RIJÁD. Americký prezident Donald Trump v utorok nazval Irán „najdeštruktívnejšou silou“ na Blízkom východe a obvinil Teherán za nestabilitu v regióne.
Zároveň opäť vyhlásil, že Spojené štáty nikdy nedovolia, aby Irán získal jadrovú zbraň, a varoval pred rozsiahlymi následkami, ak americko-iránske jadrové rozhovory nebudú úspešné, informujú správy agentúr AFP a Reuters.
Teror alebo mier
Trump vo svojom „poslednom varovaní“ poskytol aj možnú príležitosť pre diplomaciu, pričom uviedol, že Irán má na výber medzi pokračovaním v „chaose a terore“ alebo prijatím cesty k mieru.
Reuters pripomína, že Irán opakovane odmietol obvinenia z podnecovania nestability na Blízkom východe.

Šéf Bieleho domu počas svojej návštevy Saudskej Arábie povedal, že je ochotný uzavrieť novú dohodu s Iránom, ale iba ak jeho predstavitelia zmenia svoj prístup. „Chcem uzavrieť dohodu s Iránom,“ povedal.
„Ale ak iránske vedenie odmietne túto olivovú ratolesť a bude naďalej útočiť na svojich susedov, nebudeme mať inú možnosť, ako vyvinúť masívny maximálny tlak a znížiť iránsky export ropy na nulu, tak, ako som to už predtým urobil,“ uviedol.
Zodpovednosť za Jemen
Zároveň povedal, že Irán nikdy nezíska jadrovú zbraň. Teherán pritom popiera, že by sa usiloval o jej získanie.
Trump tiež porovnal to, čo nazval „konštruktívnou víziou“ Saudskej Arábie, s „kolapsom a utrpením“, ktoré podľa neho spôsobili iránski lídri. „Neexistuje ostrejší kontrast s cestou, ktorou ste sa vydali na Arabskom polostrove, ako je katastrofa, ktorá sa odohráva hneď oproti v Perzskom zálive,“ uzavrel americký prezident.
Teherán a Washington viedli od 12. apríla už štyri kolá nepriamych rozhovorov na najvyššej úrovni od roku 2018, keď americký prezident odstúpil od jadrovej dohody veľmocí s Iránom. Tá zmiernila sankcie uvalené na Irán výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít.
Teherán po odstúpení USA prestal dodržiavať dohodu a výrazne napredoval vo vývoji svojho programu využívania jadrovej energie.
USA v utorok - napriek spomínaným rokovaniam - oznámili nové sankcie na predaj iránskej ropy do Číny.
Sú zamerané na troch iránskych občanov a jednu firmu - všetky tieto subjekty sú spájané s teheránskou organizáciou pre obranné inovácie a výskum, známou aj pod skratkou SPND. Zmrazujú sa im všetky potenciálne aktíva v USA a Američania majú zakázané s nimi obchodovať.