HELSINKI, BRATISLAVA. Rusko v tichosti zintenzívňuje výrobu tankov, húfnic a delostreleckej munície. Zlepšilo sa aj v kvalite a výrobe dronov, zmenilo organizáciu svojich ozbrojených síl a vytvára lepšie cestné a železničné spojenia so susedným Bieloruskom, ktoré použilo aj pri rozpútaní vojny proti Ukrajine.
Americký denník Wall Street Journal sa rozprával s viacerými expertmi z Ruska aj z Európy a zmapoval dianie v ruských ozbrojených silách.
Poukazuje na to, že Rusko sa síce zrýchlilo vo výrobe bojovej techniky, no nové kusy neposiela do vojny proti Ukrajine.
Píše, že v roku 2021 ešte pred inváziou podľa odhadov západných tajných služieb vyrábalo zhruba 40 tankov T-90M ročne, no dnes ich vyrába za rok tristo. S odvolaním sa na nemenovaného fínskeho vojenského predstaviteľa dodáva, že tieto tanky nejdú na Ukrajinu, ale zostávajú v Rusku a krajina si ich šetrí do budúcnosti.
"Ruské ozbrojené sily sa obnovujú a rastú rýchlejšie ako väčšina analytikov predpovedala," cituje WSJ generála Christophera Cavoliho, veliteľa amerických vojsk v Európe, ktorý túto informáciu oznámil pred americkým Senátom v apríli.
"Ruské ozbrojené sily, ktoré zažívajú boje, sú dnes väčšie, ako boli na začiatku vojny," povedal.
Hoci existujú aj analýzy, ktoré tempo ruskej vojnovej výroby spochybňujú, osobitne pri tankoch T-90M , odborníci, ktorých oslovil Wall Street Journal, hovoria, že Rusko sa pripravuje na väčšiu konfrontáciu s NATO.
V článku sa dočítate:
- Na základe čoho Wall Street Journal píše o ruských prípravách na konfrontáciu,
- čo sa podľa denníka deje v Rusku,
- kto iný je presvedčený, že Rusko sa pripravuje na konflikt,
- ako dianie komentoval fínsky prezident Alexander Stubb,
- kto údaje denníka rozporuje a prečo.
Budujú kasárne aj sklady
Americký denník sa okrem iného odvoláva aj na februárovú správu dánskej tajnej služby, ktorá prognózovala, že Rusko môže byť na veľkú vojnu v Európe pripravené do piatich rokov a mohlo by byť schopné ju spustiť, ak by malo dojem, že NATO je dostatočne slabé.
"Ak sa pýtate, ako rýchlo by ruské ozbrojené sily mohli vykonať obmedzenú operáciu proti pobaltským štátom, odpoveď je skoro," cituje WSJ Michaela Kofmana, experta z washingtonského think-tanku Carnegie.
Kofman podľa denníka tvrdí, že predstavitelia trojice pobaltských štátov hovoria o horizonte dvoch-troch rokov po eventuálnom ukončení bojov na Ukrajine.
"Ak sa pozeráme na väčšiu vojnu, možno s NATO, horizont by mohol byť sedem až desať rokov v závislosti od scenára," povedal.
Denník pritom pripomína, že Poľsko, Litva, Lotyšsko aj Estónsko už v rámci príprav odstúpili od medzinárodnej dohody o zákaze protipechotných mín.
Ruské úsilie o budovanie nových ozbrojených síl sa pritom koncentruje na západ krajiny, kde vznikli aj nové organizačné jednotky, ktorých úlohou je pripravovať obranu Moskvy a Petrohradu.