NEW ORLEANS, BRATISLAVA. V obľúbenej francúzskej štvrti v New Orleans akurát dav ľudí oslavoval príchod nového roka, keď doň dodávkou vrazil 42-ročný muž.
Na záberoch z kamier z Bourbon Street vidieť biely Ford F-150 Lightning, ktorý obchádza policajtov a vysokou rýchlosťou mieri k chodcom. Smiech na ulici následne vystriedal o 3.15 miestneho času plač.
V dodávke, ktorou Šamsud-Din Jabbar z Texasu zavraždil 14 osôb a minimálne 35 zranil, našli vyšetrovatelia vlajku Islamského štátu (IS), zbrane a podomácky zhotovené výbušniny.
„Toto nie je iba teroristický čin. Toto je zlo,“ povedala podľa agentúry AP policajná riaditeľka pre New Orleans Anne Kirkpatricková.
Polícia páchateľa zastrelila pri prestrelke, ale zatiaľ nie je jasné či akciu zosnoval sám. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v súčasnosti pátra aj po možnom prepojení medzi teroristickým činom v New Orleanse a výbuchom pred hotelom Donalda Trumpa v Nevade.
V článku sa dočítate:
- čo zistila FBI o Jabbarovi,
- či je útok v New Orleanse prepojený s výbuchom v Las Vegas,
- ako Musk reagoval na správy o výbuchu vozidla Cybertruck.
Telá po celej ulici
Americký prezident Joe Biden v prejave povedal, že útočník vyjadril „túžbu zabíjať“ a iba niekoľko hodín pred útokom nahral na sociálne siete informácie, ktoré naznačujú, že ho inšpiroval Islamský štát.
Jabbar v rokoch 2007 až 2015 pracoval pre americkú armádu, kde figuroval ako počítačový špecialista. Rok strávil aj v Afganistane.
Po odchode z armády študoval na univerzite v Georgii a pre študentské noviny v minulosti uviedol, že je preňho náročné zvyknúť si na život civilistu. Na škole získal titul v odbore počítačové informačné systémy.
Neskôr sa dostal do finančných problémov. Dvakrát sa oženil, ale obe manželstvá časom stroskotali. Jabbarov záznam v registri trestov obsahuje niekoľko dopravných priestupkov a krádeží.
Zatiaľ nie je známe ani to, aký motív Jabbara k útoku dohnal. Islamský štát využíva na podnecovanie násilia sociálne médiá, pričom v poslednom období vyzýva na pomstu za vojenské ťaženie Izraela v Palestíne.
Teroristická organizácia nabrala na sile približne pred desiatimi rokmi, keď dobyla rozsiahle územia v Sýrii a Iraku. Islamský štát stál v čase svojho vrcholového vplyvu za niekoľkými masakrami vrátane koordinovaného útoku v Paríži v roku 2015, pri ktorom zahynulo 130 ľudí.
K väčšine útokov vykonaných v mene islamistickej skupiny však dochádza v Afrike, pričom pobočka s názvom IS-Chórasán (IS-K) pôsobí na Blízkom východe aj v Európe. Skupina sa prihlásila napríklad k minuloročnému útoku na moskovskú koncertnú sálu Crocus City Hall, kde teroristi zavraždili 145 ľudí.

O súčasných lídroch islamistickej skupiny nie je známe takmer nič, ale jej hlavné vedenie sa zmenšuje, uvádza agentúra BBC.
Vyšetrovatelia v centre New Orleansu našli tiež viacero improvizovaných výbušnín vrátane dvoch rúrkových bômb, ktoré boli ukryté v chladičoch a napojené na diaľkovú detonáciu.
Zion Parsons z mesta Gulfport v štáte Mississippi povedal, že videl, ako sa dodávka „rúti cez dav a odhadzuje ľudí do vzduchu ako vo filme“. „Telá boli po celej ulici. Všetci kričali,“ povedal pre AP Parsons, ktorého 18-ročná kamarátka Nikyra Cheyenne Dedeaux pri útoku zahynula.