KRASNODAR, BRATISLAVA. Približne sto ruských vojakov pred niekoľkými dňami zadržali pri pokuse o útek, keď v noci bez povolenia opustili pozície a prerazili plot krasnodarského veliteľstva.
Útek z 19. apríla sa podľa telegramového kanála Baza nakoniec podaril iba siedmim ľuďom, štyroch však ruská armáda chytila takmer okamžite. Zvyšní traja muži sú doteraz nezvestní.
Polícia potom v meste ležiacom 237 kilometrov na východ od Kerčského mosta zablokovala dopravu a prehliadala autá. Zaviedla aj ďalšie bezpečnostné opatrenia.
Muži, ktorí sa v sobotu pokúsili o útek, už v minulosti dezertovali, ale všetkých pochytali. Armáda ich zadržiavala v neľudských podmienkach, čo je súčasť tzv. nátlakovej taktiky.
„Cieľom je za každú cenu dostať človeka späť na front. Nikto nechce, aby dezertér dostal skutočný trest a išiel do trestaneckej kolónie, pretože to nie je ziskové,“ vysvetľuje pre portál Kavkaz Realii obhajca ľudských práv Ivan Čuviľajev z organizácie Get Lost, ktorá pomáha ruským dezertérom. "Preto sa im často udeľujú podmienečné tresty, aj keď zákon za dezerciu im umožňuje až pätnásť rokov väzenia."
Ruské orgány nútia bývalých ruských vojakov vrátane bojovníkov z polosúkromnej vojenskej skupiny Wagner, aby sa vrátili do bojov na Ukrajine.
V článku sa dočítate:
- koľko ruských vojakov dezertovalo do polovice decembra 2024,
- ako žijú dezertéri v táboroch,
- že sa systém v Rusku nezmení.
Späť do vojny
Krátko po zverejnení správ o vzbure oznámili aktivisti z Kubánskeho protivojnového výboru (Kubáň je región na juhu Ruska), že ruské orgány kontaktovali miestnych administrátorov siete telegram, ktorých žiadali o mlčanlivosť o masovom úteku zadržiavaných.
Ruské ministerstvo obrany sa nevyjadrilo, zatiaľčo ruská televízia Russia Today informovala, že polícia prípad vyšetruje.
Kubánsky protivojnový výbor zároveň potvrdil, že už predtým získal informácie o dezertéroch zadržiavaných v Krasnodare, ale ich presná poloha doteraz nebola známa. Zadržiavanie vojakov a ich nútené návraty na frontovú líniu sa medzičasom rozšírili.
Nepokoje v Krasnodare sú podľa aktivistu Sergeja Krivenka súčasťou väčšieho trendu v ruskej armáde. Uniknuté dokumenty ruského ministerstva obrany naznačujú, že do polovice decembra 2024 dezertovalo 50-tisíc ruských vojakov.
Išlo by asi o desať percent mužov momentálne nasadených na Ukrajine.

„Trend rastie najmä od roku 2022, keď bolo prepúšťanie po mobilizácii v Rusku zakázané,“ vysvetľuje pre Kavkaz Realii. V roku 2024 dezertovalo dvakrát toľko ľudí ako v roku 2023.
K dezertérom sa podľa aktivistu v ruskej armáde nepristupuje ako k ľuďom. „Nevnímajú ich ako svojich vlastných, ale skôr ako potravu pre delá. Násilie je len spôsob, ako ich dostať späť na front.“
Krivenko zároveň poznamenáva, že v podobných prípadoch je na právnej úrovni mimoriadne ťažké dosiahnuť akýkoľvek výsledok v podobe trestu. „Aj keď sa prípad začne, tak danému človeku súd často udelí iba podmienečný trest a namiesto toho, aby ho prepustili z ruskej armády, pošlú ho späť do vojny,“ vysvetľuje.
Rodiny zadržaných by sa podľa aktivistu aj napriek tomu mali dožadovať spravodlivosti vo všetkých zvyšných funkčných inštitúciách v Rusku.
„Musíme sa sťažovať, pretože aj v prípade, že sa osoba dopustila trestného činu, tak nie je to dôvod, aby ju držali v neľudských podmienkach,“ dodáva s tým, že ruskí vojaci a ich príbuzní môžu vyhľadať právnu pomoc prostredníctvom projektu Volanie k svedomiu na sociálnej sieti telegram.
Všetci neustále pijú
Právnik, ktorý hovoril s telegramovým kanálom Astra pod podmienkou zachovania anonymity, povedal, že niekoľko zadržaných žilo v tábore vyše šesť mesiacov, a to aj za silných mrazov.
„Bývajú vonku v stanoch za drôteným plotom. Neopúšťajú oblasť, pričom na mieste je ranný a večerný nástup. To je všetko. Ide o približne sto ľudí, ktorí nerobia nič,“ povedal.
Manželka jedného z vojakov pod podmienkou zachovania anonymity povedala, že všetci neustále pijú.
„Môjho manžela pred tromi týždňami zbili. Požadovala som, aby jeho zranenia zdokumentovali, ale neprebehlo žiadne vyšetrovanie,“ hovorila pre Astru. „Niektorým chýba oko, iným končatina,“ dodala s tým, že nie sú spôsobilí na vojenskú službu.
Ženinho partnera zatkli počas jeho rehabilitácie po ôsmich otrasoch mozgu. Neskôr mu diagnostikovali obmedzenú spôsobilosť na službu, ale domov sa už nikdy nevrátil.
Natlačení ako sardinky v konzerve
Čuviľajev verí, že povstanie v Krasnodare nie je ojedinelý incident, ale súčasť systémového problému.
Podobné prípady sa podľa obhajcu ľudských práv dostanú na titulné stránky novín zriedka, kým nenastane problém, ktorý nejako priamo zasiahne verejnosť.
„Prípady dezercie rieši vojenská prokuratúra, ktorá nemá vlastné väznice ani detenčné zariadenia,“ vysvetľuje Čuviľajev s tým, že podobné zariadenia z právneho hľadiska neexistujú. „Na daný účel boli vyhranené už existujúce vojenské jednotky.“
Rusi, ktorí sú podľa aktivistu v táboroch natlačení ako sardinky v konzerve, iba čakajú na koniec vyšetrovania, pričom skutočným cieľom je za každú cenu dostať ich späť na front.

Ruské orgány im údajne ponúkajú, že zastavia vyšetrovanie, ak opäť nastúpia do služby. Ak odmietnu, prípad sa zámerne vlečie niekoľko mesiacov do vynesenia rozsudku, ktorý v konečnom dôsledku nič neznamená.
Čuviľajev tvrdí, že ide skôr o nátlakovú taktiku a neexistujú žiadne právne normy upravujúce podmienky zadržiavania dezertérov. „Je to úplné bezprávie,“ hovorí.
Pred rokom 2022 z ruskej armády neutekalo toľko ľudí, takže nikto doteraz nespresnil, čo v podobných prípadoch robiť, vysvetľuje Čuviľajev.
Nazdáva sa, že systém sa v Rusku nezmení. „Ak išlo kedysi o chaos, v ktorom sa ľudia mohli schovať v povolávacej kancelárii, aby sa vyhli smrti, tak teraz ide o krvavý chaos určený na ich zánik.“
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine