Text vyšiel pôvodne na webe Meduza.
V júni minulého roka podpísali ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský líder Kim Čong-un dohodu o strategickom partnerstve, v ktorej sa zaviazali k spolupráci vo viacerých odvetviach.
Pchjongjang už v minulosti dodával Moskve zbrane pre vojnu na Ukrajine a na jeseň minulého roka začal podľa spravodajských správ posielať Rusku aj vojenské jednotky.
Doteraz však nebolo známe, že dohoda zahŕňa aj rehabilitáciu Rusov v Severnej Kórei alebo poslanie detí ruských vojakov zabitých na Ukrajine do severokórejského letného tábora.
Podľa ruského veľvyslanca Alexandra Matsegoru v Pchjongjangu sa však presne toto deje.
V článku sa dočítate:
- kde sa Rusi zotavujú,
- kam posielajú ruské deti,
- aké sú vzťahy medzi USA a Severnou Kóreou.
Vrelý vzťah k Rusom
Stovky ruských vojakov zranených na Ukrajine absolvovali rehabilitáciu v Severnej Kórei, povedal Matsegora v nedávnom rozhovore pre ruské štátne noviny Rossijskaja Gazeta.
Podľa Matsegoru sa ruskí vojaci zotavovali v severokórejských sanatóriách a zdravotníckych zariadeniach. Túto dohodu zarámcoval ako odraz „priateľského postoja“ Severokórejčanov k Rusom a pripísal ju kultúrnym väzbám a „spoločnej histórii“ oboch krajín.
„V posledných rokoch je tento vrelý vzťah k Rusom ešte výraznejší,“ povedal.
Veľvyslanec tiež uviedol, že v lete 2024 boli deti ruských vojakov zabitých na Ukrajine poslané do medzinárodného detského tábora Songdowon na severokórejskom pobreží. „Liečba, starostlivosť a strava - všetko, čo súviselo s ich pobytom v KĽDR - boli úplne bezplatné,“ povedal a dodal, že keď Rusko ponúklo, že pokryje časť nákladov, severokórejskí predstavitelia ‚boli skutočne urazení‘ a kompenzáciu odmietli.
Matsegora sa vyjadril v čase, keď sa Severná Kórea zblížila s Ruskom, ale zároveň zostala aj naďalej odrezaná od väčšiny vonkajšieho sveta.
Mimoriadne neúspešná skúsenosť
Veľvyslanec odmietol myšlienku obnovenia priamych rozhovorov Pchjongjangu so Spojenými štátmi, ak Washington zásadne nezmení svoj prístup.
Argumentoval tým, že predchádzajúce rozhovory zlyhali, pričom sa odvolal na to, čo nazval „mimoriadne neúspešnou skúsenosťou“ z rokovaní s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. „Severokórejské vedenie podniklo rozsiahle, úprimné, jednostranné kroky smerom k svojmu protivníkovi, ale nedostalo za to prakticky nič,“ povedal.
„Severná Kórea demontovala svoj jadrový testovací areál, vrátila pozostatky amerických vojakov, ktorí zahynuli [v kórejskej vojne], ako gesto dobrej vôle a vyhlásila moratórium na odpaľovanie rakiet a jadrové testy, pričom ho roky striktne dodržiavala. Jadrové moratórium stále platí,“ vyhlásil.
Reakciu Washingtonu označil za odmietavú.
Američania sa podľa jeho slov vo svojej „typickej arogancii“ správali, akoby samotný fakt, že Trump súhlasil so stretnutím s Kimom, bol dostatočným ústupkom.

„Ak sa Pchjongjang rozhodne, že dialóg by sa mal obnoviť, určite by sme to privítali,“ dodal Matsegora a následne obvinil USA a Južnú Kóreu z napätia v regióne. „Táto situácia vznikla výlučne vinou USA a úradov v Soule, ktoré nasledovali Washington s ich rozšírenou politikou odstrašovania, teraz posilnenou o jadrovú zložku,“ povedal.
Odmietol tiež myšlienku, že denuklearizácia zostáva životaschopným cieľom, a vyhlásil, že situácia sa od roku 2018 tak dramaticky zmenila, že „úplne stratila význam“.
Vlani v júni Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve, ktorú Pchjongjang ratifikoval v novembri pred tým, ako v decembri nadobudla platnosť. Ako poznamenala Novaja Gazeta, predtým nebolo známe, že by dohoda mohla zahŕňať rehabilitáciu ruských vojakov.
Dohoda je súčasťou rastúcej spolupráce medzi oboma krajinami, ktoré sú izolované medzinárodnými sankciami. Moskva sa obrátila na Pchjongjang so žiadosťou o podporu vo vojne proti Ukrajine, pričom západné spravodajské agentúry uvádzajú, že Severná Kórea dodala Rusku delostrelecké granáty a balistické rakety.
Podľa Spojených štátov, Južnej Kórey a Ukrajiny Pchjongjang tiež vyslal približne 11-tisíc vojakov, aby bojovali po boku ruských síl.