SME

Novinár Pomerantsev: Vyrástli sme vo veľkom euroatlantickom projekte, ten je teraz nadobro stratený

Myslia si, že veľmoci sú stále v hre.

Peter Pomerancev.Peter Pomerancev. (Zdroj: Political Capital)

Rusi už začali meniť názor. Hlavným nepriateľom nie je Amerika, ale Európa. Pravdepodobne uvidíme, ako sa Rusko a Amerika zamerajú na Európu a budú sa snažiť rozbiť jej súdržnosť, hovorí novinár a odborník na ruskú štátnu propagandu PETER POMERANTSEV.

Hovorí aj o tom, že internet si nesmie privlastniť niekoľko amerických oligarchov s čudnými predstavami o politike a o tom, prečo je nebezpečné, keď sa médiá uzatvárajú do názorových bublín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas druhého funkčného obdobia Donalda Trumpa bude pravda ešte viac v pozadí ako predtým, čo môže mať vážne dôsledky pre existujúci svetový poriadok. Ako hodnotíte prvé dva mesiace Trumpovej administratívy?

SkryťVypnúť reklamu

Považujem sa za dieťa veľkého amerického povojnového projektu. Moji rodičia boli disidentmi na Ukrajine, počúvali Hlas Ameriky či Rádio Slobodná Európa, a keď môjho otca vyhostili zo Sovietskeho zväzu, skončil v Rádiu Slobodná Európa. Pracoval tam asi 20 rokov, až do dôchodku.

Takže som vyrastal ako súčasť veľkého euroatlantického projektu, pričom som si neuvedomoval, do akej miery som jeho súčasťou. Ľudia v Spojených štátoch, ale tiež inštitúty alebo médiá sú s týmto projektom spojení.

Teraz je to preč. Nadobro. Na jeho miesto by mohlo nastúpiť niečo nové, ale ešte sa uvidí čo.

Agentúra Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj USAID, Medzinárodný republikánsky inštitút, Národný demokratický inštitút, Národná nadácia pre demokraciu idú dolu vodou, pravdepodobne sa bude reorganizovať Americká agentúra pre globálne médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je jasné, kto sú spojenci.

Myšlienka, že na Západe držíme spolu pod americkým vedením, je zjavne preč. Nevieme, čo bude nasledovať, ale to ešte neznamená, že nemôžeme ovplyvniť to, čo sa stane.

Dobrá metafora, ktorú mnohí používajú a každý si ju prisvojuje, je, že západný svet je teraz ako v čase, keď sa veľká Rímska ríša rozdelila na Západorímsku a Východorímsku, teda Byzanciu. Spojené štáty sú Západorímskou ríšou a Európa je Byzanciou.

To neznamená, že medzi nimi nie sú vzťahy. Ak by sme sa ich však snažili zlepiť, tak by im už nikto neveril. Nechcem to oplakávať, no nejde iba o abstraktnú vec – experti na medzinárodný rozvoj prichádzajú o prácu, ďalším cieľom bude Svetová banka, zmení sa úloha Spojených štátov v OSN.

Šestnásťroční budú na testoch písať eseje o svete v rokoch 1945 až 2025, svojich 800 slov o vzostupe a páde západného svetového poriadku. Poprípade to za nich napíše ChatGPT.

SkryťVypnúť reklamu

To, čo bolo medzi rokmi 1945 až 2025, je jednoznačne preč a sme v ére, keď si musíme nanovo všetko vytvoriť, čo so sebou prináša vzrušujúce momenty. No keď sa podobné zmeny dejú, ľudia pritom zvyknú hromadne umierať.

V centre týchto zmien je smrtiaca vojna. Ako konanie Trumpa ovplyvní Vladimira Putina? Dokáže Trump urobiť Rusko opäť veľkým?

Putin vždy hovoril, že na Európe nezáleží, a je to on, kto si zaslúži byť na rovnakej úrovni ako Spojené štáty. Je presvedčený, že o budúcnosti sveta môžu rozhodovať iba veľké mocnosti, čo mu Trump umožňuje.

