PARÍŽ, BRATISLAVA. O ukončení ruskej vojny proti Ukrajine chcú Spojené štáty rokovať priamo s Vladimirom Putinom, čím vyhoveli prvej zo série jeho požiadaviek.
Americký prezident Donald Trump Európu aj Ukrajinu nepríjemne prekvapil, keď minulý týždeň oznámil, že s ruským diktátorom telefonoval bez toho, aby do toho zaangažoval Ukrajinu či Európu.
V pondelok sa tak americká delegácia na čele s ministrom zahraničia Marcom Rubiom vybrala do Saudskej Arábie, kde sa v utorok má stretnúť s ruskou delegáciou, ktorú povedie Rubiov náprotivok Sergej Lavrov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým odmietol akúkoľvek dohodu, z ktorej by Moskva a Washington vynechali Kyjev, a v pondelok odcestoval do Spojených arabských emirátov, pričom v utorok by mal navštíviť Turecko.
V Paríži sa v pondelok popoludní stretli lídri európskych štátov na summite, na ktorom mali koordinovať svoj postup nielen v otázke ruskej vojny proti Ukrajine, ale aj v otázke novej európskej bezpečnosti.
Ide aj o reakciu na amerického ministra obrany Peta Hegsetha a viceprezidenta J. D. Vancea, ktorí verejne oznámili, že Spojené štáty sa zamerajú na Pacifik a Európa sa o svoju bezpečnosť prinajmenšom v nejadrovej rovine bude musieť starať sama.
Viacero európskych štátov tesne pred summitom oznámilo, že je ochotné poslať na Ukrajinu mierové jednotky. Táto téma však spojencov rozdeľuje.

V článku sa dočítate:
- čo hovorili lídri jednotlivých krajín,
- kto je ochotný vyslať na Ukrajinu mierové jednotky,
- aké problémy to môžu sprevádzať,
- aké možnosti stoja pred Ukrajinou a Európou.
Bod zlomu pre Európu
Narýchlo zvolané parížske stretnutie nie je oficiálnym summitom EÚ ani NATO, je to stretnutie lídrov Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, Talianska, Poľska, Španielska, Holandska a Dánska.
K spomenutým lídrom sa však pridala predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Antonio Costa a generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Poľsko predsedá Rade EÚ a zastupuje strednú a východnú Európu. Slovensko či Česko na stretnutie pozvánku nedostali. Dánsko na stretnutí zastupuje aj pobaltské krajiny, ktoré sa ruskou vojnou cítia osobitne ohrozené.
Európski predstavitelia sa podľa komentátora denníka Financial Times Gideona Rachmana domnievajú, že Trump zrejme pristúpi k stiahnutiu amerických vojsk z Pobaltia, čím by ponechal tento zraniteľný región bez širšej spojeneckej ochrany.