SME

Mierové jednotky na Ukrajine? Logisticky aj politicky to môže byť problém

Málokto je ochotný vyslať vojakov.

Volodymyr Zelenskyj s britským premiérom Keirom Starmerom v Kyjeve. Volodymyr Zelenskyj s britským premiérom Keirom Starmerom v Kyjeve. (Zdroj: tasr/ap)

BRATISLAVA. UNFICYP na Cypre, EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine, EUMM v Gruzínsku a UNTSO v Izraeli sú medzinárodné mierové misie, pri ktorých stránka slovenského ministerstva zahraničia spomína aj slovenskú účasť. Nie všetky sú pritom ozbrojené, napríklad misia Európskej únie EUMM v Gruzínsku nie je.

Klasickou mierovou misiou, kde je úlohou tretej strany zabrániť obnoveniu bojov medzi dvoma nepriateľmi, je napríklad UNFICYP, mierová misia pod hlavičkou OSN, ktorá trvá už od marca 1964. Existuje na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a slúži v nej čosi vyše osemsto vojakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Bezpečnostnej rade OSN má Rusko právo veta, kým Kremeľ nebude súhlasiť, akákoľvek budúca mierová misia na Ukrajine nedostane mandát OSN.

Možnosť zostaviť mierovú misiu, ktorá by na Ukrajine strážila napĺňanie hypotetickej budúcej dohody o prímerí, sa spomína intenzívnejšie osobitne od telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Načítavam... Ak Rusko nedostane lekciu, máme všetci problém (24. 2. 2025)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Ten síce podráždil Ukrajinu aj zvyšok Európy, keďže Trump ich z rokovania vynechal, no okrem iného sa po ňom európske štáty začali otvorene zaoberať možnosťou vyslania vojsk, ktoré by na Ukrajine eventuálne prímerie strážili.

Táto možnosť však už dnes má niekoľko problémov a nie je medzi nimi len počet vojakov, ktorý by bolo treba nasadiť, či politická ochota urobiť to.

Problém č.1 - Rusko. A Trump

V otázke nasadenia mierových jednotiek nastal v posledných dňoch kuriózny chaos, keď sa na niekoľko hodín zdalo, že Rusko by s nejakou formou mierovej misie nemuselo mať problém.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident Donald Trump v pondelok povedal, že Vladimir Putin je pripravený súhlasiť s prítomnosťou európskych mierových jednotiek na Ukrajine. "Prijme to, pýtal som sa ho na to," citoval prezidenta USA magazín Politico. "Ak dosiahneme dohodu, on nechce, aby vojna pokračovala. Osobitne som sa ho na to pýtal. Nemá s tým problém," pokračuje citát.

Súvisiaci článok Zelenskyj a Trump sa dohodli. Putin však tvrdí, že Rusko môže USA ponúknuť viac ako Ukrajina Čítajte 

Kremeľ už v utorok Trumpove slová poprel a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zdôraznil, že "k tejto veci už zaujal postoj minister zahraničia Lavrov". Ten ešte počas stretnutia s americkým náprotivkom Marcom Rubiom v Rijáde označil prítomnosť európskych mierových jednotiek za neprijateľnú.

Kým nevznikne dohoda o prímerí, mierová misia na Ukrajine je prakticky nemožná, vyplýva z odpovedí, ktoré denníku SME zaslal slovenský expremiér a bývalý minister zahraničia Mikuláš Dzurinda.

SkryťVypnúť reklamu

"Keďže Ukrajina sa po skúsenosti s Budapeštianskym memorandom neuspokojí so žiadnou verbálnou či písomnou dohodou alebo ubezpečeniami, do úvahy prichádzajú zrejme len dve alternatívy prijateľné pre Ukrajinu a jej spojencov: okamžité členstvo Ukrajiny v NATO alebo rozmiestnenie vojsk na území Ukrajiny. Takých vojsk, ktorým bude Ukrajina dôverovať," vraví Dzurinda.

Keďže okamžitý vstup Ukrajiny do NATO je nereálny, do úvahy podľa neho pripadá iba rozmiestnenie vojsk. "Tieto vojská (spolu s ich zázemím v domácich krajinách) by mali slúžiť ako prevencia proti opakovanému pokušeniu Ruska napadnúť Ukrajinu. Teda spojenecké vojská by neboli v konfrontačnej pozícii voči ruským vojskám, boli by tam so súhlasom Ruska ako súčasť celkového dosiahnutého kompromisu o ukončení vojny," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra AP pripomenula, že francúzsky prezident Emmanuel Macron, ako aj britský premiér Keir Starmer (ktorý navštívi Washington vo štvrtok) sa snažia presvedčiť Washington, aby poskytol nejakú formu podpory alebo záruk pre budúcu mierovú misiu. Samotná agentúra však poznamenáva, že presvečiť Trumpa bude zložité.

Problém č. 2 - Počet vojakov a ich mandát

AP poznamenala aj to, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa pre svoju krajinu stále snaží v prvom rade získať členstvo v NATO, čo však Spojené štáty, aspoň počas administratívy Donalda Trumpa, vylúčili.

