BIŠTEK. Duchovná správa moslimov Kirgizska podporila vládny zákaz nosenia celotelových závojov známych ako nikáb, informovali miestne médiá.
Vládni predstavitelia sa opatrením snažia bojovať proti rastúcemu vplyvu islamistov, píše agentúra AFP.
V krajine s moslimskou väčšinou prijali začiatkom tohto roka zákaz nosenia nikábu, určeného pre dospelé ženy, ktorý zakrýva väčšinu tela okrem očí. Osoby, ktoré pristihnú pri nosení tohto odevu, môžu dostať pokutu 20.000 somov (približne 210 eur), čo je viac ako polovica priemernej mesačnej mzdy v Kirgizsku.
„Nikáb je našej spoločnosti cudzí,“ uviedla v utorok podľa miestnych médií Duchovná správa moslimov Kirgizska. „Je možné, že naše sestry nosiace nikáb sú preoblečené útočníčky, čo ohrozuje verejnú bezpečnosť. Preto je dôležité otvorene ukázať svoju tvár, aby sme boli rozpoznateľní,“ dodala.
Kirgizský prezident Sadyr Žaparov, ktorý zákaz podpísal v januári, v sobotu uviedol, že ženy v krajine tradične „nikdy nenosili burku“ a že tento krok je „dôležitý pre zaistenie verejnej bezpečnosti“.
V posledných rokoch región Strednej Ázie zaznamenal nárast islamskej radikalizácie a počas vzostupu skupiny Islamský štát v rokoch 2013 – 2015 z regiónu odišli tisíce občanov, aby sa pridali k džihádistickým skupinám na Blízkom východe, píše AFP.
Islamské duchovné správy v Strednej Ázii sú inštitúcie nezávislé od jednotlivých vlád a majú korene v oficiálnych riadiacich orgánoch zo sovietskej éry, ktoré sa snažili presadiť autoritu štátu nad náboženstvom, vysvetľuje AFP.