SME

India a Pakistan: môže pohraničný incident vyvolať vojnu? (otázky a odpovede)

Po teroristickom útoku hrozia nepokoje.

Protest proti terorizmu v Mumbaji. Protest proti terorizmu v Mumbaji. (Zdroj: tasr/ap)

ISLAMABAD, BRATISLAVA. India a Pakistan sú v dlhodobom konflikte o región Kašmír, ktorého aktuálna epizóda môže podľa niektorých expertov prerásť do vojny, ktorej predmetom sa môže stať voda.

V utorok práve v oblasti Kašmíru došlo k útoku, keď skupina teroristov v indickom štáte Džamú a Kašmír postrieľala 26 dovolenkárov neďaleko mesta Pahalgam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štyria útočníci zabíjali výhradne mužov a všetky obete boli indickí hinduisti s výnimkou jedného muža, ktorý bol Nepálčan.

Incident, po ktorom začala India viniť Pakistan z tolerovania cezhraničného terorizmu (toto sa dialo aj predtým), prerástol do intenzívnej diplomatickej roztržky. India vypovedala pakistanských diplomatov, uzavrela hraničný priechod a, čo je zatiaľ najzávažnejšie, pozastavila dohodu o využívaní vôd rieky Indus.

SkryťVypnúť reklamu

Pakistan odpovedal uzavretím vzdušného priestoru pre indické lietadlá a pozastavenie dohody o Induse odmietol. Oba štáty tiež zrušili vydané víza druhej strane.

Medzi vojakmi oboch štátov na hranici prebehli prestrelky, no zatiaľ nedošlo k ozbrojenému konfliktu. Oba štáty sú navyše jadrovými mocnosťami.

1. Ako prebehol teroristický útok v Indii?

Mesto Pahalgam je obľúbeným turistickým strediskom, no turisti sa v tejto oblasti zväčša nestávajú obeťami terorizmu, aktuálny útok je preto mimoriadny. Pri streľbe zahynulo 26 ľudí, ďalších 17 utrpelo zranenia.

Keďže ide o hornatý a ťažko dostupný terén, ľudia sa v ňom pohybujú pešo alebo na koňoch, čo indickým ozbrojeným silám skomplikovalo situáciu - teroristov museli vojaci naháňať.

K útoku sa prihlásil Front odporu (TRF). India dlhodobo tvrdí, že TRF je v skutočnosti odnožou pakistanskej ozbrojenej skupiny Laškar-e-Taiba, cez ktorú sa Pakistan snaží podporiť ozbrojené povstanie v Kašmíre. Islamabad tieto tvrdenia odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

India v oblasti udržiava základnú bezpečnosť, no za cenu represií a potláčania slobody. Turizmus v oblasti prekvitá, no hrozí, že aktuálny útok ovplyvní aj toto odvetvie.

Súvisiaci článok Mal byť Švajčiarskom Indie. V Kašmíre útočili na turistov počas Vanceovej návštevy Čítajte 

2. Čo je dohoda o vodách rieky Indus?

Dohoda o vodách rieky Indus existuje od roku 1960 a upravuje využívanie vôd Indusu medzi Indiou a Pakistanom. Nejde iba o samotný Indus, ale o jeho povodie. Ako píše BBC, Indii pripadli rieky Rávi, Bjás a Satladž, pričom Pakistanu pripadlo 80 percent riek Indus, Džihlam a Čanáb.

Dohoda bola už v minulosti predmetom sporov, keďže osobitne pakistanské poľnohospodárstvo a hydroelektrárne sú od povodia Indusu závislé. India však vodu potrebuje rovnako a do sporov o strategickú komoditu sa ešte pridávajú globálne zmeny podnebia.

Súčasťou dohody je aj povinnosť poskytovať druhej strane hydrologické dáta, aby dokázala lepšie predvídať povodne alebo suchá.

SkryťVypnúť reklamu

India má zemepisnú výhodu, nachádza sa vyššie proti prúdu Indusu a zmluvu pozastavila historický prvýkrát.

3. Čo znamená jej pozastavenie a aké je riziko, že prerastie do vojny?

Médiá sa zaoberajú otázkou, do akej miery by India mohla využiť toky riek ako zbraň, napríklad obmedzením prísunu vody do Pakistanu alebo zadržaním veľkého množstva vody, ktoré by následne poslala na Pakistan ako povodeň.

Umelá povodeň je podľa BBC nerealistická, oslovení experti tvrdia, že India nemá dostatočne robustnú infraštruktúru, aby dokázala zadržať miliardy kubických metrov vody. Nemá na to dosť vodných nádrží ani systém kanálov, ktorý by to umožnil. Aj indické hydroelektrárne zväčša využívajú prirodzený prúd rieky a nemajú vodné nádrže, cituje stanica Himanšu Thakkara, experta na vodné hospodárstvo z Juhoázijskej siete pre priehrady, rieky a ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Stanica tvrdí, že Indii jej jestvujúca infraštruktúra umožňuje využívať iba čosi vyše 20 percent vôd, ktoré jej podľa zmluvy patria. Snaží sa preto vybudovať ďalšie objekty, čo sa nepáči Pakistanu.

India by tak perspektívne mohla získať schopnosť zadržiavať alebo odkloniť viac vody, pričom po vypovedaní zmluvy by o tom Pakistan ani nemusela informovať alebo mu poskytnúť dokumentáciu.

Keď sa podobný útok stal v roku 2019, India reagovala náletmi na pakistanskú časť Kašmíru, no dnes je situácia iná, podotýkajú rakúske noviny Der Standard.

Denník pripomína, že svet je dnes omnoho menej pokojný, vojny sú na Ukrajine a na Blízkom východe, s Indiou nepriamo súvisí aj napätie okolo Taiwanu a samotná India má dlhotrvajúce územné konflikty aj s Čínou.

Indický premiér Narendra Módí navyše podľa Standardu nemá pred sebou voľby, v ktorých by musel ľuďom preukazovať svoju rozhodnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Der Standard preto očakáva, že Módí situáciu využije skôr na pokus o zmenu dohody o povodí Indusu, aby zabezpečil viac vody pre rastúcu indickú populáciu a zlepšil pozíciu Indie voči Číne.

4. Ako by vyzerala vojna, v ktorej by sa voda stala zbraňou?

V prípade, že by sa India rozhodla či už s jestvujúcou, alebo s budúcou infraštruktúrou urobiť z vody zbraň, osobitne kritické by boli obdobia sucha, píše BBC.

"Vody v povodí je menej, jej zásoby sú oveľa kritickejšie a dôležité je aj časovanie," cituje stanica Hassana F. Khana z Tuftsovej univerzity v Massachusetts.

V monzúnovom období zas hrozia povodne, pri ktorých je dôležité zdieľanie hydrologických dát, pričom Pakistan tvrdí, že už pred vypovedaním dohody India poskytovala len minimum informácií o vode.

SkryťVypnúť reklamu

India zrejme nedokáže ani vyvolať umelú povodeň, keďže vodné nádrže, ktoré má, sú príliš ďaleko od pakistanskej hranice a povodeň by tak spôsobila škody aj v Indii.

Mohla by však použiť silt - usadeniny z vodných nádrží, ktoré by vymyla z priehrad a poslať po prúde riek na Pakistan, čo by v krajine spôsobilo škody, pretože silt sa ľahko nahromadí v priehradách.

5. Ako s tým súvisí Čína?

BBC varuje, že v podobnom postavení ako Pakistan voči Indii je India voči Číne. Na rieke Brahmaputra (v Číne Ma-čchüan Che alebo Ja-lu-cang-pu-ťiang) je totiž India nižšie po prúde rieky ako Čína.

Čína v roku 2016 prehradila jeden z prítokov Brahmaputry a na samotnej rieke sa snaži postaviť gigantickú priehradu, z ktorej má India obavy.

Pakistan priehradu vníma ako strategickú výhodu, ktorá je v súlade s jeho geopolitickými záujmami, no India ju vníma ako hrozbu vlastnej vodnej bezpečnosti a regionálneho vplyvu, píšu o čínskom projekte noviny Asia Times. Pripomínajú, že keď Čína oznámila stavbu priehrady na Brahmaputre, India reagovala, že svoje záujmy bude chrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Čínu pritom priehrada na Brahmaputre (ak ju dokončia, bude väčšia ako Tri rokliny na rieke Jang C' Ťiang) znamená aj pevnejšiu kontrolu nad Tibetom a Bangladéšom.

Pre Pakistan je tak Čína vítaným partnerom v geopolitickom súperení s Indiou.

Terorizmus

Súvisiace témy: Čína
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 523
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 836
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 003
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 257
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 232
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 214
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 982
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 351
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Washington Capitals: ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hrať bude aj Juraj Slafkovský.


Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


SkryťZatvoriť reklamu