WASHINGTON, BRATISLAVA. Američania začínajú protestovať proti politike svojho aktuálneho prezidenta Donalda Trumpa a jeho neoficiálneho pobočníka Elona Muska.
V sobotu sa vo všetkých päťdesiatich štátoch USA konali demonštrácie pod heslom "Ruky preč!". Protesty sa konali najmenej na 1200 miestach vrátane hlavného mesta Washington, ale aj veľkomiest ako Boston, Chicago, Los Angeles či New York, napísala britská BBC.
Baráž ciel, ktoré Trumpova administratíva uvalila prakticky na všetkých obchodných partnerov USA vrátane spojeneckých štátov, je iba jednou z príčin.
Ľudia prišli protestovať proti deportáciám imigrantov, v rámci ktorých už Spojené štáty deportovali aj ľudí, ktorí mali nárok v krajine žiť, či proti prepúšťaniu štátnych zamestnancov.
"Mám obavy z toho, ako unášajú ľudí priamo z ulíc a posielajú do väzenia. Mám obavy, že naša ekonomika pôjde dolu vodou, mám obavy z toho, že máme prezidenta, ktorému na ľuďoch nezáleží," povedala jedna z protestujúcich v Chicagu pre CBS.
Heslo Hands Off (Ruky preč) sa stalo oficiálnym názvom protitrumpovského hnutia a podľa manuálu, ktorý zverejnila CNN, považujú politiku Trumpa s Muskom za ilegálne uchvátenie moci, z ktorého majú benefitovať miliardári.
V článku sa dočítate:
- Kde sa protesty konali a aké boli početné,
- čo protestujúci Trumpovi vyčítajú,
- ako vyzerajú protesty inde vo svete.
Dvadsaťtisíc vo Washingtone
Na hlavnom washingtonskom námestí National Mall podľa agentúry Reuters protestovalo zhruba dvadsaťtisíc ľudí.
Jedným z hlavných cieľov protestov bol Úrad pre efektivitu štátnej správy (DOGE), akési polooficiálne ministerstvo, ktoré vedie Elon Musk a ktorého cieľom je zredukovať štátnu správu a zabezpečiť v nej úspory.
Mnoho protestujúcich sa však okrem prepúšťania štátnych zamestnancov obáva aj zásahov do systémov zdravotného poistenia a dôchodkového zabezpečenia.
Reuters pripomína, že v americkej federálnej štátnej správe pracuje okolo 2,3 milióna ľudí, pričom Muskov úrad zatiaľ zoškrtal dvestotisíc pracovných miest. Spôsob, akým to úrad DOGE robí, je kontroverzný.
Nie je jasné, aké zákonné právomoci má, mnoho úradníkov sa o svojom prepustení dozvedá e-mailom alebo v momente, keď prídu do práce a dozvedia sa, že už nie sú potrební a ich miesto neexistuje.

Jedným z úradov, na ktoré sa Musk zameral, je pritom Social Security, úrad, ktorý má na starosti štátny dôchodkový systém.
"Som zhrozená, som nahnevaná, som rozhorčená, že toto sa môže diať v Spojených štátoch. Milujem Ameriku a mám zlomené srdce. Potrebujem svoje peniaze, potrebujem svoj dôchodok," povedala pre Reuters Linda Falcao, 65-ročná protestujúca z mesta Baltimore, ktorá, ako tvrdí, prispieva do systému od svojich šestnástich rokov.
Biely dom sa bráni, že neplánuje obmedziť Social Security ani štátne systémy zdravotnej starostlivosti Medicare a Medicaid. V tlačovom vyhlásení Biely dom obvinil demokratov, že schvaľujú, aby americké štátne systémy platili príspevky ilegálnym imigrantom, čo ich pripravuje o peniaze.
Časť Američanov Trump nepodráždil len možnosťou, že by im siahol na peniaze, ale aj svojou migračnou a zahraničnou politikou. V Bostone, píše BBC, protestujúci hovoril aj o policajných zásahoch proti univerzitným študentom zo zahraničia.
K protestom sa pridávali aj opoziční politici. "V ľudských dejinách sa autoritárski vládcovia nikdy neuspokojili s mocou, ktorú majú. Preto skúšajú hranice toho, čo si môžu dovoliť, porušujú zákony a sledujú verejnosť, či bude ticho, alebo sa ozve," cituje CNN floridského kongresmana Maxwella Frosta.
Neprotestuje len Amerika
Protitrumpovské hnutie Hands Off prezidenta vyzýva, aby dal ruky preč aj od vedy, klimatických opatrení či škôl. Osobitnou témou sú odbory, Trumpova administratíva sa aktuálne snaží z federálnych inštitúcií vytlačiť možnosť kolektívneho vyjednávania a zmlúv. Zamestnanci by tak prišli o možnosť ochrany vďaka členstvu v odboroch.
Hnutie sa pritom snaží nabrať celosvetový rozmer, protesty proti Trumpovi sa konali aj v niekoľkých európskych mestách. V Londýne ľudia skandovali "ruky preč od Kanady", podobné heslá kričali aj v súvislosti s Grónskom či s Ukrajinou.
V Spojených štátoch ľudia stále hodnotia Trumpa pozitívnejšie ako jeho predchodcu Joea Bidena, no spokojnosť Američanov s prezidentom klesá.
Prieskumy, ktoré cituje BBC, síce ukazujú, že s Trumpom je spokojná menej ako polovica občanov USA ( 43 - 49 percent) a agentúry namerali klesajúci trend, podľa jedného z prieskumov si však 54 percent voličov myslí, že Trump si v úrade počína lepšie ako Joe Biden.