KYJEV. Sarkofág bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle v noci zasiahol dron, na mieste začalo horieť.
Radiácia vo vnútri i mimo je v normále, nikto nebol zranený, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Výbuch spôsobil požiar
"V noci z 13. na 14. februára okolo 1:50 počul tím MAAE v areáli Černobyľa výbuch vychádzajúci z (krytu), ktorý chráni zvyšky štvrtého reaktora bývalej čiernobylskej jadrovej elektrárne. To spôsobil požiar," uviedla agentúra s tým, že jej zamestnanci boli informovaní o náraze bezpilotného lietadla.

Pracovníci požiarnej ochrany podľa vyhlásenia zasiahli v priebehu niekoľkých minút. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by bola narušená vnútorná ochranná časť krytu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že výbuch kryt výrazne poškodil. Kryt podľa neho zasiahol ruský dron s vysoko explozívnou hlavicou.
"Jedinou krajinou na svete, ktorá útočí na takéto miesta, okupuje jadrové elektrárne a vedie vojnu bez ohľadu na následky, je dnešné Rusko. Predstavuje teroristickú hrozbu pre celý svet," uviedol na sociálnej sieti X, kde tiež zverejnil video zásahu a jeho dopadov. Je z neho zrejmé, že v kryte je teraz diera.
Loading
...
Rusko sa k tomu zatiaľ nevyjadrilo.
Podľa šéfa MAAE Rafaela Grossiho však incident spolu s vojenskou aktivitou okolo Záporožskej jadrovej elektrárne ukazuje na pretrvávajúce nebezpečenstvo pre jadrovú bezpečnosť.
Loading
...
Najväčšia jadrová katastrofa
Černobyľská jadrová elektráreň sa v apríli 1986 stala miestom najväčšej jadrovej katastrofy na svete.
Havária a následný výbuch štvrtého bloku elektrárne si priamo na mieste a v nasledujúcich mesiacoch vyžiadali niekoľko desiatok životov.
Celkovo v súvislosti s katastrofou podľa správy Černobylského fóra z roku 2005 zomrelo okolo 4000 ľudí.
Štvrtý blok elektrárne, ktorú krátko po začiatku svojej invázie na Ukrajinu malo pod kontrolou Rusko, kým sa z oblasti stiahlo, má od roku 2016 nový kryt s životnosťou 100 rokov. Jeho konštrukcia stála 1,5 miliardy eur.
Kryt váži viac ako 36-tisíc ton (je trikrát ťažší ako napríklad Eiffelova veža), je dlhý 162 metrov, široký 260 metrov a vysoký 108 metrov.
Celková plocha opláštenia stavby (86-tisíc metrov štvorcových) predstavuje približne veľkosť 12 futbalových ihrísk. Stavba by mala vydržať teploty od mínus 43 stupňov do 42 stupňov nad nulou.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine