Článok priebežne aktualizujeme
WASHINGTON, KYJEV. Americký prezident Donald Trump po telefonáte s Vladimirom Putinom telefonoval aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Trump osobne o telefonáte bližšie neinformoval okrem toho, že ho označil za výborný.
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavitt v stredu večer prečítala vyhlásenie, v ktorom okrem iného odznela aj informácia, že Washington považuje americké vlastníctvo ukrajinských elektrární za dobrú formu ich ochrany.
Trump "povedal, že Spojené štáty by so svojimi skúsenosťami mohli byť veľmi nápomocné pri prevádzke týchto elektrární," referovala Leavittová o telefonáte.
Leavittová na otázky novinárov okrem iného odpovedala aj to, že Spojené štáty budú Ukrajine naďalej poskytovať vojenské spravodajské informácie.
Zelenskyj sa okrem toho podľa hovorkyne zaujímal o ďalšie prvky protivzdušnej obrany, pričom Trump mu údajne prisľúbil spoluprácu osobitne pri ďalších strelách do systému Patriot. Trump sa podľa Leavittovej chce zamerať na muníciu, "ktorá už je v Európe".
Americký prezident Zelenskému sľúbil, že sa bude zaoberať aj ukrajinskými deťmi, ktoré Rusko unieslo z okupovaných ukrajinských území a ponúklo v Rusku na adopcie.
Zelenskyj sa prihlásil k ambícii zastaviť paľbu na energetické ciele, no ohľadom rozšírenia prímeria na Čierne more, prípadne nastolenia celkového zastavenia paľby ešte prebehnú rokovania, zdôraznila hovorkyňa Bieleho domu.
Ohľadom predchádzajúcich pokuso o uzavretie zmluvy, vďaka ktorej by Spojené štáty získali prístup k ukrajinským nerastným surovinám, Leavittová povedala, že "rozhovory sa už posunuli ďalej".
Ukrajinský prezident v odkaze na sieti X vyhlásil, že "spolu s Amerikou, prezidentom Trumpom a pod americkým vedením môžeme dosiahnuť trvalý mieru tento rok".
V článku sa dočítate:
- Čo sa udialo od telefonátu Trump - Putin,
- ako ho hodnotia medzinárodní experti,
- čo bude s "energetickým" prímerím a čo so skutočným.
Trump dostal nevyhnutné minimum
Tridsaťdňové zastavenie paľby na objekty energetickej infraštruktúry bolo po utorkovom zhruba jedenapolhodinovom telefonáte Donalda Trumpa s Vladimirom Putinom jediným výsledkom, ktorý Ukrajinu aspoň naoko priblížil k prímeriu.
Ukrajina pritom po predchádzajúcom rokovaní s americkou delegáciou v Saudskej Arábii súhlasila s bezpodmienečným prímerím na tridsať dní. Selektívne "energetické prímerie", s ktorým súhlasil Putin, však vydržalo iba niekoľko hodín.
Už krátko po tom, ako Kremeľ a Biely dom vydali tlačové správy o telefonáte dvoch prezidentov, sa v Kyjeve rozozvučali poplachové sirény. Rusko aj Ukrajina sa obviňovali zo vzájomných útokov napriek tomu, že podľa utorňajších správ Putin vydal rozkaz ruským ozbrojeným silám, aby na energetické ciele na Ukrajine neútočili.
Rusko podľa Kyjeva zaútočilo na nemocnicu v meste Sumy, obytné budovy a zničilo elektrické vedenie na niektorých železničných tratiach. Ukrajina dokázala zasiahnuť zásobníky ropy v Krasnodarskom kraji.
Ruský útok bol pritom rozsiahly, ruské exilové noviny Meduza napísali, že Moskva použila strely Iskander-M a S-300 a vyslala na Ukrajinu 145 dronov Šáhid a ďalšie drony na oklamanie protivzdušnej obrany.
Popri tom prebehla výmena vojnových zajatcov, Rusko a Ukrajina si vymenili po 175 ľudí, čo Putin s Trumpom tiež dohodli vo svojom telefonáte.
Experti medzitým hodnotili Trumpov rozhovor s Putinom ako v zásade neúspešný. Putin americkému prezidentovi ponúkol iba nevyhnutné minimum v podobe energetického prímeria.
Putin "povedal, že má záujem o prímerie, ale položil si sériu zjavne neprijateľných podmienok. Inými slovami, je to ´nie´," zhodnotil pre agentúru Reuters Nigel Gould-Davies, špecialista londýnskeho Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie.
"Je v Putinovom záujme pokračovať vo vojne a vodiť Ameriku za nos," cituje Reuters Andreja Kozyreva, niekdajšieho ruského ministra zahraničia.
Washington napriek tomu netlačí na Moskvu, ale chváli kremeľského lídra, poznamenala BBC. Samotný Trump označil rozhovor za skvelý a jeho vyslanec Steve Witkoff povedal, že "oceňuje prezidenta Putina za všetko, čo dnes urobil, aby svoju krajinu dostal bližšie k mierovej dohode".
Loading
...
Ruské médiá oslavovali
"Pri súčasnom stave vecí má za sebou Rusko diplomatické víťazstvo. Putin a Trump súhlasili, že budú spolupracovať na ukrajinskom riešení," zhrnula BBC titulky ruských médií, ktoré telefonát Trump - Putin zarámcovali ako Putinov úspech.
Stanica pripomenula, že Trump Putina nedotlačil k nijakým zásadným ústupkom ani voči Ukrajine, ani voči Spojeným štátom. Putin popri tom fakticky odmietol vyrokované bezpodmienečné prímerie na tridsať dní, s ktorým už Kyjev súhlasil.
Ruský korešpondent BBC Steve Rosenberg po Trumpovom rozhovore s Putinom poznamenal, že Trump nielenže od Moskvy nezískal prímerie, ale Putin si ešte dovolil klásť podmienky ako napríklad zastavenie západnej vojenskej a spravodajskej pomoci Ukrajine či zastavenie ukrajinskej mobilizácie.
"Takéto podmienky sú v zásade základom pre ukrajinskú kapituláciu," napísal s poznámkou, že je ťažké predstaviť si, že by Kyjev s takým čímsi súhlasil.
Trumpa lákajú na obchod
Moskva sa medzitým snaží Trumpa presvedčiť, že z dobrého vzťahu s ňou môže získať viac ako z bránenia Ukrajiny.
Po tom, ako USA a Ukrajina stále nepodpísali dohodu o využívaní ukrajinských nerastných surovín, ktorou si chcel Kyjev zabezpečiť ďalší prísun americkej pomoci, dala Moskva Putinovi podobnú ponuku.
"Radi by sme viac obchodovali s Ruskom," cituje BBC Trumpovo vyhlásenie pre americkú prorepublikánsku televíziu Fox News.
"Majú veci, ktoré sú pre nás cenné, ako napríklad prvky vzácnych zemín. Majú veľa pôdy, najviac na svete. Majú veci, ktoré by sme dokázali využiť," povedal americký prezident.
Moskva tak podľa Rosenberga kalkuluje s tým, že biznis s Ruskom bude pre Trumpa lákavejší ako koniec vojny.
"Logika Moskvy je nastaviť ekonomické vzťahy s Amerikou tak ziskovo, aby ich prerušenie bolo pre USA príliš drahé," napísali podľa britskej stanice ruské noviny Izvestija.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine