WASHINGTON, BRATISLAVA. Za poľskými hranicami čaká množstvo americkej vojenskej pomoci určenej pre Ukrajinu, ktorej tok sa počas utorňajšieho rána zastavil.
„Poľsko v podstate stelesňuje akýsi most medzi Západom a Ukrajinou,“ vraví pre denník SME analytik Ukrajinskej akadémie geopolitiky a geostratégie Stanislav Želichovskyj.
„Dokazuje to aj súčasná situácia. Pokiaľ viem, tak Ukrajinci nedostávajú nič z toho, čo im Spojené štáty pôvodne poskytovali. Všetko sa to v Poľsku zastavilo.“
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v utorok nadránom pozastavila dodávky zbraní a munície pre Ukrajinu. Trump sa k tomu doteraz bezprostredne nevyjadril, ale jeho tím podľa agentúry Bloomberg uviedol, že prestávka potrvá, dokým ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nepreukáže svoju „oddanosť“ mieru.
USA zároveň zvažujú aj obmedzenie výmeny spravodajských informácií s Kyjevom.
„Americký prezident dal jasne najavo, že sa zameriava na mier. Potrebujeme, aby sa k tomuto cieľu zaviazali aj naši partneri. Prehodnocujeme našu pomoc, aby sme sa uistili, že prispieva k riešeniu situácie,“ uviedol pre televíziu CNN predstaviteľ Bieleho domu, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.
Trumpovo nariadenie o prerušení dodávok americkej vojenskej pomoci na Ukrajinu prichádza po piatkovej hádke so Zelenským v Oválnej pracovni.
Pozastavenie americkej pomoci pre Ukrajinu v podstate znamená zablokovanie hlavnej tepny, ktorá ju udržiava pri živote, píše televízia BBC.
Európske štáty, ktoré podporujú Ukrajinu, sú v súčasnosti pod obrovským tlakom, aby našli rýchlo nejaké riešenie. Čo sa deje a aký to bude mať vplyv na situáciu na fronte?
Koľko pomoci poskytli Američania Ukrajine?
Bývalému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi sa v posledných dňoch pred odchodom z Bieleho domu podarilo schváliť americkú vojenskú pomoc Ukrajine, vďaka ktorej majú Ukrajinci v súčasnosti zásoby zdrojov na niekoľko mesiacov.
Ešte v januári, pár dní pred svojím koncom v úrade, schválil Biden dodatočných 500 miliónov dolárov na muníciu do protivzdušnej obrany či vybavenie do stíhačiek F-16.
USA sú zďaleka najväčším individuálnym darcom vojenskej pomoci Ukrajine.
Od začiatku roka 2022 do konca roku 2024 poskytli podľa Kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku Ukrajincom vojenskú pomoc vo výške 69 miliárd eur, ďalších 50 miliárd dostali vo forme finančnej či humanitárnej pomoci.
Časť týchto peňazí bola pritom prefinancovaná priamo v Spojených štátoch na prezbrojenie, výrobu munície v amerických zbrojovkách či podporu amerických jednotiek.
Prestávka, ktorú v utorok avizovala Trumpova administratíva, sa pritom má vzťahovať na všetko vojenské vybavenie, ktoré sa ešte nenachádza na Ukrajine.
Dokáže Európa nahradiť výpadok dodávok vojenského materiálu?
Aj keď Nemecko je s trinástimi miliardami eur vojenskej pomoci Ukrajine na druhom mieste ďaleko za Spojenými štátmi, európske štáty sú zásadným spojencom Kyjeva.
Členské štáty EÚ spolu s Britániou, Nórskom, Islancom, Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom Ukrajine poskytli viac ako 65 miliárd eur.
Európa môže Ukrajine dodať tanky, drony, rakety a systémy protivzdušnej obrany, ale podľa Želichovského predstavuje problém predovšetkým načasovanie.