RIJÁD. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International podľa svojej najnovšej správy zverejnenej v pondelok zaznamenala „prekvapivý nárast“ počtu popráv v Saudskej Arábii.
Medzi popravenými je údajne aj mnoho cudzincov odsúdených za trestné činy súvisiace najmä s drogami, píše agentúra DPA.
Saudská Arábia podľa zdrojov Amnesty popravila medzi januárom 2014 a júnom 2025 už 1816 ľudí, pričom takmer jedna tretina z nich dostala trest smrti pre trestné činy súvisiace s drogami.
Až 75 percent z nich boli pritom zahraniční občania. Len v júni 2025 Rijád údajne popravil 46 ľudí vrátane 37 za drogové trestné činy, teda v priemere viac než jedného človeka za deň.
„Sme svedkami skutočne desivého trendu. Cudzinci sú za činy, ktoré by nikdy nemali byť trestané smrťou, popravovaní zarážajúcim tempom. Táto správa poukazuje na temnú a krvavú realitu, ktorá sa skrýva za pokrokovým imidžom, ktorý sa úrady snažia vytvárať po celom svete,“ uviedla zástupkyňa regionálneho riaditeľa pre Blízky východ a severnú Afriku Kristine Beckerleová.
Popravení zahraniční občania boli najčastejšie z Pakistanu (155), Sýrie (66) či Jordánska (50).
Podľa Amnesty v súčasnosti desiatkam ďalších hrozí trest smrti. V roku 2024 bolo zároveň vraj zaznamenaných najviac popráv za posledných tridsať rokov - celkovo až 345. Saudská Arábia je jednou zo štyroch krajín sveta, kde za trestné činy súvisiace s drogami ľudí stále popravujú.
V krajine v novembri 2022 skončilo takzvané neoficiálne moratórium, keď počas dvoch rokoch kráľovstvo obmedzilo udeľovanie trestov smrti za drogy.