NEW YORK, BRATISLAVA. Virtuálny asistent ako ChatGPT, ktorý používa umelú inteligenciu, je pod vplyvom miliónov článkov, ktoré do verejného priestoru chrlia ruské propagandistické siete.
Tie okrem šírenia proruských informácií alebo priamo dezinformácií pracujú aj na tom, aby vo virtuálnom priestore bol dostatok článkov na to, aby ich chatboty začali považovať za relevantné a preberali z nich informácie.
Vyplynulo to z dvoch od seba nezávislých prieskumov. Jeden z nich začiatkom marca zverejnila newyorská organizácia Newsguard, ktorá sa zaoberá hodnotením a overovaním kvality médií. Druhý ešte vo februári publikovala nezisková organizácia American Sunlight Project.
Newsguard skúmal, ako funguje desať najvyužívanejších chatbotov, medzi nimi aj známy ChatGPT a zistil, že umelá inteligencia pravidelne preberá dezinformácie z ruských propagandistických kanálov.
Obe spoločnosti píšu o ruskej sieti, ktorá funguje pod názvom Pravda a ktorej úlohou je okrem iného ovplyvňovať chatboty, aby cez nich ovplyvňovala ľudí, píše Newsguard.
„Zaplavovaním vyhľadávačov prokremeľskými klamstvami sieť skresľuje to, ako veľké jazykové modely spracúvajú správy a informácie. Výsledok: obrovské množstvá ruskej propagandy – 3 600 000 článkov za rok 2024 – sú dnes súčasťou západných systémov umelej inteligencie a infikovali ich odpovede,“ píše vo svojej správe Newsguard.
Pri testovaní desiatich chatbotov organizácia zistila, že v tretine prípadov preberali falošné informácie zo siete Pravda.
V článku sa dočítate:
- čo zatiaľ vieme o sieti Pravda, známej aj ako Portal Kombat,
- ako ovplyvňuje nástroje umelej inteligencie,
- ako na to vplýva aktuálna politika Spojených štátov,
- čo na situáciu hovoria experti.
Propagandista to predpokladal
„Nainfikovanie západných chatbotov načrtol už v januári John Mark Dougan – americký utečenec, z ktorého sa stal moskovský propagandista,“ píše Newsguard.
Dougan je bývalý zástupca šerifa z Floridy, ktorý v Spojených štátoch čelil viacerým trestným stíhaniam, pred ktorými v roku 2016 ušiel do Ruska, písal v máji 2024 denník New York Times.
„Pretláčaním ruských naratívov z ruskej perspektívy dokážeme zmeniť umelú inteligenciu na celom svete,“ cituje Dougana Newsguard.
V testovaných chatbotoch organizácia overovala prítomnosť pätnástich falošných informácií, medzi nimi napríklad hoax, že príslušníci ukrajinského prápora Azov pálili figurínu amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Všetky naratívy, na ktoré sa test zameral, pochádzali zo siete Pravda/Portal Kombat, ktorá prevádzkuje stopäťdesiat pro-kremeľských webstránok.
American Sunlight Project vo svojej správe píše, že sieť Pravda vznikla práve na to, aby (tiež s pomocou umelej inteligencie) vytvárala obrovské množstvá článkov, ktorých bude toľko, že ich ostatné AI modely začnú považovať za relevantné zdroje informácií.
Ktoré chatboty testoval Newsguard
- ChatGPT
- Smart Assistant
- Grok
- Microsoft Copilot
- Google Gemini
- Meta AI
- Claude
- Perplexity
Ako vyzerá ruská „Pravda“
American Sunlight Project zverejnil celú databázu webových stránok, ktoré patria do siete Pravda, ktorá, paradoxne, nemá nič spoločné s rovnomenným ruským denníkom.
Fungujú na podobných doménach, majú rovnaký dizajn a prinášajú podobné články. Názov domény je odvodený od slova Pravda a v podobe subdomény (napríklad slovakia.news-pravda.com) alebo oddelený pomlčkou sa nachádza názov krajiny, pre ktorú je obsah určený.
V databáze sú aj slovenské mutácie, ktoré napríklad preberajú obsah z dezinformačného časopisu Zem a vek, ruskej agentúry RIA Novosti či telegramových kanálov vládnej strany Smer alebo z čínskeho štátneho denníka Global Times.
V príspevkoch sa dá často nájsť kostrbatá gramatika, pravdepodobne ich prekladá alebo priamo generuje umelá inteligencia.
Koreluje to s tým, čo napísala France 24 – Pravda, ktorá sa šíri do 49 štátov sveta v rôznych jazykoch, neprodukuje vlastný obsah. Milióny článkov sú prevzaté z proruských médií alebo zdrojov na sociálnych sieťach.
Sieť Pravda potom slúži ako ich „zosilňovač“ a pomáha ich šíriť na sociálnych médiách. V obsahu článkov Newsguard našiel napríklad aj známu fámu o tajných amerických laboratóriách na Ukrajine.
Newsguard špecificky overoval aj inú fámu, keď sa chatbotov pýtal, či je pravda, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zakázal používanie sociálnej siete Truth Social, ktorú založil Donald Trump, keď mu facebook zrušil konto.
Šesť z desiatich chatbotov však na takúto otázku odpovedalo, že Zelenskyj skutočne Truth Social zakázal.
Podobne sa v éteri dala „overiť“ aj dezinformácia o tom, že Zelenskyj sa osobne obohacuje na americkej vojenskej pomoci.
„Ruské vplyvové operácie sa rozširujú a zlepšujú, sú priamou hrozbou demokratickej verejnej debaty na celom svete,“ povedala podľa France 24 Nina Jankowicz, šéfka organizácie American Sunlight Project.
„Schopnosť siete Pravda šíriť dezinformácie na takejto škále je bezprecedentná a so svojím potenciálom ovplyvniť systémy umelej inteligencie je ešte nebezpečnejšia,“ myslí si.
Technologický server TechCrunch dodal, že sieť Pravda používa aj techniky SEO – optimalizácie obsahu pre internetové vyhľadávače. SEO (search engine optimization) sú bežné techniky, ktoré používajú tvorcovia obsahu (napríklad aj denníky ako SME) na to, aby sa ich články dostali v internetových vyhľadávačoch vyššie a našli si tak viac čitateľov.
V prípade chatbotov, ktoré sa vo väčšej miere spoliehajú na internetové vyhľadávače, to je zatiaľ nevyriešený problém, píše TechCrunch. Ak sa totiž vo vyhľadávačoch vďaka dobrému SEO dostanú dezinformačné články vysoko, chatboty ich začnú brať ako relevantné zdroje.
Washington sa stiahol
France 24 poukazuje na to, že v súčasnosti sa ruským dezinformáciám môže dariť ešte viac, keďže minister obrany Spojených štátov Pete Hegseth nariadli pozastaviť kybernetické operácie USA namierené proti Rusku.
Ide o súčasť zmeneného prístupu USA k Rusku a rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine, píše France 24, pričom spomína aj fakt, že k zastaveniu operácií prišlo iba pár dní po tom, ako americký prezident Donald Trump ponížil svojho ukrajinského náprotivka Volodymyra Zelenského v Bielom dome.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine