Čo hovorí Trump, hovorca Kremľa a minister obrany? Autor: SME/AP
WASHINGTON, BRATISLAVA. Išlo o „dlhý a veľmi produktívny telefonát“, veľa sa hovorilo o „skvelej histórii a sile našich národov“ a o tom, že treba nájsť „zdravý rozum“.
Americký prezident Donald Trump sa na sociálnych sieťach rozpísal o konverzácii s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Obaja hovorili o ukončení vojny na Ukrajine – avšak bez Ukrajiny. O rozhovore s Putinom Trump ukrajinského prezidenta dodatočne informoval.
Kremeľ v reakcii vydal nadšené stanovisko o tom, že mu imponuje postoj Trumpovej administratívy k vojne na Ukrajine.
V tom istom čase nový americký minister obrany Pete Hegseth európskym spojencom v Bruseli oznámil, že musia prevziať „zodpovednosť za konvenčnú bezpečnosť na kontinente“ a že európska a ukrajinská bezpečnosť už naďalej nebude prioritou Spojených štátov. Dodal tiež, že je nerealistické očakávať, že Ukrajina získa kontrolu nad svojimi hranicami z roku 2014 a odmietol tiež jej možné členstvo v NATO.
Európski spojenci aj experti teraz hovoria o zrade spojenectva aj Ukrajiny. Bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton pre CNN povedal, že Trump sa „prakticky vzdal Rusku“.
„Putin nemôže byť šťastnejší. Vravím vám, v Kremli dnes pijú vodku rovno z fliaš. Bol to skvelý deň pre Moskvu,“ hovorí.
Ústupky pritom môžu mať dopad aj na bezpečnostnú architektúru Európy. „Americká komunikácia je znepokojujúca, pretože pripomína koncept mocností z 19. storočia: tu sa stretneme, tu sa dohodneme. Musíme si v Európe uvedomiť, že sme 450-miliónový subjekt medzinárodného práva, silný, so silnou ekonomikou a využiť to a byť pripravení konať,“ reagoval pre televíziu TVN24 poľský minister pre európske záležitosti Adam Szlapka.
„Európske storočie Ameriky sa skončilo,“ napísala v analýze televízia CNN.
V článku sa dočítate:
- O čom hovoril Trump s Putinom a o čom chcú rokovať?
- Čo vzájomný telefonát znamená?
- Prečo experti hovoria o pakte proti Európe?
- Prečo sa mení bezpečnostná architektúra Európy.
Telefonát a ústupky Rusku
Donald Trump už počas volebnej kampane sľuboval, že vojnu na Ukrajine ukončí do 24 hodín. Neskôr spresnil, že to chce dosiahnuť do sto dní.
V príspevku po spoločnom vyše hodinovom telefonáte s Putinom odkázal, že mierové rokovania sa práve začali, Putina pozval aj na osobné stretnutie. To by sa malo konať v Saudskej Arábii. Záujem Rijádu o hostenie mierového summitu už minulý týždeň potvrdilo viacero zdrojov.
Denník Wall Street Journal vo štvrtok napísal, že s ponukou sprostredkovania mierového summitu sa Washingtonu ozvali aj čínske úrady. Kremeľ tiež potvrdil, že už pripravuje pracovnú skupinu, ktorá bude v rozhovoroch so Spojenými štátmi pokračovať.
Experti sa však teraz obávajú, že Trump spraví ústupky najmä voči Rusku.
Rusko sa odvoláva na Putinov „mierový plán“ z júna 2024. Ten požaduje, aby sa Ukrajina vzdala svojich ambícií o členstvo v NATO a stiahla svojich vojakov zo štyroch ukrajinských oblastí, ktorých časť Rusko dnes okupuje.