V takom prípade Zelenskyj hovoril o viac ako stotisíc vojakoch, ktorí by museli strážiť frontovú líniu, ktorá je dnes dlhá zhruba tisíc kilometrov.

Denník Kyiv Independent minulý týždeň napísal, že britský premiér Starmer chce Trumpovi vo Washingtone predostrieť možnosť nasadiť po vyrokovaní prímeria na Ukrajine tridsaťtisíc európskych vojakov. Tí by však nemali strážiť frontovú líniu, ale boli by v ukrajinských mestách, strážili by kritické body ako jadrové elektrárne či prístavy.

SkryťVypnúť reklamu

Holandský premiér Dick Schoof naznačil, že európske štáty by sa mali dohodnúť, ako chcú do mierovej misie prispieť a aj takým spôsobom si vynútiť miesto pri rokovacom stole, napísala minulý týždeň Slobodná Európa.

"Pre Európanov to bude náročná úloha, ale nevyhnú sa jej, ak chcú ruskú hrozbu voči NATO dostať pod kontrolu už na Ukrajine," povedal podľa rádia Jamie Shea, bývalý vysoký predstaviteľ NATO. Shea tvrdí, že misia by mohla vyžadovať zhruba 50-tisíc vojakov, čo v skutočnosti znamená 150-tisíc ľudí, aby bola zabezpečená aj rotácia personálu.

Súvisiaci článok Šéf Globsecu: V Európe vznikne nový obranný pilier a nik na nás nebude čakať Čítajte 

Dzurinda upozorňuje, že na to, aby si európske štáty mohli takúto misiu dovoliť, musia byť najprv vojensky dostatočne silné. Preto mierová misia nie je otázkou najbližšej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Krajiny EÚ a jej spojenci si môžu dovoliť takúto dohodu podpísať až vtedy, keď budú vojensky silní natoľko, že žiadna krajina si vojensky útok nielen na Ukrajinu, ale ani na žiadny zo zúčastnených štátov nedovolí. Preto prípadnú vojenskú misiu na Ukrajine nemožno ani hodnotiť, ani zvažovať izolovane - mimo celkového kontextu európskej obrany," píše pre SME.

Prípadné vysielanie vojakov na Ukrajinu podľa neho nie je otázkou najbližšej budúcnosti. "Ide o zvažovaný zámer, ku ktorému je možné dospieť iba dlhodobejším koncepčným riešením, ktoré je možné označiť ako budovanie spoločnej európskej obrany ako európskeho piliera NATO," napísal.

Agentúra Reuters cez víkend informovala, že ochotu prispieť k mierovej misii vyjadrilo aj Švajčiarsko, kde tamojší veliteľ ozbrojených síl Thomas Suessli povedal, že v horizonte deviatich až dvanástich mesiacov by mohla krajina ponúknuť zhruba dvesto vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 3 - čí vojaci tam pôjdu?

Debaty o možnej mierovej misii sú zatiaľ v zárodkoch, skutočne musí najprv prísť dohoda o prímerí, pretože inak by nešlo o mierovú misiu, ale o vyslanie vojakov do vojny proti ruskej inváznej armáde.

Poľský premiér Donald Tusk už vyhlásil, že jeho krajina jednotky na Ukrajinu nepošle. "Poľsko bude podporovať Ukrajinu ako doposiaľ - organizačne, v rámci svojich finančných možností, v oblasti humanitárnej a vojenskej pomoci," cituje Tuska Reuters.

Dodal, že Varšava je pripravená poskytnúť logistickú a politickú podporu iným krajinám.

Súvisiaci článok Slota s Rusmi hovoril o anexii Zakarpatia. Stretol sa aj s ideológom Kremľa Čítajte 

Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron informoval, že nie je pripravený vyslať francúzske jednotky na Ukrajinu "zajtra". Hovoril o bezpečnostných zárukách a mierových jednotkách na zabezpečenie prímeria, ktoré musia byť najprv vyrokované.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda je presvedčený, že "kým Kremeľ bude cítiť prevahu na bojovom poli, o žiadny koniec vojny nebude mať záujem. Preto by mal Západ ako svoju prvoradú prioritu stanoviť takú pomoc Ukrajine, aby vyrovnala sily na bojovom poli. A začať budovať európsku obranu. Až potom sa možno reálne nádejať, že Vladimír Putin bude chcieť naozaj rokovať".

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  2. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  3. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  4. Nové Planeo v Košiciach
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 858
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 511
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 568
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 185
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 059
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 994
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 960
  8. Čo bude toto leto in? 2 832
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Hamas zadržiava niekoľko desiatok zajatcov, väčšina z nich má byť mŕtvych.


TASR
Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul.

Nemecký minister zahraničných vecí priznal zhoršujúcu sa humanitárnu situáciu v Pásme Gazy.


TASR 1
Ilustračné foto.

Vyše 17-tisíc ľudí evakuujú pred lesnými požiarmi.


TASR
Ilustračná snímka.

Izrael viac ako dva mesiace blokoval prísun humanitárnej pomoci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu