BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarská armáda sa pripravuje na vojnu. Informácie vyplývajú z uniknutej nahrávky, na ktorej maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky nalieha na odklon od mierovej mentality a následný presun k „fáze nula“ na ceste vedúcej k vojne.
„Piata vláda Orbána sa rozhodla vybudovať skutočne efektívnu a bojaschopnú maďarskú armádu,“ vyhlásil Szalay-Bobrovniczky s tým, že to predstavuje prelomenie predošlých mierových aktivít Maďarska. „Poveril som generálporučíka Gábora Böröndiho [ako nového náčelníka štábu maďarských ozbrojených síl] vykonaním a implementáciou daného procesu.“
Zvukový záznam údajne pochádza z apríla 2023, ale podľa maďarského opozičného lídra Pétra Magyara, ktorý ho vo štvrtok zverejnil, ide o dôkaz toho, ako vláda maďarského premiéra Viktora Orbána ľuďom klame.
Pravosť nahrávky doteraz nikto nepotvrdil, ale Szalay-Bobrovniczky sa medzičasom obhájil. „Budujem armádu pripravenú a schopnú brániť Maďarsko zbraňami! Pretože mier si vyžaduje silu,“ napísal v reakcii Szalay-Bobrovniczky na sociálnej sieti facebook.
V článku sa dočítate:
- ako chce Orbán dosiahnuť mier na Ukrajine,
- kde by mohlo Maďarsko rozpútať vojnu,
- či sa Orbán chystá do Ruska.
Orbánova politika mieru
Orbán už niekoľko rokov volá po mieri, zatiaľ čo neustále odsudzuje vojenskú pomoc Ukrajine, ale obhajuje kroky ruského prezidenta Vladimira Putina.
V roku 2023 maďarská vláda zverejnila príspevok, v ktorom uviedla, že vojnu nemôže nikto vyhrať, a preto je potrebné dosiahnutie prímeria. V sprievodnom videu s názvom „Itt az ideje a békének!“, teda „Je čas na mier!“ preblysla aj mapa Ukrajiny, ale už bez Krymského polostrova.
Netreba však zabudnúť ani na Orbánovu reakciu, ktorú uviedol po hádke medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome.
„Silní muži uzatvárajú mier, ale slabí muži vedú vojnu,“ uviedol Orbán s tým, že Trump sa na rozdiel od Zelenského postavil za mier.

Maďarského investigatívneho novinára Szabolcsa Panyiho však znepokojuje predovšetkým to, na aký druh vojny sa vlastne Orbán pripravuje. „Nedávne alarmujúce akcie a vyhlásenia vládnych predstaviteľov naznačujú, že Balkán by mohol byť v centre pozornosti, hoci Maďarsko tiež vysiela misiu do Čadu,“ uvádza Panyi na sociálnej sieti X.
Panyi zároveň upozorňuje na to, že je nepravdepodobné, aby Szalay-Bobrovniczky na brífingu hovoril o vojne proti Rusku, keďže bol obchodným partnerom ruskej spoločnosti Transmashholding.
Maďarský premiér sa však okrem iného neustále vracia aj k symbolike silného Maďarska. V roku 2022 si napríklad okolo krku prehodil futbalový šál s mapou Uhorska, ktoré existovalo pred porážkou Rakúsko-Uhorska v prvej svetovej vojne a zahŕňalo aj územie dnešného Slovenska. Podobná mapa visí aj v jeho kancelárii. Bratislavský hrad sa objavil aj vo videu maďarskej štátnej televízie v skupine záberov sprevádzajúcich maďarskú hymnu.
„V tomto bode je to stále iba špekulácia. Uniknutá nahrávka by však mala vyvolať obavy medzi maďarskými spojencami v NATO, ktorí by sa mali priamo pýtať na to, či sa Orbán pripravuje na obrannú vojnu proti Rusku – alebo na niečo úplne iné,“ dodáva Panyi.
Cesta do Moskvy
Orbán, ktorý od rozpútania ruskej vojny na Ukrajine cestoval do Ruska už niekoľkokrát, prekvapivo odmietol pozvanie na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve.
Na moskovskej prehliadke, ktorá sa uskutoční 9. mája, sa však plánuje zúčastniť premiér Robert Fico, a to aj napriek naskytnutým cestovným komplikáciám – pobaltské krajiny mu v stredu totiž znemožnili prelet ich vzdušným priestorom.

Litva, Lotyšsko a Estónsko vnímajú účasť na podujatí, ktoré Fico navštívi ako jediný z predstaviteľov členských štátov EÚ a NATO, za nezlučiteľné so západnými hodnotami.
Keďže pobaltské štáty Ficovi prekazili efektívny presun za Putinom, tak sa musí premiér do Ruska dostať inou trasou, ktorá zatiaľ nie je známa. V minulosti to bol pritom Orbán, koho na Západe považovali za najväčšieho podporovateľa Kremľa spomedzi všetkých členských štátov EÚ a NATO, píše The Atlantic Council.