WASHINGTON, BRATISLAVA. Prevzatie kontroly nad zdevastovaným Pásmom Gazy zapadá do aktivít amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho rodiny v regióne.
Žiadna časť sveta totiž pre Trumpovcov nie je v rámci podnikania taká kľúčová ako Blízky východ, uvádza denník The New York Times.
Utorňajší návrh Donalda Trumpa presídliť dva milióny Palestínčanov do susedných krajín však vyvolal rozsiahlu kritiku zo strany arabských štátov na Blízkom východe vrátane Egypta, Jordánska a Saudskej Arábie.

Predstava o rekonštrukcii enklávy vychádza zo slov Trumpovho zaťa Jareda Kushnera, ktorý ešte v priebehu minulého roka poznamenal, že prímorská oblasť môže byť veľmi cenná pre rozvoj nehnuteľností.
Palestínčania zatiaľ v Pásme Gazy protestujú proti Trumpovým výrokom. Niektorí držia podľa televízie BBC transparenty s nápisom: „Pásmo Gazy postavíme a rozvinieme vlastnou vôľou a odhodlaním.“
V článku sa dočítate:
- s kým Trumpovci na Blízkom východe obchodujú,
- ako Trumpova rodina na Blízkom východe zarába peniaze,
- kedy vznikli obchodné väzby Trumpovcov na Blízkom východe,
- v čom spočíva Trumpov plán ohľadom Pásma Gazy,
- prečo Hamas zaútočil na Izrael.
Pod hlavičkou Trump Organization
Obchodné záujmy rodiny amerického prezidenta sa na Arabskom polostrove vzťahujú predovšetkým na Saudskú Arábiu, Katar, Omán a Spojené arabské emiráty. Rodina však dlhodobo obchoduje tiež s Izraelom.
Väčšina zmlúv, ktoré Trumpovi príbuzní podpísali, sa zameriava na obchod s ich značkou, ktorá im zarába milióny dolárov na poplatkoch za právo používať názov Trump Organization na stavebných projektoch v regióne.
Projekty pod hlavičkou Trump Organization v rôznych ropných kráľovstvách zabezpečuje aj nedávna dohoda so saudskoarabskou realitnou spoločnosťou Dar Al Arkan, ktorá sa zameriava na budovanie bytov, golfových ihrísk a hotelov.