TEL AVIV. Prímerie v Pásme Gazy sa začalo o 10:15 SEČ. Izrael totiž dostal mená troch rukojemníčok, ktoré majú byť v rámci dohody o prímerí prepustené v nedeľu o 15.00 h SEČ. Oznámila to kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, píše Reuters.
Prímerie malo podľa dohody začať už o 7:30 SEČ, avšak bolo odložené, pretože Izrael nedostal včas menný zoznam. Hnutie Hamas zdržanie vysvetľovalo technickými dôvodmi.
Izrael medzitým oznámil, že bude pokračovať v útokoch v Pásme Gazy, kým Hamas nesplní svoje povinnosti vyplývajúce z dohody. Izraelské údery tam zabili najmenej osem ľudí, píše Reuters.
"Potvrdzujeme, že Izraelu boli odovzdané mená troch rukojemníkov, ktorí budú dnes prepustení. Ide o tri izraelské občianky, z ktorých jedna má aj rumunské občianstvo a druhá britské. Prímerie sa teda začalo," uviedol vo vyhlásení hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí.
Ide o 31-ročnú Doron Steinbrecherovú, 28-ročnú Emily Damariovú, ktorá má britsko-izraelské občianstvo, a poslednou menovanou je 24-ročná Romi Gonenová, informuje BBC.
"Očakáva sa, že okupanti čoskoro odovzdajú zoznam s 90 menami väzňov z kategórie žien a detí, ktorí majú byť prepustení v prvý deň prímeria," uviedol Hamas vo svojom vyhlásení.
Humanitárna pomoc bola obnovená
"Prvé nákladné autá s pomocou začali vchádzať (do Gazy)," napísal Jonathan Whittall z Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA),
Whittall na sociálnej sieti X niekoľko minút po tom, ako začalo platiť prímerie medzi Izraelom a Hamasom. Dodal, že v uplynulých dňoch prebiehali rozsiahle prípravy na zabezpečenie distribúcie obrovského množstva humanitárnej pomoci do Gazy.
Agentúra Reuters medzičasom s odvolaním sa na dva nemenované egyptské zdroje uviedla, že k hraničnému priechodu Kerem Šalom, ktorý kontroluje Izrael, dorazilo už približne 200 kamiónov s humanitárnou pomocou vrátane zhruba 20 prevážajúcich palivo.
Agentúra OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) krátko predtým informovala, že na vstup do Pásma Gazy má pripravených 4000 nákladných áut s humanitárnou pomocou, z ktorých zhruba polovica obsahuje základné potraviny a múku.

Ťažké rokovania
Dohodu sprostredkovali Spojené štáty, Katar a Egypt po dlhých rokovaniach, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Potvrdili ju sprostredkovatelia v stredu večer. V piatok dohodu schválil izraelský bezpečnostný kabinet a následne aj izraelská vláda.
Izraelský bezpečnostný kabinet mal o dohode rokovať už vo štvrtok. Kancelária premiéra Benjamina Netanjahua však oznámila odloženie stretnutia.
Ako dôvod uviedla, že Hamas nedodržal časti dohody dosiahnutej sprostredkovateľmi a Izraelom v snahe vynútiť si ústupky na poslednú chvíľu.

Hamas toto obvinenie odmietol. V čase, keď o dohode hlasoval izraelský bezpečnostný kabinet, Hamas uviedol, že prekážky, ktoré vznikli v súvislosti s podmienkami dohody o prímerí v Pásme Gaze, sú vyriešené.
Nesúhlas s dohodou vopred avizovali viacerí krajne pravicoví ministri v Netanjahuovej vláde. Minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir ohlásil, že v prípade schválenia dohody vystúpi jeho strana Židovská sila (Ocma jehudit). Proti dohode vystupoval aj minister financií Bezalel Smotrič. Ben Gvir spolu s ďalšími dvoma ministrami v nedeľu podali demisiu.
Tri fázy
Dohoda medzi Izraelom a Hamasom pozostáva z troch fáz. V prvej fáze Hamas v priebehu 42 dní prepustí 33 rukojemníkov. Podľa stanice Sky News budú prepustené všetky ženy vrátane vojačiek, deti a muži starší ako 50 rokov. Izrael prepustí 990 až 1650 palestínskych väzňov a zadržaných osôb.
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden uviedol, že počas tejto fázy sa izraelské jednotky stiahnu zo všetkých obývaných oblastí Pásma Gazy. Počas tohto obdobia by sa podľa Bidena mohli Palestínčania vrátiť do svojich domovov, informuje BBC.

Palestínsky predstaviteľ, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach v katarskej Dauhe oznámil, že polícia Hamasu riadiť presun vysídlených osôb z juhu Pásma Gazy na sever, pričom sa bude vyhýbať blízkosti izraelských síl.
Počas tejto fázy sa zvýši aj objem dodávok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, do ktorej budú môcť denne vstúpiť stovky nákladných áut, a obnovia sa nemocnice, kliniky a pekárne.
Médiá podporujúce hnutie Hamas v nedeľu ešte pre začiatkom prímeria uviedli, že v južnej časti Pásma Gazy sa izraelské sily začali sťahovať z mesta Rafah hraničiaceho s Egyptom do tzv. filadelfského koridoru pozdĺž hranice s Egyptom.
Šestnásty deň prvej fázy sa začnú rokovania o druhej fáze dohody, ktorá by mala zahŕňať prepustenie všetkých zostávajúcich rukojemníkov vrátane izraelských vojakov. Zároveň by mal Izrael úplne stiahnuť svoje jednotky z Pásma Gazy.
Tretia a záverečná fáza zahŕňa obnovu palestínskej enklávy a odovzdanie zvyšných tiel rukojemníkov. Na túto úlohu budú dohliadať Egypt, Katar a OSN.
Vojna sa mohla skončiť už dávno
Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar v nedeľu po začiatku prímeria v Pásme Gazy vyhlásil, že vojna sa mohla skončiť už dávno, ak by Hamas "zložil zbrane a odovzdal rukojemníkov".
Zároveň varoval, že ak Hamas zostane pri moci, nestabilita, ktorú spôsobuje na Blízkom východe, môže pretrvávať.

Saar uviedol, že dôvodom dohody o prímerí je "záväzok voči našim bratom a sestrám, ktorí sú už viac ako 15 mesiacov v zajatí". Hamas zadržiava približne 100 izraelských rukojemníkov, pričom sa predpokladá, že mnoho z nich je po smrti.
"Chcem objasniť, že Izrael je odhodlaný dosiahnuť všetky svoje vojnové ciele stanovené bezpečnostným kabinetom, čo zahŕňa návrat všetkých našich rukojemníkov a odstránenie Hamasu," uviedol šéf izraelskej diplomacie.
Minister pripustil, že Izraelu sa nepodarilo "zbaviť sa" Hamasu. Vyhlásil však, že Izrael dosiahol pokrok a zmenil Hamas "z teroristickej armády na partizánsku skupinu".
Izraelský minister trval na tom, že toto prímerie je len dočasné. Ak medzinárodné spoločenstvo chce dosiahnuť trvalé prímerie, musí to podľa neho zahŕňať zničenie Hamasu ako vojenskej moci a vládnucej entity v Pásme Gazy, píše AFP.
"Teoreticky ho (trvalé prímerie) môžeme dosiahnuť dohodou, ale o tom sa bude rokovať v budúcnosti počas prvej fázy (prímeria)," povedal izraelský minister a upresnil, že spomínané rokovania začnú po 16 dňoch prvej fázy prímeria.
Na otázku, či sa izraelská verejnosť obáva, že prímerie zlyhá, odpovedal, že postup do druhej fázy prímeria je podmienený vojnovými cieľmi Izraela.
Saar ďalej uviedol, že Izrael je odhodlaný prepustiť všetkých rukojemníkov "Je však jasné, že prechod z prvej fázy do druhej nie je automatický," povedal.
"Urobiť to automaticky znamená akceptovať priania a požiadavky Hamasu. Máme ciele, ktoré chceme dosiahnuť, a budeme o tom rokovať...v dobrej viere," pokračoval Saar.
Vojna po útoku Hamasu
Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023. Palestínski militanti zabili 1200 ľudí a viac ako 250 zajali. Izraelská odvetná ofenzíva si podľa ministerstva zdravotníctva riadeného Hamasom vyžiadala 46.899 obetí. Ďalších viac ako 110.720 ľudí utrpelo zranenia. Svoje domovy opustili takmer všetci z 2,3 milióna obyvateľov palestínskej enklávy.
Izraelskí predstavitelia opakovane tvrdili, že vojna v Pásme Gazy bude trvať dovtedy, pokým nebude Hamas eliminovaný.
V priebehu vojny sa sprostredkovatelia usilovali o prímerie a prepustenie rukojemníkov. Počas týždňového prímeria v novembri 2023 Hamas a ďalšie militantné skupiny v Pásme Gazy prepustili vyše 100 rukojemníkov, väčšinou Izraelčanov, a výmenou za to Izrael prepustil zo svojich väzníc 240 Palestínčanov.
Napriek dosiahnutiu dohody o prímerí a výmene väzňov a rukojemníkov však podľa AP ostáva otvorených viacero dlhodobých otázok, ktoré budú predmetom budúcich rokovaní. Stále nie je jasné, ako bude vyzerať povojnové usporiadanie Pásma Gazy a ktorá skupina bude vládnuť v tejto palestínskej enkláve.