňovým únikom, hovorí zas pre SME cestovný sprievodca a expert na Blízky východ Matej Peluha s odvolaním sa na miestne kontakty.
Vládu však podporí aj priamo zahraničný turista, ktorý sa rozhodne do Afganistanu vycestovať - napríklad zaplatením víz. Tie sa najľahšie získavajú v pakistanskom Pešaváre, kde ich za zhruba sto dolárov vydajú do pár hodín.
Drahšie sú napríklad v Dubaji či na hraniciach s Tadžikistanom.
Ak si však na mieste potom turista najme na sprevádzanie tamojšieho fixera, peniaze idú priamo jemu. “(Finančná podpora vláda) sa teda určitým spôsobom dá obísť. Nikto to však v živote neurobí tak, že ani dolár nepôjde Talibanu,” dodáva pre SME cestovateľ Navrátil, ktorý bol v Afganistane deväťkrát.
Influenceri ako nástroj propagandy
Taliban od opätovného návratu k moci v roku 2021 úspešne pracuje na posilnení cestovného ruchu. Pred štyrmi rokmi tam zavítalo 691 turistov, vlani sa však toto číslo vyšplhalo na 9000, uvádza Taliban.