Prezident Pellegrini prijal šéfa NATO v prezidentskom paláci. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Slovenský prezident Peter Pellegrini počas návštevy generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho v Bratislave zdôraznil, že Slovensko je zodpovedným členským štátom NATO a EÚ a nemá záujem meniť toto ukotvenie.
Na rozdiel od Rutteho sa však Pellegrini vo svojom vyhlásení vyhol zmienke o Rusku a faktu, že práve ono rozpútalo vojnu za slovenskou východnou hranicou.
O vojne hovoril len všeobecne.
"Naše ozbrojené sily sme budovali do mierových časov, akoby už nikdy žiadna vojna na našom kontinente nemala byť. Ozbrojené sily na európskom kontinente nie sú pripravené čeliť hrozbe. To je jedno od koho, hovorím teraz všeobecne," vyhlásil Pellegrini.
Otázku zvýšenia investícií do obrany označil za legitímnu, no na konkrétne percentá neprišlo. Prezident povedal, že diskusii o zvýšení výdavkov na zbrojenie pravdepodobne bude musieť predchádzať uvoľnenie rozpočtových pravidiel EÚ.
S Ficom sa nestretol
Rutte, ktorý nastúpil do funkcie generálneho tajomníka NATO v októbri, sa postupne stretáva s lídrami európskych štátov.
Pôvodná tlačová správa, ktorú médiám distribuovala centrála NATO, spomínala, že sa Rutte má v Bratislave stretnúť aj so slovenským premiérom Robertom Ficom, v aktualizovanej verzii už Fico nefiguroval.
Slovenský premiér má vo štvrtok odcestovať do Washingtonu na konzervatívnu konferenciu CPAC . Na stretnutím s Ruttem ho zastúpil minister obrany a vicepremiér Robert Kaliňák.

Ešte v pondelok sa Rutte zúčastnil aj na parížskom summite. Narýchlo zorganizované stretnutie s lídrami siedmich členských štátov, na ktorom chýbali Slovensko či Česko, sa konalo v reakcii na nedávnu Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, na ktorej predstavitelia USA Európe oznámili, že sa o svoju obranu musí starať sama.
Rutte podľa CNN považuje parížske rozhovory za šancu pre európskych lídrov prísť na najlepšiu možnú cestu k mierovému procesu na Ukrajine vrátane diskusie o nasadení mierových jednotiek po zastavení paľby. "Je dôležité, aby Spojené štáty poskytli pomoc. Teda nie vojakov, ale pomoc pri tomto úsilí," citovala ho CNN.
V Bratislave už Rutte hovoril, že rastúce hrozby si vyžadujú rastúce investície a súčasné dve percentá (ktoré dodržiava aj Slovensko) stačiť nebudú.
Spomenul možnosť, že nový štandard NATO pôjde najmenej na tri percentá, pričom detailnejší systém by sa mal dohodnúť na nadchádzajúcom summite aliancie, ktorý sa bude konať v Haagu 24. - 26. júna.
Hoci Rutte ocenil, že slovenské investície do obrany momentálne dodržiavajú dvojpercentné minimum, komentoval aj krajiny NATO, ktoré ho neplnia. "Mali by dosiahnuť dve percentá do tohto leta.
A hovorím im, ak nebudete reagovať na moje telefonáty, zavolá vám jeden milý pán z Washingtonu, ktorý už bude menej…povedzme, že má tvrdší časový limit, keď chce niečo dosiahnuť," povedal.
V požiadavkách na mierové riešenie na Ukrajine bol Rutte dôraznejší ako Pellegrini, keď povedal, že mier musí znamenať, že Rusko už neobsadí ani jeden štvorcový kilometer ukrajinského územia.
Rumunský náčelník generálneho štábu Cristian Diaconescu pôvodne podľa denníka Financial Times povedal, že Rusko počas prvého kola rokovaní s americkou delegáciou v Saudskej Arábii pravdepodobne požadovalo aj to, aby NATO stiahlo svoje jednotky z východných členských krajín. Neskôr sa poopravil, že táto požiadavka zaznela už v roku 2022.

Nový poriadok, písal Fico
Návšteva šéfa NATO prichádza len pár dní po tom, čo americký prezident Donald Trump telefonoval s Vladimirom Putinom o Ukrajine, pričom z možných mierových rokovaní vynechal Ukrajinu aj zvyšok Európy.
Premiér Fico 13. februára reagoval na sociálnych sieťach aj fotografiou, na ktorej si podáva ruku s Vladimirom Putinom. V texte spomínal aj geopolitické zmeny.
"Zabudnime na existujúci svetový poriadok. A v EÚ by sme sa mali začať okamžite riadiť starou pravdou, že budúcnosť sa dá predvídať najlepšie tak, ak na nej začneme aktívne pracovať. A o tom bolo aj moje stretnutie s ruským prezidentom," napísal Fico.