SME

Stoja iba pár stoviek, ale dokážu narobiť miliónové škody. Ukrajinci sa učia drony aj chytať

Obrana proti útokom dronov je nákladná.

Technik pripravuje dron Shrike vo vojensko-technologickej spoločnosti Skyfall na Ukrajine.Technik pripravuje dron Shrike vo vojensko-technologickej spoločnosti Skyfall na Ukrajine. (Zdroj: Andrew Kravchenko — Bloomberg)

Text pôvodne vyšiel v agentúre Bloomberg.

Vo vzdušnom priestore nad Ukrajinou a Ruskom sa črtá nová bitka – vynaliezavosť dronových inžinierov na oboch stranách prináša nové príležitosti, no aj hrozby ďaleko za frontovou líniou.

Naplno sa to ukázalo v nedeľu, keď Ukrajina uskutočnila sériu dramatických útokov hlboko na ruskom území, pri ktorých poškodila významnú časť flotily strategických bombardérov Kremľa. Približne v rovnakom čase Rusko spustilo jeden z najväčších dronových a raketových útokov na Kyjev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto eskalácia priniesla novú vlnu inovácií: Ukrajina vyvíja novú generáciu dronov určených na vyhľadávanie a zostreľovanie iných bezpilotných lietadiel. Cieľom sú najmä Iránom navrhnuté drony Šáhid s trojuholníkovým tvarom, ktoré sa hromadne vyrábajú v Rusku.

Oleksandr Kamyšyn, poradca ukrajinského ministra pre strategické odvetvia, nedávno uviedol, že Ukrajina zvyšuje výrobu zbraní, ktoré sa už osvedčili pri zostreľovaní týchto dronov v Kyjeve a jeho okolí.

Ich výroba zároveň nadobudla na naliehavosti, keďže ruské útoky sa pred mierovými rokovaniami v Istanbule zintenzívňujú. V máji Rusko demonštrovalo, že je schopné pravidelne vypúšťať stovky dronov Šahíd, čo naznačuje jeho rastúce výrobné kapacity.

Spoločný znak

Stupňujúce sa útoky dronov preťažili ukrajinskú protivzdušnú obranu a viedli k vyššiemu počtu civilných obetí — najmä odkedy americký prezident Donald Trump vo februári začal vyvíjať tlak na ukončenie bojov prostredníctvom telefonátov s lídrami Ruska a Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmach lacnej dronovej technológie v posledných rokoch radikálne zmenil charakter bojiska – tradične silné armády sa čoraz častejšie ocitajú v nevýhode. Nízkonákladové zbrane totiž dokážu zničiť oveľa drahšie vybavenie – vrátane tankov, lodí či iných sofistikovaných dronov.

Tento trend sa naplno prejavil počas nedeľňajšej operácie, pri ktorej Ukrajina zasiahla štyri ruské letecké základne, vrátane jednej vo východnej Sibíri. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského útok poškodil približne tretinu ruskej flotily strategických bombardérov. Ukrajinská tajná služba podľa nemenovaného predstaviteľa odhaduje škody najmenej na dve miliardy dolárov.

Podobná situácia nastala aj v Jemene – jednej z najchudobnejších krajín sveta –, kde sa húsíjske jednotky úspešne zameriavali na americké prieskumné drony pomocou protilietadlových rakiet zem - vzduch. Jemenskí militanti vtedy zostrelili najmenej sedem dronov Reaper v hodnote približne 30 miliónov dolárov za kus. Krátko nato americký prezident Trump nariadil ukončenie operácie a oznámil prímerie s touto skupinou.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ukrajina zasiala do Ruska nepokoj. Čo sa dialo po ruskom Pearl Harbore Čítajte 

Obrana proti útokom dronov je nákladná. Izrael, ktorý má najefektívnejší a najskúsenejší protivzdušný systém na svete, sa spolieha najmä na drahé rakety. V máji izraelské ministerstvo obrany priznalo, že počas prebiehajúcej vojny nasadilo aj laserové zbrane na odvrátenie desiatok útokov zo vzduchu vrátane dronov. Laserové systémy, podobne ako zachytávacie drony, majú výrazne nižšie prevádzkové náklady.

Podľa Kamyšyna dnes tri ukrajinské firmy vyrábajú tzv. „lovcov Šáhidov“, pričom cena jedného takého dronu sa pohybuje okolo 5000 dolárov. Niektoré prototypy, na ktorých pracujú vývojári oslovení pre tento článok, však môžu stáť len 300 dolárov za kus.

Použité stratégie a úroveň autonómie sa líšia – niektoré drony sa odpália v blízkosti nepriateľského cieľa, aby ho poškodili výbuchom, iné letia ako strela a vyžadujú priamy zásah.

SkryťVypnúť reklamu

Ich spoločným znakom však je, že sú relatívne lacné. Útočné drony Šáhid, ktoré Rusko uprednostňuje, stoja približne 35-tisíc dolárov, uvádza Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS).

Podpora na najvyššej úrovni

Jednou z firiem, ktorá sa snaží bojovať proti Šahídom, je Origin Robotics z Lotyšska. V júni pošle na Ukrajinu testovaciu sériu dronov, ktoré explodujú v blízkosti nepriateľských bezpilotných lietadiel, aby ich zničili.

„Len čo sa [dron] dostane dostatočne blízko k cieľu, jeho hlavica exploduje a cieľ zasiahne svojimi fragmentmi,“ povedal generálny riaditeľ Origin Robotics Agris Kipurs v rozhovore na konferencii o dronoch v Rige minulý týždeň. „Presne na takéto ciele je určený – veľké, ozbrojené drony, ktoré dlho vyčkávajú vo vzduchu.“

SkryťVypnúť reklamu

Hoci ekonomická rovnováha nahráva Ukrajine, podľa analytika Bloombergu Waynea Sandersa zatiaľ dronové technológie nie sú natoľko efektívne, aby dokázali plnohodnotne nahradiť iné protivzdušné systémy.

Myšlienka vyrobiť technológie na zachytávanie nepriateľských dronov má podporu na najvyššej úrovni ukrajinského vedenia. Prezident Zelenskyj minulý týždeň rokoval s vojenskou radou o ruských taktikách na bojisku a o narastajúcich leteckých útokoch. Svojim veliteľom a šéfom spravodajských služieb nariadil, aby pripravili protiopatrenia.

„Máme stíhačky, ktoré môžu zostreliť drony,“ povedal Zelenskyj a dodal, že čelia problému s útokmi Šahídov. „Smerujeme tiež k vývoju lovcov dronov.“

Zároveň tlačí na spojencov, aby Ukrajine do konca roka poskytli 30 miliárd dolárov na podporu domácej výroby zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

Lovci dronov však majú svoje limity – nedokážu sa brániť proti sofistikovanejším ruským raketovým systémom, ktoré sú rýchlejšie a ničivejšie než Šáhidy. Najefektívnejšou obranou proti nim zostávajú americké rakety Patriot, ktorých cena sa pohybuje medzi 3 až 6 miliónmi dolárov za kus.

„Závislosť od USA je zrejmá priamo aj nepriamo,“ povedal Sanders. „Priame financovanie sa týka zbraňových kapacít a nepriame investície idú do ukrajinskej výroby, aby si dokázali vybudovať vlastný priemysel.“

V súčasnosti sú alternatívou k loviacim dronom často vojaci s guľometmi namontovanými na nákladných autách, čo je low-tech riešenie s nízkou úspešnosťou, ktorá sa ešte zhoršuje, keď ich ciele lietajú vo vyšších nadmorských výškach.

Kyjev používa aj obmedzený počet stíhačiek F-16 darovaných členskými krajinami NATO na zostreľovanie dronov. Počas vyše troch rokov bojov čelila Ukrajina už viac než 20-tisíc dronovým útokom z veľkej vzdialenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyhnutná zbraň pre obe strany

Ruské technológie však nezaostávajú, tvrdí Carl Larson, výkonný riaditeľ iniciatívy Defense Tech for Ukraine, ktorá dodáva Ukrajine výbavu. Ruské drony s fixnými krídlami často disponujú zadnými kamerami a sú naprogramované na úhybné manévre, ak zaznamenajú, že sa ich pokúša zachytiť iný dron.

Ruské drony s pevnými krídlami sú teraz často vybavené zadnými kamerami a naprogramované tak, aby vykonávali úhybné manévre, ak zaznamenajú dron, ktorý sa ich snaží zachytiť, povedal Larson v rozhovore.

„Je nesmierne nehospodárne, neefektívne a, úprimne povedané, fyzicky čoraz zložitejšie zasiahnuť dron iným dronom,“ povedal.

Ukrajina preto vyvíja krídlové drony, ktoré sa priamo zrazia s ruskými cieľmi, ale aj iné typy, ktoré nesú bezodrazové brokovnice na zostreľovanie nepriateľských bezpilotných lietadiel, dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Skyfall, jeden z najväčších ukrajinských výrobcov dronov, podľa hovorcu (ktorý chcel zostať v anonymite z bezpečnostných dôvodov) momentálne upravuje svoj populárny model s pohľadom z prvej osoby (FPV), aby ho mohla využiť na zachytávanie nepriateľských bezpilotných lietadiel.

Drony typu FPV (first person view), aké Ukrajina použila aj pri útokoch na ruské strategické bombardéry, sa stali kľúčovou zbraňou pre obe strany konfliktu. Dokážu dosiahnuť rýchlosť až 160 kilometrov za hodinu a nesú malé výbušné nálože.

Súvisiaci článok Operáciu Pavučina plánovali rok a pol. Ako Ukrajinci zničili ruské strategické bombardéry Čítajte 

Tieto drony už zásadne zmenili spôsob, akým sa organizuje front – vojaci sa vyhýbajú zhlukovaniu na jednom mieste a vozidlá či iné zariadenia sú umiestňované ďalej od zákopov, aby sa minimalizovalo riziko zásahu.

Keďže sa FPV drony čoraz častejšie používajú aj na ničenie iných lietajúcich objektov, môžu zmeniť nielen situáciu na zemi, ale aj ovládnuť oblohu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorcu firmy Skyfall verzia ich dronu Shrike FPV určená na lovenie iných dronov stojí od 300 do 500 dolárov v závislosti od konfigurácie. Je určená na ničenie prieskumných a útočných dronov.

V apríli 63. brigáda ukrajinskej armády, ktorá operuje na východnom fronte, zverejnila video, na ktorom drony Shrike údajne zasiahli ruský prieskumný dron Supercam a tiež Merlin – jeden z technologicky najvyspelejších ruských dronov. Video sa zatiaľ nepodarilo nezávisle overiť.

Hovorca Skyfallu dodal, že Shrike nedokáže zachytávať drony typu Šáhid, pretože tie lietajú vo vyšších nadmorských výškach.

„Sústredíme sa na zneškodňovanie samovražedných FPV dronov a bombardovacích dronov,“ povedal Carl Larson z organizácie Defense Tech for Ukraine. Kým Európa a USA vedia vyvíjať „drahé a sofistikované systémy“, Ukrajina potrebuje svoje vlastné lacné riešenie, aby čelila týmto ruským útokom, dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto správe sa podieľali aj Christina Kyriasoglou a Aaron Eglitis.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  2. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  3. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  1. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  5. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  6. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  7. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 8 036
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 7 476
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 6 029
  4. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 727
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 853
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 808
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 765
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 3 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bezpečnostné zložky na stráži počas protestu v Los Angeles.

Vojakov nasadili v júni počas protestov proti postupom migračných úradov.


TASR
Martin Luther King.

Vláda dovedna zverejnila asi 200-tisíc strán záznamov.


TASR 2
Ilustračné foto

V Chorvátsku je obzvlášť problematický požiar v národnom parku neďaleko Prespanského jazera.


TASR 1
Ilustračná snímka.

O život prišlo 16 ľudí, nešťastie vyvolalo masové protesty.


TASR

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Slovenská tenisová jednotka sa proti kvalifikantke nadrela.


Tadej Pogačar oslavuje výhru v 13. etape Tour de France 2025.

Najslávnejšie preteky odmenia každého.


Martin Turčin
Mateo Retegui oslavuje gól.

Taliansky útočník strelil v uplynulej sezóne 25 gólov.


Reuters
Tenistka Eszter Méri.

Osobný rekord zaplával benjamínok slovenskej výpravy Joseph Oliver Gray.


SkryťZatvoriť reklamu