Myšlienka multilaterálneho sveta je preč a Trump si, podobne ako Putin, myslí, že veľmoci sú stále v hre. Rozmýšľajú ako ľudia z 19. storočia. Vraciame sa k rozdeľovaniu sveta. Niektorí hovoria, že si USA, Rusko a Čína rozdelia svet medzi sebou. Už však nežijeme v ére len niekoľkých impérií, ktoré vlastnia všetky zbrane.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má vzniknúť multipolárny svetový poriadok, nebude mať len tri póly, bude ich mať oveľa viac. Dnes môže byť pólom každá krajina. V prípade Kanady a Mexika je jasné, že nebudú také, aké si Trump predstavoval.

Z tohto hľadiska je naivné myslieť si, že svet bude opäť rozsekaný. Žijeme v oveľa nebezpečnejšej ére: každý má otvorené nože.

Súvisiaci článok Ukrajinský novinár: Ukrajinské vedenie je úplne odtrhnuté od vojnovej reality Čítajte 

Myslíte si, že Spojené štáty, Čína, Rusko a iné krajiny, ktoré teraz nazývame veľmocami, môžu byť veľmocami súčasne? Alebo bude každý chcieť poraziť toho druhého?

To je ďalší dôležitý bod. Svet je čoraz viac nepredvídateľný. Keď človek vezme veci zo stola a všetko hodí do vzduchu, tak nemusia dopadnúť tak, ako očakával.

Maďarská vláda rada používa výraz „Trumpove tornádo“. Neviem, nakoľko je termín rozšírený v medzinárodnom meradle, ale dobre vystihuje skutočnosť, že nevieme, čo bude po tornáde nasledovať. Môže nastať chaos, v rámci ktorého niektorí ľudia mimoriadne zbohatnú, ale iní prídu o všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy predtým som tento výraz nepočul, ale je veľmi dobrý. Chaos, ktorý nastane, sa jednoducho nemusí skončiť tak, ako si myslia ľudia, ktorí môžu za vznik tornáda.

Už teraz to vidíme v Kanade a Mexiku. Trump ich pravdepodobne chcel rozdrviť, aby zastrašil Čínu, ale rýchlo sa ukázalo, že ani Kanaďania a Mexičania sa nenechajú zlomiť a sú schopní konať.

Ako Trumpovo konanie ovplyvní autoritárskych lídrov? Americký prezident v podstate otvorene podporuje Putina.

Na jednej strane majú obrovskú príležitosť. Doteraz boli Spojené štáty veľmocou, ktorá sa opierala o demokratické hodnoty.

Teraz sa to už o nich nedá povedať, osmeľuje sa každý, kto si myslí, že demokracia je pre porazených. Ani Američanom na demokracii nezáleží, tak prečo by na nej malo záležať nám?

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, ak sa na to pozrieme napríklad z pohľadu Maďarska, je veľkou otázkou, ako si zaručí svoju vlastnú bezpečnosť. Ak Amerika prestane byť garantom európskej bezpečnosti a vznikne nový európsky obranný pakt, na ktorom sa Maďarsko nezúčastní, tak bude veľmi zraniteľné.

Vyzerá to tak, že bude existovať európska obranná spolupráca, ktorej centrom bude určite Ukrajina, a s veľkou pravdepodobnosťou aj Turecko. Mohol by sa tak vytvoriť obranný oblúk od Osla po Ankaru, ale Maďarsko by sa mohlo dostať mimo tejto obrannej štruktúry.

Končia sa časy, keď Maďarsko dostávalo finančné prostriedky z Únie a pohodlne sedelo v NATO – či už bolo proruské, alebo pročínske.

V tomto prípade sa však naozaj musíme zamyslieť nad tým, ako sa krajina môže a chce brániť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vidíte situáciu Ukrajiny v Trumpom zmietanom svete?

 Ukrajina prechádza najintenzívnejším možným rozvratom už posledných desať rokov, takže ich schopnosť prispôsobiť sa je vyššia.

Mnohí ľudia nad tým krčia ramenami, že je to len ďalšia katastrofa. Často sa to prirovnáva k počítačovej hre, v ktorej ste v režime prežitia.

Nemyslíte na to, ako žiť, ale ako prežiť.

Trump je podľa mňa šok pre oddaných euroatlantistov, ktorí sa vždy obávali o Ukrajinu, ale žili v bezpečnom svete, ktorý sa im teraz rozpadol pred očami.

Napríklad pre Nemecko to musel byť veľký šok, ale z tohto pohľadu sú Ukrajinci na úplne inom mieste.

Samozrejme, Trumpove rozhodnutia budú mať ešte vážne následky. Američania poskytujú Ukrajine „len“ dvadsať percent dodávok zbraní, ale to je tých najdôležitejších dvadsať percent vrátane protivzdušnej obrany a spravodajských služieb.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zlyhanie či taktický úspech? Rusi získavajú späť Kurskú oblasť Čítajte 

Ako ovplyvnia Trumpove rozhodnutia informačnú vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou?

Rusi už začali meniť názor – hlavným nepriateľom nie je Amerika, ale Európa. Pred niekoľkými dňami Sergej Lavrov povedal, že všetko zlo v dejinách pochádza z Európy.

Môžeme len hádať, aká je Trumpova vízia sveta, ale je nad slnko jasnejšie, že nemá rád Európu a Európsku úniu.  

Pravdepodobne uvidíme, ako sa Rusko a Amerika zamerajú na Európu a budú sa snažiť rozbiť jej súdržnosť. Rusko nasmeruje všetko úsilie, ktoré vynaložilo proti Amerike, na Európu a Veľkú Britániu, najmä s cieľom podkopať novú obrannú zmluvu. A uvidíme, akú úlohu v tejto hre zohrá Maďarsko.

Veľkú Britániu spomínate preto, že sa snaží prevziať vedúcu úlohu v nových európskych obranných iniciatívach?

SkryťVypnúť reklamu

Áno. Ak vylúčite Veľkú Britániu a Nemecko, nezostane nič. Samozrejme, Rusi sa budú snažiť všade, ale tieto dve krajiny budú hlavným cieľom.

Informačný vek, v ktorom žijeme, je podľa niektorých ihriskom pre autoritárske režimy a zdravú a funkčnú demokraciu je v takomto prostredí veľmi ťažké udržať.

Rovnaká téma sa objavila na začiatku dvadsiateho storočia, keď si mnohí ľudia mysleli, že Amerika je príliš veľká a chaotická na to, aby sa riadila systémom, ktorý bol v podstate prispôsobený vidieckym štátom v osemnástom storočí.  A daná téma prichádza aj teraz. Niektorí v Silicon Valley, napríklad Peter Thiel, hovoria, že demokracia je nezlučiteľná s ekonomickou slobodou. Je príliš chaotická, ľudia sú príliš zraniteľní a dajú sa príliš ľahko oklamať. Jediný spôsob, ako organizovať spoločnosť, je niekoľko podnikateľských monopolov, ktoré rozhodujú o všetkom.

SkryťVypnúť reklamu

Čína tiež tvrdí, že spoločnosť s vysokým počtom dát potrebuje centralizovanú kontrolu.

A to je pravda. Demokracia nie je účinná, ale alternatíva je ešte horšia. Súhlasím, že demokratický proces by sa mal aktualizovať, teda aspoň pokiaľ chceme zachovať ducha liberálnej demokracie.

Aj v médiách sa musíme zamyslieť nad tým, ako môžeme aktívnejšie organizovať verejnosť či nad tým, ako môžeme vytvoriť technologické platformy, ktoré podporujú skutočnú diskusiu, a nedávajú priestor internetovým davom, ktoré útočia na liberálne médiá. Novinári dokážu úžasné veci, najmä v represívnom prostredí, aké je v Maďarsku. Lenže médiá a demokracia sú od seba odtrhnuté.

Sociológovia o tom hovoria už nejaký čas. Ak sa niekoho opýtate, čo si myslí o demokracii, veľmi často odpovie, že má pocit, akoby z nej „nič“ nemal. Je to, ako keď hádžete peniaze do hracieho automatu a nič nevyhráte. Ľudia už necítia to spojenie, lídri vo Washingtone sú im vzdialení.

