WASHINGTON, BRATISLAVA. Prichádzajúce správy sledoval s neveriackym výrazom v tvári. Nazdával sa, že ide o podvod. „Nemyslel som si, že by to mohlo byť skutočné, ale potom začali padať naozajstné bomby.“
Jeffrey Goldberg je pravdepodobne jedným z posledných novinárov, ktorých by administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa chcela pridať do súkromnej konverzácie o vojnových plánoch USA, uvádza denník The New York Times s tým, že presne to sa však stalo.
Od zverejnenia textov, ktoré si medzi sebou vysokopostavení americkí predstavitelia vymenili bez toho, aby vedeli, že ich pozorne sleduje dlhoročný novinár, sa zo šéfredaktora magazínu The Atlantic stal pre Trumpovu administratívu nepriateľ číslo jeden.
Trump ho v priebehu posledných dní nazval „zberbou“ a podľa amerického poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Waltza, ktorý ho omylom do skupinového četu v aplikácii Signal pozval, je „odpadom“ spoločnosti.
A to všetko preto, lebo zverejnil citlivé informácie Bieleho domu, ku ktorým sa v prvom rade ani nemal dostať.
Podľa mnohých médií Goldberg náhodne odhalil škandál roka, ktorý akýkoľvek ďalší novinár prekoná iba ťažko. Kto je človek, ktorému sa podarilo vyvolať otrasy v Kapitole?
V článku sa dočítate:
- prečo Trump považuje Goldberga za nepriateľa,
- ako vplyvný je Goldberg,
- čo tvrdí Waltz o jeho vzťahu s Goldbergom.
Ako u Hitlera
Ľudia okolo Trumpa vrátane amerického prezidenta považovali Goldberga za nepriateľa ešte dávno predtým, ako v marci zverejnil citlivé informácie Bieleho domu.

Počas minuloročnej americkej prezidentskej kampane Trumpa podráždil Goldbergov článok, ktorý citoval Johna Kellyho, bývalého šéfa štábu Bieleho domu.
Kelly v rozhovore uviedol, že Trump túžil mať lojálnych armádnych veliteľov, ktorí by mu slúžili rovnako, ako slúžili armádni velitelia Tretej ríše bývalému nemeckému kancelárovi Adolfovi Hitlerovi.
Trump podobné obvinenia okamžite poprel, ale podľa Kellyho počulo obdobné vyjadrenia amerického prezidenta niekoľko ďalších ľudí.
Goldberga, ktorý je jedným z najvplyvnejších novinárov v amerických médiách, však v minulosti kritizovali aj rôzne osobnosti z opačného politického spektra, a to predovšetkým pre jeho službu v izraelskej armáde či jeho podporu americkej invázie do Iraku, uvádza denník The Guardian.
A práve Goldbergova spojitosť s Blízkym východom upriamuje pozornosť na šéfredaktorovu minulosť.