WASHINGTON. Nový režim, v ktorom má Ukrajina získať ďalšie americké zbrane, uspokojil amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem zdôrazňoval, že za zbrane zaplatí Európa, dokonca ocenil, že peniaze pôjdu do Ameriky.
Pri Trumpovi vtedy sedeli viceprezident J. D. Vance, šéf diplomacie Marco Rubio a minister obrany Pete Hegseth.
Trump bol s novým návrhom spokojný, chválil aj Marka Rutteho. Napriek tomu je aj vnútri Republikánskej strany časť politikov nespokojná a od Ukrajiny by najradšej dali ruky preč úplne.
Ide pritom o dosiaľ najvernejších trumpistov, ktorých médiá zastrešujú značkou MAGA - podľa Trumpovho volebného sloganu Make America Great Again (nech je Amerika znova veľká) -, konzervatívny a izolacionistický tábor, ktorý americké záujmy vníma výlučne v kontexte amerických hraníc.
Republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greene dokonca Trumpa obvinila, že sa obrátil chrbtom k princípu, ktorý republikánom vyhral posledné voľby - Amerika na prvom mieste.
"Nejde iba o Ukrajinu, sú to všetky zahraničné vojny vo všeobecnosti a veľa zahraničnej pomoci," povedala denníku New York Times.
V článku sa dočítate:
- ako republikáni reagovali na Trumpovo oznámenie,
- kto s ním nesúhlasí a prečo,
- v čom tkvie ďalší spor Trumpa s tvrdým jadrom republikánov.
Toto sme voličom nesľúbili
"My to nekupujeme, ale budeme to vyrábať a oni za to budú platiť," povedal Donald Trump, keď oznamoval nový režim poskytovania pomoci. "Oni" mala byť vo všeobecnosti Európa, teda koalícia ochotných na čele s Nemeckom, ktorá je prinajmenšom v prvej fáze pripravená posunúť Ukrajine svoje jestvujúce zásoby, osobitne protivzdušného systému Patriot. Tieto krajiny by si potom od Spojených štátov objednali náhradu.
Ľudia z nacionalistického jadra Republikánskej strany sú však presvedčení, že vojna v Európe sa Ameriky jednoducho netýka. "Za toto som agitovala v kampani. Toto som sľúbila môjmu okrsku, za toto tam všetci hlasovali. A som presvedčená, že ten kurz treba udržať," vyhlásila Marjorie Taylor Greene.

Táto politička je jednou z najvýraznejších stúpenkýň Donalda Trumpa a má za sebou históriu kontroverzných vyhlásení, šírenia bludov a konšpiračných teórií.
V roku 2021 prirovnala povinné nosenie rúšok proti covidu-19 k žltým hviezdam, ktoré povinne nosili Židia počas holokaustu. Bola odporkyňou očkovaní, lekárov prirovnala k hnedým košeliam, s Trumpom šírila teóriu o tom, že voľby v roku 2020, ktoré Trump prehral, boli zmanipulované. Na sociálnych sieťach šíri aj bludy o manipulácii počasia.
Dnes je odporkyňou aj Trumpovho vojenského útoku na Irán.
Magazín Politico cituje Trumpovho niekdajšieho poradcu Steva Bannona, ktorý povedal, že "ideme vyzbrojovať ľudí, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu. Toto nie je globálna vojna proti terorizmu, toto je klasická pomalá vojna na európskych bojiskách. A my sa do nej nechávame vtiahnuť".
"Je to európska vojna, nech sa ňou zaoberá Európa. Má na to zdroje, má na to ľudí," povedal Bannon podľa BBC.
...aj tak sa nám to nepáči
Časť republikánov zjavne upokojilo riešenie, ktoré finančnú záťaž prenáša na Európu. "Tie európske peniaze to zmierňujú, ale stále sa nám to nepáči. Toto nie je naša vojna a eskalácia nie je v americkom záujme," cituje Politico nemenovaného bývalého predstaviteľa Trumpovho volebného štábu.
Načasovanie Trumpovho oznámenia o pomoci Ukrajine nebolo ideálne, pripomína CNN. Trump totiž čelí kritike aj sklamaniu z vlastných radov v kauze pedofilného milionára Jeffreyho Epsteina, ktorý vo väzbe spáchal samovraždu.
Epsteinov prípad zneužívania mladistvých dievčat vyvolal viac či menej podložené teórie o tom, kto bol na jeho zozname klientov. Jedným z Trumpových sľubov bolo, že vyšetrovací spis zverejní, od čoho si MAGA hnutie sľubovalo odhalenie sprisahaní či vysokopostavených mien z Epsteinovho okruhu.
Administratíva dosiaľ nič nezverejnila, úrady dokonca informovali, že žiadny zoznam klientov neexistuje, čím si tvrdé jadro trumpovcov pohnevali.
Americká stanica poznamenáva, že je možné, že podobne ako v prípade útoku na Irán sa Trumpov tábor po prvotnom sklamaní okolo prezidenta zomkne.
Odvoláva sa na prieskumy, podľa ktorých si väčšina republikánskych voličov myslí, že USA robia pre Ukrajinu príliš veľa. Iba jeden z desiatich republikánov bol v prieskume Gallupovho inštitútu presvedčený, že Amerika by pre Ukrajinu mala robiť viac.
Podobne prieskum agentúry Reuters ukázal, že 63 až 64 percent republikánov nesúhlasilo s posielaním zbraní ani finančnej pomoci Ukrajine.
Nemyslia si, že tam ide o americké záujmy, vysvetľuje CNN.
Podmienka, že za zbrane bude platiť Európa, však vyššie poschodia americkej administratívy zjavne upokojila. Okrem ľudí, ktorí sedeli vedľa Trumpa pri tlačovke s Markom Ruttem, sa o nej pozitívne vyjadril aj Elbridge Colby, politický zástupca ministra obrany.

Ten na sieti X zdôraznil, že Trumpovo heslo Amerika na prvom mieste znamená, že "spojenectvá musia byť férové a rovnocenné. Je to tak rozumné, ale po dlhé roky sa to považovalo za kacírstvo. Dnes, pri historickom prísľube NATO vidíme, že to môže fungovať", napísal s odvolaním sa na prísľub zvýšenia obranných výdavkov na päť percent HDP.
Práve Colbymu pritom americké médiá pripisovali zodpovednosť za nedávne krátke zastavenie pomoci Ukrajine pod zámienkou inventúry amerických vojenských zásob.
Colby je pritom považovaný za človeka, ktorý je presvedčený, že Amerika by svoju pozornosť mala z Európy a Blízkeho východu presmerovať na Pacifik a Čínu.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine