Nemali ste to nikdy začínať, odkázal Trump Zelenskému.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump v stredu vystupňoval svoje slovné útoky na Ukrajinu a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Deje sa tak týždeň po tom, ako Trump prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a pár dní po stretnutí amerického a ruského ministra zahraničných vecí v Saudskej Arábii.
Trump zverejnil ostré slová na Zelenského a Ukrajinu najmä v stredu podvečer stredoeurópskeho času. Ešte ráno hovoril o tom, že Ukrajina môže za začatie vojny.
Volodymyr Zelenskyj následne povedal, že napriek úcte k prezidentovi Trump žije v „dezinformačnej bubline“, čo Trumpa evidentne nahnevalo.
Pozreli sme sa na hlavné lži, ktoré americký prezident v stredu šíril na sociálnych sieťach.

Príliš veľa miliárd
V statuse na sociálnej sieti Truth Social, ktorý zverejnil podvečer stredoeurópskeho času, nazýva Zelenského „priemerne úspešným komikom“, ktorý prehovoril Spojené štáty, aby „minuli 350 miliárd dolárov na vojnu, ktorú nemožno vyhrať, ktorá sa nikdy nemusela začať a ktorú on, bez USA a TRUMPA, nikdy nebude schopný urovnať“.
REALITA: Neexistujú dôkazy o tom, že by Spojené štáty poslali Ukrajine pomoc vo výške až 350 miliárd dolárov. Kielsky inštitút pre svetovú ekonomiku uvádza, že medzi januárom 2022 a decembrom 2024 Spojené štáty vyhradili na pomoc Ukrajine 114 miliárd eur, ďalších takmer päť miliárd je prisľúbených.
Stránka amerického vládneho generálneho inšpektora pre dohľad na pomoc Ukrajine uvádza, že ku koncu septembra 2024 predstavujú finančné prostriedky pre Ukrajinu sumu 183 miliárd dolárov, pričom takmer 87 miliárd bolo vyplatených.
Táto suma však zahŕňa aj financie vynaložené priamo v Spojených štátoch – napríklad na výrobu zbraní, dopĺňanie americkej munície alebo na podporu jednotiek a štátov v blízkosti Ukrajiny.
Európa dorovnala USA
Trump tiež v príspevku píše, že „Spojené štáty minuli o 200 miliárd dolárov viac ako Európa“ a tá má peniaze zaručené, zatiaľ čo Spojené štáty nedostanú späť nič. Trump tiež dodáva, že táto vojna je dôležitá pre Európu a nie pre USA, keďže ich oddeľuje „veľký, krásny oceán“.
REALITA: Kielov inštitút konštatuje, že hlavným donorom Ukrajiny sú európske štáty a inštitúcie.
„Pokiaľ ide o vojenskú pomoc, podpora Európy vo výške 62 miliárd eur je na podobnej úrovni ako podpora Spojených štátov, ktoré vyčlenili celkovo 64 miliárd eur. Pokiaľ však ide o finančnú a humanitárnu pomoc, Európa už dávno predstihla USA (70 miliárd eur oproti 50 miliardám eur).
Je pravda, že až 90 percent pomoci z európskych inštitúcií (nie jednotlivých členských štátov) je vo forme pôžičky s veľmi výhodným úrokom. Pôžičky však tvoria aj 60 percent americkej finančnej pomoci, uvádza magazín Economist.

Peniaze pre Ukrajinu nezmizli
„Zelenskyj navyše priznáva, že polovica peňazí, ktoré sme mu poslali, ‚chýba’,“ píše americký prezident. Už vo viacerých rozhovoroch Trump naznačil, že takmer sto miliárd dolárov sa niekde vyparilo, tento naratív šíria aj konšpiračné médiá.
REALITA: Zelenskyj nikdy nepriznal, že by peniaze niekde zmizli. V rozhovore pre agentúru AP povedal, že z 200 miliárd dolárov prisľúbených USA dorazilo na Ukrajinu len 76 miliárd, najmä vo forme zbraní.
Dôvodom sú už aj vyššie spomínané peniaze vyčlenené na podporu amerického zbrojárskeho priemyslu či amerických jednotiek pôsobiacich v členských štátoch NATO.
„Pojem 'pomoc Ukrajine' je nesprávne pomenovanie. Napriek predstavám o ‚paletách plných peňazí‘, ktoré sa posielajú na Ukrajinu, sa približne 72 percent týchto peňazí celkovo a 86 percent vojenskej pomoci minie v Spojených štátoch. Dôvodom tohto vysokého percenta je, že zbrane smerujúce na Ukrajinu sa vyrábajú v amerických továrňach, platby americkým vojakom sa väčšinou míňajú v Spojených štátoch a dokonca aj časť humanitárnej pomoci sa míňa v Spojených štátoch,“ tvrdili ešte minulý rok v máji experti Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.

Zelenskyj je populárny
Donald Trump viackrát zopakoval aj klamstvo o tom, že Volodymyr Zelenskyj má „veľmi nízku podporu“ verejnosti. V stredu ráno priamo hovoril o tom, že ho podporujú len 4 percentá Ukrajincov.
REALITA: Decembrové prieskumy Kyjevského inštitútu sociológie ukazujú, že Zelenskému dôveruje 57 percent Ukrajincov. Je to nižšie číslo ako po začatí vojny (vtedy mu verilo 90 percent ľudí) a aj po dvoch rokoch od invázie (vtedy to bolo 64 percent).
Aj keď jeho popularita klesá a na Ukrajine za mnohé kroky čelí kritike, nie je pravda, že by ho podporovali len štyri percentá Ukrajincov.
Donald Trump má paradoxne ešte nižšiu podporu – s jeho prácou je spokojných 44 percent opýtaných, ukazuje prieskum agentúr Reuters a Ipsos.
Voľby sa konať nemôžu
Trump vo večernom príspevku nazval Zelenského „diktátorom bez volieb“, ktorý voľby odmieta.
REALITA: Pravidlá výnimočného stavu na Ukrajine neumožňujú vyhlásenie volieb v čase vojny. Nie je to nič nezvyčajné – počas druhej svetovej vojny sa napríklad vo Veľkej Británie nekonali voľby vôbec v priebehu desiatich rokov.
Konanie volieb by v čase, keď na Ukrajinu dopadajú rakety a 20 percent územia je okupovaných Ruskom, boli logisticky komplikované.
Volodymyr Zelenskyj bol legitímne zvolený za prezidenta v apríli 2019 s podporou 73 percent hlasov, pôvodne sa mali prezidentské voľby konať v apríli či máji 2024. Článok 108 ukrajinskej ústavy stanovuje, že „prezident Ukrajiny vykonáva svoje právomoci až do nástupu novozvoleného prezidenta Ukrajiny do funkcie“ – a teda až po čase, keď sa voľby budú konať.
Informácie o tom, že Zelenskyj je nelegitímnym prezidentom, šíri dlhodobo aj ruská propaganda, Kremeľ dokonca vyzýva Ukrajinu, aby voľby usporiadala.
Samotný Zelenskyj pritom v januárovom rozhovore povedal, že nevie, či bude v ďalších voľbách kandidovať. Konanie volieb v čase vojny odmietol dokonca aj jeho rival Petro Porošenko, na ktorého Zelenskyj tento týždeň uvalil sankcie.
Obetí je veľa, no nie milióny
Na záver svojho útočného príspevku Donald Trump píše, že „Zelenskyj odviedol hroznú prácu, jeho krajina je rozvrátená a zbytočne zomreli milióny ľudí“.
REALITA: Neexistujú dôkazy, že by si vojna na Ukrajine vyžiadala milióny obetí.
Ukrajinská prokuratúra potvrdila úmrtie viac ako 12-tisíc civilistov a vyše 60-tisíc ľudí považuje za nezvestných (ide napríklad o desaťtisíce ľudí v Mariupole, ktorí zrejme zahynuli, no ich telá neboli nájdené, či o obete na okupovaných územiach).
Nezávislý ukrajinský novinár Jurij Butusov podľa zdrojov z armády v decembri tvrdil, že mŕtvych je asi 70-tisíc ukrajinských vojakov, prezident Zelenskyj priznal 46-tisíc zabitých.
Pri ruských obetiach je odhad ešte ťažší, ruský nezávislý projekt Mediazona priamo identifikoval 90-tisíc zabitých ruských vojakov, podľa niektorých odhadov ide o približne 200-tisíc vojenských obetí.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine