DUBAJ. V Spojených arabských emirátoch (SAE) zaznamenali už druhý deň po sebe teplotný rekord - po piatkových 50,4 stupňa Celzia tam v sobotu namerali 51,6 stupňa Celzia.
Ide o historicky najvyššiu teplotu nameranú v krajine v mesiaci máj od začiatku záznamov v roku 2003, uviedlo Národné meteorologické centrum pre agentúru AFP.
Najvyššia teplota bola nameraná v sobotu o o 13:45 h miestneho času v lokalite Suwajhán.
Teploty namerané v piatok v oblasti Abú Zabí a v sobotu v Suwajháne prekročili predchádzajúci teplotný rekord v mesiaci máj - 50,2 stupňa
Celzia zaznamenaný v máji 2009, uviedlo Národné meteorologické centrum SAE.
SAE leží v jednom z najteplejších regiónov planéty a zároveň v oblasti, ktorá je obzvlášť zraniteľná voči zmene klímy.
Vedci preukázali, že opakujúce sa vlny horúčav sú jasným ukazovateľom globálneho otepľovania, a predpokladajú, že tieto vlny horúčav budú čoraz častejšie, dlhšie a intenzívnejšie.
Podľa štúdie organizácie Greenpeace z roku 2022 je Blízky východ v dôsledku klimatických zmien vystavený aj vysokému riziku nedostatku vody a potravín.
V správe, ktorá sa zamerala na šesť krajín vrátane SAE, sa konštatuje, že tento región sa otepľuje takmer dvakrát rýchlejšie ako je celosvetový priemer.