WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump chce, aby Spojené štáty prevzali kontrolu nad Pásmom Gazy a zabezpečili jeho obnovu, vrátane odstránenia nevybuchnutých bômb.
Trump sa takto vyjadril na tlačovej konferencii, ktorú v utorok miestneho času absolvoval v Bielom dome s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom po skončení ich rozhovorov.
"Budeme ho (Pásmo Gazy) vlastniť a budeme zodpovední za zneškodnenie všetkých nebezpečných nevybuchnutých bômb a iných zbraní na tomto území," povedal americký prezident v úvode tlačovej konferencie s Netanjahuom.
Trump dodal, že USA v Pásme Gazy zrovnajú so zemou zničené budovy a následne tam zabezpečia hospodársky rozvoj, ktorý v tejto oblasti poskytne neobmedzený počet pracovných miest a bývanie ľuďom.

Podľa AFP tým však zrejme nemal namysli vysídlených Palestínčanov.
"Nemalo by to (Pásmo Gazy) prejsť procesom obnovy a okupácie tými istými ľuďmi.... ktorí tam bojovali, žili a umierali," povedal americký prezident.
Dva milióny obyvateľov tejto palestínskej enklávy by podľa neho mali namiesto toho odísť do iných krajín.
"Každému, s kým som hovoril, sa páči myšlienka, že Spojené štáty budú vlastniť tento kus zeme, rozvíjať ho a vytvárať (tam) tisíce pracovných miest," povedal. Agentúra AP píše, že Trump zároveň nevylúčil ani nasadenie amerických vojakov do Gazy. "Urobíme, čo je potrebné... ak to bude potrebné, spravíme to," zareagoval na takúto otázku.
Pásmo Gazy by sa podľa Trumpa mohlo stať "riviérou Blízkeho východu". Dva milióny obyvateľov tejto palestínskej enklávy by sa však podľa amerického prezidenta nemali teraz vracať do Gazy, no odísť do iných krajín "s humanitárnym srdcom", ktoré nemenoval.
Netanjahu: Víťazstvo Izraela bude víťazstvom USA
Izraelský premiér Netanjahu na tlačovej konferencii povedal, že Izrael si musí v Gaze dokončiť svoju prácu, uvádza agentúra DPA.
Spresnil, že Izrael má čo sa týka Gazy celkovo tri ciele, a to zničiť Hamas, zabezpečiť prepustenie všetkých rukojemníkov a zaistiť, aby táto palestínska enkláva preňho už nikdy nepredstavovala hrozbu.
Netanjahu tiež povedal, že Trumpova ochota prelomiť konvenčný spôsob myslenia môže pomôcť v zabezpečení budúcnosti Izraela, ako aj zmeniť podobu Blízkeho východu a priniesť mier.
Izrael podľa Netanjahua ukončí vojnu tak, že ju vyhrá. "Víťazstvo Izraela bude víťazstvom Ameriky. Spoločnou prácou nielenže vyhráme vojnu, ale s vaším vedením, pán prezident, a naším partnerstvom 'vyhráme' mier, verím, že pre náš región vytvoríme skvelú budúcnosť," dodal
Netanjahu označil na tlačovej konferencii Trumpa za "najväčšieho priateľa, akého mal kedy Izrael v Bielom dome", cituje stanica Sky News. Izraelský premiér dodal, že Trumpov plán na prevzatie kontroly nad Gazou má potenciál "zmeniť dejiny" a stojí za to "venovať mu pozornosť".
Tlak na Irán
Netanjahu tiež tvrdí, že spoločne s Trumpom sú odhodlaní potlačiť iránsku agresiu a zabezpečiť, aby Teherán nikdy nevyvinul jadrovú zbraň.
"Je to ten istý Irán, ktorý sa nás oboch pokúsil zabiť... Pokúsili sa zabiť vás, pán prezident. Pokúsili sa - prostredníctvom svojho zástupcu - zabiť (aj) mňa," povedal Netanjahu. "Obaja sme odhodlaní potlačiť iránsku agresiu... a zabezpečiť, aby Irán nikdy nevyvinul jadrovú zbraň," vyhlásil.
Trump uviedol, že by s Iránom rád uzavrel dohodu, pričom by si prial, aby táto krajina bola "pokojná a úspešná". Americký prezident tiež povedal, že počas svojho predošlého funkčného obdobia "nenávidel" kroky, ktoré sa voči Teheránu podnikali.
"Boli v podstate na mizine a nemali peniaze pre Hizballáh, nemali peniaze pre Hamas. Nemali peniaze na žiadnu formu teroru," uviedol. Dodal, že teraz by chcel s Iránom uzavrieť "skvelú dohodu", ktorá by tamojším obyvateľom umožňovala dobrý život. Trump uviedol, že má "veľa priateľov" z Iránu, vrátane Američanov pochádzajúcich z tejto krajiny, ktorí "sú na Irán veľmi hrdí".
Americký prezident ďalej povedal, že si "naozaj želá mier" a dúfa, že sa USA podarí spraviť "niečo pre to, aby to to neskončilo katastrofálne". Dodal však, že Teherán nemôže mať jadrovú zbraň.
Trump len krátko predtým podpísal v utorok výkonné nariadenie, ktorým svoju administratívu vyzval k maximálnemu tlaku na Teherán za účelom dosiahnutia, že nevyvinie jadrovú zbraň. Nariadenie vyzýva rezorty administratívy, aby navrhli voči Iránu sankcie.
Trump však zároveň vyjadril vieru v to, že tvrdú politiku nebude musieť uplatňovať a dosiahne s Teheránom dohodu.
Americký prezident však tiež povedal, že ak by naňho Irán spáchal atentát, tak bude "vyhladený". "Zanechal som (svojim poradcom) inštrukcie, že ak to (Iránci) urobia, budú vyhladení, nič po nich nezostane," povedal.
"Opätovné zavedenie politiky maximálneho tlaku proti Iránu zo strany Trumpa sa skončí neúspechom, tak ako počas jeho prvého funkčného obdobia," vyhlásil iránsky šéf diplomacie Abbás Arákčí.
Iránsky minister zahraničných vecí tiež zopakoval, že jeho krajina nemá v pláne získať jadrové zbrane.
Trump tiež prisľúbil, že navštívi Izrael, Pásmo Gazy i viaceré blízkovýchodné krajiny.
"Milujem Izrael. Navštívim ho, navštívim Gazu, navštívim Saudskú Arábiu a navštívim ďalšie miesta na celom Blízkom východe," povedal. Nijaký časový harmonogram avizovaných návštev však neuviedol.
OSN je zdesené
Vysoký komisár Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi vyjadril zdesenie a prekvapenie nad návrhom amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v noci na stredu vyhlásil, že USA by mali prevziať kontrolu nad Pásmom Gazy. Grandi tiež uviedol, že s USA rokujú o ďalšej podpore UNHCR.
Grandi v rozhovore pre agentúru AFP uviedol, že momentálne nie je jasné, čo Trumpov návrh ohľadom Gazy zahŕňa. Je preto ťažké komentovať takúto "citlivú otázku".
Grandi sa v rozhovore venoval aj podpore svojho úradu zo strany USA. Trump po inaugurácii na 90 dní prikázal pozastaviť všetku zahraničnú pomoc poskytovanú Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj. AFP pripomína, že až 40 percent finančných prostriedkov UNHCR pochádza z USA.
Grandi uviedol, že UNHCR je aktuálne v procese "opätovného prerokovania" podpory zo strany USA. "Všetko je to momentálne veľmi premenlivé, čo je problém, pretože sme organizácia, ktorá nemôže príliš dlho čakať," vyhlásil.
Ťažko realizovateľná idea
Návrh amerického prezidenta by sa podľa českého premiéra Petra Fialu realizoval len veľmi ťažko. Povedal to v stredu po rokovaní vlády s tým, že pri riešení problémov na Blízkom východe je podľa neho kľúčové oslabiť Irán a na to by sa mali Spojené štáty spolu s Európou zamerať.
"Nie všetky výroky, ktoré hovorí americký prezident Trump a ktoré určite musíme brať vážne, sú realizovateľné. Toto je krok, ktorý by bol veľmi ťažko realizovateľný, rovnako ako napríklad aj niektoré výroky týkajúce sa Grónska," povedal Fiala.
Zároveň však podotkol, že aby sa situácia na Blízkom východe dlhodobo upokojila, musia kľúčovú úlohu zohrať z historických, mocenských a ďalších dôvodov práve Spojené štáty. Stabilizáciu v oblasti označil za strategický a bezpečnostný záujem európskych krajín, pretože konflikt či napätie na Blízkom východe buď priamo alebo sekundárne ohrozuje aj bezpečnosť v Európe.
Kľúčom na riešenie blízkovýchodných problémov je podľa Fialu oslabenie Iránu; poukázal napríklad na nebezpečenstvo ruskej a iránskej spolupráce. "Irán na Blízkom východe predstavuje destabilizačný prvok.
Európa a Spojenými štátmi musia spoločne pracovať na tom, aby iránsky vplyv oslabili a Irán primeraným spôsobom zastrašili, aby na Blízkom východe negatívne nepôsobil," dodal český premiér.
Vyslanec obhajoval Trumpa
Trumpov vyslanec pre Blízky východ Steve Witkoff pred stretnutím Trumpa s Netanjahuom povedal, že je absurdné veriť, že by Pásmo Gazy mohlo byť pre Palestínčanov obývateľné do piatich rokov po vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
"Je nespravodlivé vysvetľovať Palestínčanom, že sa môžu vrátiť o päť rokov. To je jednoducho absurdné," povedal Witkoff.
Americký vyslanec tiež obhajoval Trumpa, ktorý nedávno uviedol, že Egypt a Jordánsko by mali prijať Palestínčanov z Pásma Gazy a "vypratať" tak toto vojnou zničené územie. Prezident USA podľa Witkoffa narážal na to, že palestínsku enklávu je potrebné dať do obývateľného stavu.
Trumpov návrh na takéto presídlenie 2,3 milióna Palestínčanov odmietli Egypt, Jordánsko, prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás, hnutie Hamas aj arabské krajiny odmietli. Výzvu na presun Palestínčanov naopak privítalo pravicové krídlo Netanjahuovej vlády.
Trump podľa AP naďalej trvá na tom, že dokáže presvedčiť Egypt a Jordánsko, aby prijali vysídlených Palestínčanov, pretože USA Káhire a Ammánu poskytujú významnú pomoc.
Nemenovaný americký predstaviteľ tvrdí, že Trump vníma Pásmo Gazy ako "zdemolované miesto". Jeho obnova by podľa amerického prezidenta mohla trvať 10 až 15 rokov a bolo by "nehumánne nútiť ľudí žiť na neobývateľnom území".
Na obnovu Pásma Gazy sú po viac ako 15-mesiacoch vojny podľa odhadov OSN potrebné miliardy dolárov. Odstránenie viac ako 50 miliónov ton trosiek by mohlo trvať 21 rokov a stáť až 1,2 miliardy dolárov.
Minuloročná správa OSN uviedla, že obnova zničených domov v Pásme Gazy by mohla trvať až do roku 2040, ale mohla by sa predĺžiť aj na mnoho desaťročí.
Militantné hnutie Hamas považuje Trumpov návrh za absurdný a nebezpečný. Pre agentúru Reuters to uviedol hovorca hnutia Sámí abú Zuhrí.
Akékoľvek nápady tohto druhu sú podľa neho schopné "vytvoriť chaos a napätie" v regióne. Podľa jeho slov je nevyhnutné ukončiť okupáciu a agresiu voči ľuďom v Pásme Gazy, "nie vyhnať ich z krajiny".
Čína vyhlásila, že nesúhlasí s "násilným presunom" Palestínčanov z Pásma Gazy. Reagovala tak na nedávne vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o "prevzatí kontroly" nad oblasťou a o jej "vyprataní", agentúra AFP.
"Čína vždy zastávala názor, že základným princípom povojnovej správy Pásma Gazy je vláda Palestínčanov nad Palestínčanmi. Sme proti násilnému presunu objaviteľov Pásma Gazy," reagoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien na tlačovej konferencii na Trumpov plán.
Hovorca sa zároveň vyjadril aj k Trumpovmu výroku, podľa ktorého Peking nerobí dosť na zastavenie distribúcie smrtiaceho syntetického opiátu fentanylu.
"Čína má jednu z najprísnejších protidrogových politík na svete," zdôraznil Lin. "Fentanyl je problém Spojených štátov a pôvod problému sa nachádza v samotných Spojených štátoch," dodal.
Palestínska samospráva a Turecko návrh odsúdili
Prezident Palestíny Mahmúd Abbás a turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan odsúdili návrh amerického prezidenta, ktorý uviedol, že USA by mali prevziať kontrolu nad Pásmom Gazy.
Informujú o tom agentúry AFP a Anadolu.
"Deportácia (Palestínčanov) je otázkou, ktorú nemôžme akceptovať ani my, ani región. Je absurdné o tom čo i len uvažovať. Je nesprávne o tom vôbec otvárať diskusiu," vyhlásil Fidan. Dodal, že Ankara bude proti všetkým iniciatívam, ktoré by v budúcom usporiadaní nezahŕňali otázku Palestínčanov v Pásme Gazy.
Abbás na margo Trumpovho návrhu uviedol, že nedovolí, aby boli práva palestínskeho ľudu takýmto spôsobom porušované.
"Tieto návrhy sú vážnym porušením medzinárodného práva. Mier a stabilita v regióne sa nedosiahnu bez vytvorenia palestínskeho štátu s Jeruzalemom ako hlavným mestom v hraniciach zo 4. júna 1967 na základe dvojštátneho riešenia," uviedol palestínsky prezident, podľa ktorého "o legitímnych právach Palestínčanov nemožno vyjednávať."