SkryťVypnúť reklamu

Napočudovanie, viac dôverujú firmám, ktorým môžu zavolať, ak niečo chcú a niekto im zdvihne telefón alebo odpovie na e-mail. Cítia spojenie.

V tomto zmysle je spojenie medzi ľuďmi a demokratickými mechanizmami prerušené a propaganda to posilňuje. Ľudia sú potom otvorenejší autoritárskym vysvetleniam.

Demokracia ich neuspokojuje, ale ak vidia a cítia, že existuje vodca, ktorý poráža nepriateľov či odrezáva zahraničnú pomoc, môžu sa s ním emocionálne spojiť, pretože majú pocit, že aj oni dokážu konať. Autoritárski vodcovia ponúkajú iný pocit identifikácie a naplnenia.

Je to tým, že lepšie rozumejú ľuďom?

Áno, sú v tom naozaj dobrí. Autoritárska propaganda v tom vždy bola veľmi dobrá. Moja posledná kniha je o tom, ako sa pocity ľudí artikulujú prostredníctvom autoritárskeho vodcu. Často ide o najhoršie emócie.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínali ste, že médiá a demokracia sú od seba odtrhnuté. Prečo?

Americké médiá sa z rôznych ekonomických dôvodov rozhodli sústrediť len na svoju konkrétnu bublinu a uspokojiť ju. Vezmite si napríklad denník The New York Times, ktorý sa rozhodol písať pre liberálov v Amerike aj mimo nej, ale pritom nechce byť denníkom pre všetkých. Médiá, ktoré takto slúžia identitám, sa takmer automaticky odrezávajú od zvyšku spoločnosti.

Investigatívna žurnalistika je podstatou žurnalistiky, ale aj tam je potrebné si vybrať. Povedzme, že máte dvadsať tém, ale musíte si zvoliť tú, ktorá skutočne rezonuje spoločnosťou. Vždy musíte myslieť na verejnosť a v niektorých prípadoch to môže znamenať, že sa vzdáte posadnutosti neutralitou a pozriete sa na žurnalistiku ako na druh sociálnej služby, čo je v mnohých ohľadoch jej opakom.

SkryťVypnúť reklamu

Objektívne médiá vznikli na začiatku dvadsiateho storočia, aby sa noviny vyčlenili z polarizácie, ktorá v tom čase prebiehala. Možno sa točíme v kruhu, kde sa história opakuje a svet sa musí posunúť k aktivistickému typu žurnalistiky. Neviem. V každom prípade je jasné, že musíme viac osloviť tú časť spoločnosti, ktorá je z politiky rozčarovaná.

Súvisiaci článok Putin chce stále získať Kyjev, vyplýva z amerických tajných dokumentov Čítajte 

Ale je tu aj všemocný algoritmus. Čo si myslíte o jeho úlohe v budúcnosti?

Áno, to je dôležité. V prvom rade ide o jeho reguláciu. Máme viac informácií než kedykoľvek predtým, ale nevieme, ako sa tvoria. Je to paradox. Od politickej angažovanosti Elona Muska sa ukrajinské hlasy zo sociálnej siete X vytratili. Nevieme, kto o tom rozhoduje ani to, ako o tom rozhoduje. Malo by to prebiehať transparentne – ak je to politická stranícka mašinéria, tak by mala byť označená ako politická stranícka mašinéria. Ak pôsobia ako vydavateľ, tak by sa s nimi malo zaobchádzať ako s vydavateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Internet si nesmie privlastniť niekoľko amerických oligarchov s čudnými predstavami o politike. Je úplne v poriadku, že majú svoj názor, svoj hlas, ale nemal by byť jediný. Financovanie podobného projektu je však veľkým problémom. Môžete vytvoriť algoritmus verejnej služby, ale podľa môjho názoru to nikde mimo Škandinávie a Veľkej Británie nefunguje. Mohlo by ísť o nejaký druh filantropického podniku, kde sa poskytnú finančné stimuly a zdania sa ziskové iniciatívy, aby sa rozdelili neziskovým organizáciám. Neviem, aké je správne riešenie, ale treba sa tým zaoberať.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 245
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 803
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 229
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 893
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 364
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 3 068
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 028
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 039
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu