SME

Jedna zlá príhoda? Ako sa Fico pri Ukrajine posunul od pragmatizmu k nepriateľstvu

Fico kedysi otváral reverz plynu.

September 2014. Premiér SR Robert Fico s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom otvárajú reverzný tok plynu na Ukrajinu. Tretím prítomným je Klaus Dieter Borchardt, v tom čase predstaviteľ eurokomisie. September 2014. Premiér SR Robert Fico s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom otvárajú reverzný tok plynu na Ukrajinu. Tretím prítomným je Klaus Dieter Borchardt, v tom čase predstaviteľ eurokomisie. (Zdroj: Archív SME)

BRATISLAVA. V septembri 2014 usmiaty slovenský premiér Robert Fico pózoval na plynovej prečerpávacej stanici vo Veľkých Kapušanoch. Spolu s vtedajším ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom otvárali takzvaný reverzný tok - plynové potrubie, ktoré ruský plyn, prúdiaci cez Ukrajinu do strednej a západnej Európy, otáčal späť na Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„S premiérom Jaceňukom sme sa zhodli, že toto je riešenie, ktoré dnes vo veľmi ťažkých časoch potrebujeme,“ citoval vtedy Fica denník SME. Jaceňuk mu ďakoval.

Pred vyše desiatimi rokmi išlo o jeden z viacerých plynových konfliktov medzi Ruskom a Ukrajinou, pri ktorom hrozilo, že Rusko odstaví svojho suseda od plynových dodávok.

SkryťVypnúť reklamu

V tom istom roku sa však Fico o Ukrajine vyjadroval veľmi kriticky a tvrdil, že v roku 2009 Kyjev Slovensko oklamal, keď mu pri staršej plynovej kríze prisľúbil dodržať dodávky ruského plynu.

Ide o príhodu, keď sa Fico snažil v Kyjeve rokovať s vtedajšou premiérkou Juliou Tymošenkovou, ktorá ho však namiesto štandardného prijatia v januári 2009 nechala tri hodiny čakať a namiesto rokovania ho priviedla na stretnutie pred novinármi, kde ho verejne pranierovala za jeho proruské postoje.

"Tá príhoda je dobre známa. Pre pätnásť rokov starú príhodu však nie je dôvod nedôverovať celej krajine," komentuje dnešný Ficov vzťah k Ukrajine Jana Kobzová, zahraničnopolitická expertka a bývalá poradkyňa prezidentky Zuzany Čaputovej.

Dnes sa slovenský premiér Ukrajine vyhráža zastavením dodávok elektriny, za čo ho tamojší prezident obvinil z otvorenia energetického frontu na Putinov pokyn.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Fico sa po dvoch týždňoch hlási z útočného videa. Rozpútal slovnú vojnu s Ukrajinou Čítajte 

Fico konzistentne hovorí o "politike na všetky štyri svetové strany", vždy sa pozitívne vyjadroval o Rusku, no experti, ktorých oslovil denník SME, sa zhodli, že v otázkach zahraničnej politiky dokázal byť dosiaľ pragmatický.

Aktuálne sú však jeho vzťahy s Kyjevom na zatiaľ najhoršej úrovni.

Východ Ukrajinu potrebuje

Fico dosiaľ podporoval európsku integráciu Ukrajiny. "Východ Slovenska potrebuje Ukrajinu prosperujúcu a integrovanú v Európskej únii," hovorí pre SME Kobzová.

Aj ona ako určujúci zážitok pri Ficových vzťahoch k Ukrajine spomína príhodu s nepodareným rokovaním v roku 2009. Podobne sa o nej v staršom článku pre magazín Politico vyjadril aj Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

SkryťVypnúť reklamu

Fica po faux-pas s Tymošenkovou prijal v Moskve Vladimir Putin s ceremóniou a ukrajinské poníženie bral osobne, píše Politico.

Paradoxom podľa Kobzovej je, že medzivládne vzťahy Slovenska a Ukrajiny sú za súčasnej Ficovej vlády intenzívne, hoci opticky k tomu prispelo pozastavenie medzivládnych stretnutí medzi slovenskou a českou vládou. Medzivládnych rokovaní tak bolo najviac s ukrajinskou vládou.

Aktuálna slovenská vláda "spustila nové železničné prepojenie do Kyjeva, mala záujem o zvýšenie prenosu elektriny oboma smermi. Napriek rétorike o zastavení vojenskej pomoci funguje aj dodávanie munície na komerčnej báze. Myslím si, že aj preto Ukrajina bola donedávna voči protiukrajinskym výrokom premiéra a členov koalície zdržanlivá, hoci aj tamojšia vláda je pod tlakom verejnej mienky, ktorá vníma nepriateľskú rétoriku zo Slovenska," komentuje Kobzová.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ficova moskovská politika verzus mobilizácia opozície: o čo ide Ficovi a mení kurz Slovenska? Čítajte 

Sústreďuje sa na vlastnú moc

Hoci napriek proruskej rétorike dokázala byť slovenská vláda dosiaľ pragmatická, plynová roztržka, pri ktorej Fico pohrozil zastavením dodávok elektriny, prekročila hranice pragmatizmu.

"Koho však nejaké Slovensko zaujíma, však pán Zelenskyj? Keď však vy niečo potrebujete, aby ste v zime nezamrzli, kričíte ostošesť," odkázal Fico Zelenskému v jednom zo svojich koncoročných videí na facebooku.

"Výroky premiéra Fica na adresu Ukrajiny a jej lídrov už dávnejšie prekročili hranice slušnosti a medzinárodných zvyklostí," komentuje Pavol Demeš, zahraničnopolitický expert a začiatkom deväťdesiatych rokov minister medzinárodných vzťahov.

Fico je podľa neho v komplikovanej situácii a zachraňuje si predovšetkým vlastnú vnútropolitickú moc.

SkryťVypnúť reklamu

"Má za sebou komplikovaný rok. Z domáceho i zo zahraničnopolitického hľadiska. Koaličné vzťahy sa mu poriadne skomplikovali a na medzinárodnej scéne sa dostáva do značnej izolácie, dokonca aj u najbližších partnerov, akými sú Česká republika a Poľsko. Otriasol ním pokus o atentát a množstvo protestov proti krokom jeho vlády," myslí si Demeš.

Fico podľa neho slovenskú zahraničnú politiku podriadil udržaniu si moci doma, "bez ohľadu na deklarované priority v programovom vyhlásení vlády. Sem spadá podivuhodný koncept politiky na štyri svetové strany a sebecké proruské kroky," tvrdí.

Podobne premiéra číta aj bývalý minister zahraničia a neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok, dnes člen Progresívneho Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

"Zahraničná politika je pre neho už výlučne domáci politický nástroj, ktorým cielene polarizuje spoločnosť. Podraziť Ukrajinu, ako to robí Fico v tandeme s Orbánom, je hrubá chyba, za ktorú platíme už dnes. Navyše, obetoval záujmy Slovenska a cielene, aj teraz avantúrou v Moskve, prekrýva zodpovednosť za domáce problémy," povedal pre SME.

"Toto nie je slovenský záujem, už to nie je pragmatizmus - ani politický, ani národnoštátny. Na Ukrajine sa žiadna výrazná zmena neudiala, tam nie je príčina," komentuje Ficov posun Kobzová.

O hrozbe zastavenia dodávok plynu Slovensko podľa nej vedelo pol roka vopred. "Otázka je skôr, či vláda nezlyhala v zabezpečení alternatívnych zdrojov plynu," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ficovi po snímke s Putinom prudko vzrástol počet fanúšikov. Na instagrame vládol Korčok Čítajte 

Môže povedať "ja som to hovoril"

Ficov bývalý spolustraník zo Smeru Boris Zala si nemyslí, že by Fico ťahal Slovensko do ruskej sféry, no od rokov 2014 - 2015 sa Fico podľa neho posunul ku krajnej pravici.

Práve počas migračnej krízy mu začal byť sympatický Viktor Orbán ako úspešný politik. "V Jaroslawovi Kaczyńskom sa nevidel, nemal jeho katolícky mesianizmus," komentuje Zala.

"Ľudia v tom hľadajú nejaké psychologické dôvody, ale tak to nie je. Tú cestu nastúpil už v roku 2014, najprv trochu opatrne, ale v roku 2015, keď vypukla migračná kríza, prišiel výraznejší posun ku konzervatívnej, národnej pravici. To, čo sa dnes deje vo svete, mu dáva akýsi pocit, že veď mal celý čas pravdu a bol prezieravý," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Trumpovo víťazstvo v amerických voľbách, aktivity jeho spojenca Elona Muska na podporu krajnej pravice v Európe či možnosť, že novú rakúsku vládu zostaví krajná pravica podľa Zalu dávajú Ficovi pocit, že by mal byť súčasťou akéhosi nového víťaziaceho prúdu európskej politiky. Pritom mu krajná pravica stále dáva možnosť hrať rolu nekonvenčného a svojského politika, ktorú hral vždy rád, domnieva sa Zala.

"On k Rusku nikdy nemal pozitívny vzťah, nikdy s nimi nerozvíjal nejaké projekty. Vyhovuje mu istý typ politiky, ktorý je teraz v móde a ten je protibruselský a protieurópsky," hovorí.

Podobne číta aj Ficovo stretnutie s Putinom, kde je podľa Zalu Fico presvedčený, že v Európe dochádza k akémusi "zreálneniu" pohľadov na Ukrajinu aj na Rusko a v kombinácii so zmenou v Bielom dome bude Fico môcť opäť zahrať pózu "ja som to vedel prvý".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 233
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 313
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 601
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 915
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 427
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 287
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zničená časť utečeneckého tábora v Chán Junis v Pásme Gazy.

Niektoré z obetí sa ukrývali vo vyhradenej humanitárnej zóne.


TASR 1
V Číne sa konal prvý polmaratón, na ktorom sa okrem ľudí zúčastnili aj roboti.

Nie všetci roboti preteky dokončili.


3
Americký viceprezident J. D. Vance a kardinál Pietro Parolin.

Vatikán označil rokovania za srdečné.


TASR
Ekvádorský prezident Daniel Noboa a jeho manželka Lavinia Valbonesiová gestikulujú z paláca Carondelet počas ceremónie výmeny prezidentskej stráže.

Atentátnici údajne prišli z Mexika a ďalších krajín.


TASR

Sportnet

Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Lucia Drábeková v zápase Slovensko - Rakúsko v 1-A divízii MS v hokeji žien 2025.

Francúzky nemohli s víťazkami 1-A divízie MS v hokeji žien 2025 získať viac než bod.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
Max Verstappen z tímu Red Bull Racing.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Saudskej Arábie 2025.


SkryťZatvoriť reklamu