RÍM. Druhé kolo nepriamych rokovaní o jadrovom programe Teheránu medzi Iránom a Spojenými štátmi v Ríme sa v sobotu skončilo po približne štyroch hodinách.
Rozhovory podľa iránskych médií prebiehali v „konštruktívnej atmosfére“. Irán uviedol, že ďalšie kolo rokovaní sa uskutoční budúcu sobotu, informovala agentúra AFP.
V konštruktívnej atmosfére
Rozhovory sa začali o 11.30 (SEČ) a americkú delegáciu viedol osobitný vyslanec pre Blízky východ Steve Witkoff, zatiaľ čo Irán zastupoval minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.
„Atmosféra týchto rozhovorov bola konštruktívna,“ uviedla iránska štátna televízia. Náladu rokovaní potvrdila aj iránska tlačová agentúra Tasnim.

Washington a Teherán sa „dohodli na začatí ďalšej fázy rokovaní s cieľom uzavrieť spravodlivú, trvalú a záväznú dohodu, ktorá zabezpečí, že Irán nebude vlastniť jadrové zbrane, nebudú preň platiť sankcie a zachová si schopnosť vyvíjať mierovú jadrovú energiu“, uviedlo ománske ministerstvo zahraničných vecí na platforme X.
„Obe strany súhlasili, že budú v nadchádzajúcich dňoch viesť rozhovory na technickej úrovni a následne budú v sobotu pokračovať na úrovni dvoch vysokopostavených vyjednávačov,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí na X.
Podľa Arákčího by sa rokovania na technickej úrovni i na vysokej úrovni mohli konať v Ománe, píše AFP.
„Bolo to dobré stretnutie a môžem povedať, že rokovania napredujú. Tentokrát sa nám podarilo dosiahnuť lepšie porozumenie v rámci niektorých zásad a cieľov,“ skonštatoval Arakčí pre štátnu televíziu.
„Američania nehovorili o žiadnych otázkach, ktoré by nesúviseli s jadrovým (programom),“ ozrejmil šéf diplomacie podľa Tasnim.
Americká strana bezprostredne neposkytla žiadne informácie k stretnutiu, uvádza agentúra AP.
Prvé rozhovory od zrušenia dohody
Prvé kolo nepriamych rokovaní Iránu a USA sa konalo pred týždňom v Maskate, hlavnom meste Ománu, ktorý je zároveň sprostredkovateľom. Obe strany ho označili za konštruktívne.
Išlo o prvé rozhovory Washingtonu s Teheránom na vysokej úrovni, odkedy americký prezident Donald Trump v roku 2018 odstúpil od tzv. jadrovej dohody veľmocí s Iránom.
Tá zmiernila sankcie uvalené na Irán výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. Teherán po odstúpení USA prestal dodržiavať dohodu a výrazne napredoval v jadrovom vývoji.
Trump po návrate do Bieleho domu v januári ohlásil obnovenie politiky „maximálneho tlaku“ voči Iránu.
V marci zaslal iránskemu najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu list, v ktorom vyzval na nové rozhovory a pohrozil vojenským zásahom, ak diplomacia neuspeje. Zdôrazňuje, že hlavným cieľom je zabrániť Iránu získať jadrové zbrane.
Witkoff nedávno uviedol, že dohoda bude možná len vtedy, ak Teherán úplne zastaví obohacovanie uránu a program vývoja zbraní. Predtým naznačoval, že USA by mohli súhlasiť s obmedzeným obohacovaním uránu na civilné účely pod prísnym dohľadom.
Arákčí vyjadril ochotu urobiť ústupky s tým, že Irán nechce vyvinúť nukleárnu bombu. Výmenou žiada zrušenie amerických sankcií. O úplnom vzdaní sa jadrovej technológie však Teherán podľa ministra rokovať nebude.