Text pôvodne vyšiel na webe HN.cz.
Prinútiť Vladimira Putina rokovať o mieri výmenou za obnovenie dodávok ruského plynu do Európy? Podľa Financial Times je to možnosť, o ktorej v súčasnosti diskutujú lídri Európskej únie.
Za túto možnosť sa mali vysloviť najmä zástupcovia Nemecka a Maďarska.
Na druhej strane existuje silný odpor niektorých východoeurópskych krajín, ktoré od začiatku vojny na Ukrajine tvrdo pracovali na ukončení svojej závislosti od ruského plynu.
"Je to šialenstvo. Akí hlúpi môžeme byť, keď vôbec o tejto možnosti uvažujeme," reagoval nemenovaný predstaviteľ jednej z týchto krajín.
Proti sa ostro vyslovil aj český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). "Pokiaľ Rusko vraždí obyvateľov Ukrajiny, je vylúčené hovoriť o akomkoľvek obnovení dodávok, a tým prispievať k financovaniu vojny. Čo sa týka prípadných úvah do budúcnosti, to bude závisieť od toho, ako sa skončí ruská agresia na Ukrajine," povedal pre české Hospodářske noviny Vlček.
Pred začiatkom vojny pokrývala Európa z Ruska asi 40 percent svojej spotreby plynu, v niektorých krajinách vrátane Česka však bola závislosť stopercentná.
Ruský plyn do Česka prúdil cez baltský plynovod Nord Stream a Nemecko. Spotreba sa postupne výrazne znížila, aj keď nie úplne. Najmä v posledných týždňoch minulého roka rástli dodávky do Českej republiky cez hraničný bod Lanžhot na hranici so Slovenskom, odkiaľ sa dováža najmä ruský plyn, ale napríklad aj plyn z Azerbajdžanu.
Potom, ako začiatkom tohto roka vypršala zmluva na prepravu ruského plynu cez ukrajinský plynovod a Kyjev ju odmietol predĺžiť, cez Lanžhot do Českej republiky podľa údajov Európskej siete prevádzkovateľov prepravných sietí pre zemný plyn (ENTSOG) nepretiekol ani jeden kubický meter.
Ruský plyn sa však naďalej dostáva do Európy cez plynovod TurkStream po dne Čierneho mora. Ten končí najmä v Maďarsku a na Slovensku.
Dováža sa aj v skvapalnenej forme na LNG tankeroch. Tie smerujú do Francúzska alebo Belgicka, odkiaľ by sa komodita teoreticky mohla dostať do Českej republiky cez Nemecko.
Samotné Nemecko ruský LNG neodoberá, ale jeho štátny obchodník SEFE ho vyváža do Francúzska na základe historickej zmluvy. SEFE je bývalý Gazprom Germania, ktorý Nemecko po vojne znárodnilo.
Ruský LNG a TurkStream spolu dodávajú približne 35 mld. metrov kubických plynu ročne, pričom európska spotreba predstavuje približne 340 mld. m3.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však už povedal, že je ochotný obnoviť tranzit cez svoju krajinu, ak pôjde o azerbajdžanský plyn. V praxi by to bol pravdepodobne "rebrandovaný" ruský plyn, ale platby zaň by dostával Azerbajdžan.

Cez Ukrajinu naposledy prúdilo približne 15 mld. kubíkov plynu ročne.
Ak by sa teda teraz obnovili dodávky ruského plynu do Európy výmenou za rozbehnutie mierových rokovaní, podľa Jiřího Gavoru z poradenskej spoločnosti ENA by to bolo takmer výlučne cez baltský plynovod Nord Stream.
Tri zo štyroch potrubí však na jeseň 2022 zničilo ukrajinské komando, takže by išlo len o jednu rúru plynovodu Nord Stream 2, ktorá však ešte nebola oficiálne uvedená do prevádzky.
Kapacita plynovodu je 27,5 mld. m3 , takže vrátane LNG, TurkStreamu a tranzitu cez Ukrajinu by mohol predstavovať približne 75 mld. m3 ruského plynu ročne.
"Povedal by som, že je to slušné maximum, pri ktorom by Európa nebola závislá od ruského plynu a zároveň by to bol výrazný cenový dumping," domnieva sa Gavora.
Podľa Financial Times sú nižšie ceny energií aj hlavným argumentom krajín, ktoré sú za obnovenie nákupov z Ruska. Podľa ministra Vlčka však téza o lacnom ruskom plyne neplatí. "Lacná ruská energia je tak trochu fáma, pretože obchodníci ponúkali plyn za trhové ceny, blízke substitútom, ako je nórsky alebo LNG plyn," povedal Vlček.
Obnovenie prevádzky Nord Streamu by však mohlo byť dobrou správou pre českého štátneho prevádzkovateľa plynovodov Net4Gas. Ten pred vojnou výrazne investoval do posilnenia svojej infraštruktúry s vyhliadkou na zvýšenie tranzitu "nordstreamového" plynu cez české územie, a teda aj príjmov z poplatkov za prepravu.
Išlo najmä o plynovod Gazela, ktorý vedie cez Českú republiku medzi saskými a bavorskými hranicami. Dnes sú však domáce plynovody "na suchu" a slúžia takmer výlučne domácim odberateľom.
Teoreticky by sa na obnovenie dodávok mohol ešte využiť plynovod Jamal, ktorý vedie cez Poľsko do Nemecka.
Plyn však týmto plynovodom prestal prúdiť už pred začiatkom vojny na Ukrajine a podľa Gavora je nepravdepodobné, že by sa toky obnovili. "Myslím si, že Rusi sa skôr dohodnú s Nemcami ako s Poliakmi," usudzuje Gavor.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine