SME

Atentát, víťazstvo aj pád režimu. Aké udalosti otriasli svetom v roku 2024?

Kľúčové udalosti roka 2024.

Rok 2024 bol aj rokom Donalda Trumpa.Rok 2024 bol aj rokom Donalda Trumpa. (Zdroj: TASR/AP)

Rok 2024 bol rokom návratu Donalda Trumpa, pokračovania ruskej invázie na Ukrajine aj rozšírenia vojny na Blízkom východe.

Viac ako polovica svetovej populácie mohla voliť, no mnohí si zvolili populistických či autoritárskych politikov. Rozšírila sa Severoatlantická aliancia, Mexiko má prvú prezidentku a Paríž hostil olympijské hry.

Pozrite si najkľúčovejšie udalosti roka 2024 vo svete aj časovú os viacerých udalostí.

Výhra Donalda Trumpa

Na začiatku bolo odsúdenie bývalého prezidenta USA za platbu, ktorá mala umlčať pornoherečku Stormy Danielsovú. Potom nasledoval katastrofálny výkon Joea Bidena v spoločnej televíznej debate, pokračovalo to atentátom na Donalda Trumpa a napokon prišlo k výmene kandidátov Demokratickej strany len štyri mesiace pred voľbami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani pôvodný rast popularity však Kamale Harrisovej nestačil a v novembri prezidentské voľby v USA vyhral Donald Trump. Trump získal o viac ako dva milióny viac voličov ako Harrisová a 312 z 538 hlasov voliteľov. Aj keď Trump do úradu nastúpi až 20. januára, už stihol oznámiť, že v jeho kabinete budú viaceré kontroverzné mená vrátane miliardára Elona Muska.

Súvisiaci článok Kto je osobnosť roka vo svete a aký bude rok 2025? (anketa) Čítajte 

Koniec režimu Bašára Asada

Trvalo jedenásť dní, kým ozbrojení povstalci zo sýrskej provincie Idlib v decembri obsadili sídlo sýrskeho diktátora Bašára Asada. Viac ako trinásť rokov od začiatku občianskej vojny v Sýrii, ktorá vysídlila trinásť miliónov ľudí (z toho polovicu za hranice), sa v priebehu pár dní zrútil režim rodiny Asadovcov. Ten vládol Sýrii vyše päťdesiat rokov a na svedomí má státisíce obetí a prenasledovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Rebeli na čele s radikálnym islamistickým hnutím Hajat Tahrír al-Šám (HTS) využili zlú morálku Asadovej armády, no najmä slabšiu pozíciu Asadových spojencov. Kým Izrael zdecimoval libanonské hnutie Hizballáh a oslabil aj Irán, Rusko zamestnáva invázia na Ukrajine.

Otázne je, nakoľko rebeli prinesú krajine mier a či dodržia sľúbenú náboženskú pluralitu ostatným skupinám.

Ukrajinský vpád do Kurskej oblasti

Ukrajinská armáda za sebou nemá dobrý rok – Rusku sa tento rok podarilo dobyť územie s veľkosťou asi 2660 štvorcových kilometrov a ruské vojská sa približujú k dôležitému mestu Pokrovsk. Napriek tomu sa Rusku nepodarilo dosiahnuť na Ukrajine zásadné víťazstvá.

Napriek neúspechom na frontovej línii Ukrajina v auguste prekvapila svet rýchlym vpádom do ruskej Kurskej oblasti, kde jej vojaci obsadili desiatky obcí a miest. Ide o najväčší útok na ruské teritórium od druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď Ukrajina už o časť kontrolovanej oblasti prišla a niektorí experti kritizujú vpád do Kurskej oblasti ako zbytočný, Kyjev argumentuje, že potrebuje lepšiu vyjednávaciu pozíciu – najmä v čase, keď Ukrajinu k rokovaniam tlačia už aj jej západní partneri.

Ukrajina navyše prvýkrát začala zasahovať ruské územie a vojenské objekty americkými strelami dlhého doletu ATACMS. Ich použitie na takéto útoky schválil americký prezident Joe Biden v novembri, tesne po prehre v amerických prezidentských voľbách.

Nestabilný Blízky východ

Rok po útoku Hamasu na Izrael sa situácia na Blízkom východe zdá ešte komplikovanejšia ako predtým – izraelské útoky v pásme Gazy si podľa palestínskych úradov vyžiadali asi 45-tisíc obetí a v oblasti je humanitárna kríza. Izrael dosiahol aj viacero taktických víťazstiev, poznamenáva Rada pre zahraničné vzťahy (CFR) – eliminovali lídra Hamasu a strojcu útokov zo 7. októbra 2023 Jahjuá Sinwára, poškodili iránsku výrobu rakiet a premysleným útokom na pagery ochromili fungovanie libanonského hnutia Hizballáh.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna sa však izraelskou inváziou do južného Libanonu rozšírila do širšieho regiónu a hlavný cieľ Izraela – zničiť hnutie Hamas a vrátiť unesených civilistov do krajiny - zostáva v nedohľadne. Navyše, pre pôsobenie Izraela v pásme Gazy čelí premiér Benjamin Netanjahu bezprecedentnému tlaku už aj viacerých spojencov.

Súvisiaci článok Rok od útoku Hamasu: Ľudia v Gaze trpia, rukojemníkov čakajú a Izrael vinia z vojnových zločinov Čítajte 

Rok demokracie

Rok 2024 bol vo svete rokom volieb – k volebným urnám tento rok mohla prísť viac ako polovica svetovej populácie vo vyše osemdesiatich krajinách. Volilo sa v Indii, Spojených štátoch, v Indonézii, vo voľbách do Európskeho parlamentu aj na Slovensku, v Rakúsku a Británii.

Voliči mohli voliť aj v menej demokratických štátoch, napríklad v Rusku, kde volebná komisia vyradila z politického súboja väčšinu kritikov Vladimira Putina.

SkryťVypnúť reklamu

Vo viacerých štátoch však voľby priniesli posilnenie autoritárskych tendencií či víťazstvo populistov. Krajná pravica napríklad zvíťazila v Rakúsku, aj keď o zloženie vlády sa snažia ľudovci spolu so socialistami a s liberálnou stranou Neos.

Vzbura proti ruskému vplyvu

Ruský vplyv bol tento rok cítiť aj vo viacerých európskych voľbách. V Rumunsku ústavný súd dokonca anuloval prvé kolo prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil Calin Georgescu, krajne pravicový stúpenec Putina. Tomu pomohli k víťazstvu aj účty na sociálnej sieti TikTok, za ktorým rumunské tajné služby vidia Rusko.

Odpor proti ruskému vplyvu bolo vidieť aj v susednom Moldavsku – v prezidentských voľbách tam tesne zvíťazila proeurópska kandidátka Maia Sanduová.

Súvisiaci článok Protivládne protesty v Tbilisi. Gruzínci čelia slzotvornému plynu aj provokatérom Čítajte 

Už mesiac vychádzajú do ulíc desaťtisíce Gruzíncov, ktorí skandujú pred budovou parlamentu aj heslá ako stop ruskému vplyvu. Zabrzdenie európskej integrácie má na svedomí vládna strana Gruzínsky sen, ktorá podľa opozície zvíťazila v zmanipulovaných voľbách a ktorá sa podľa kritikov snaží teraz plniť rozkazy z Kremľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 13 050
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 240
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 016
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 481
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 247
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 632
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 581
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Pre viacero častí Grécka platí zvýšená výstraha pred rizikom vzniku lesných požiarov,


TASR
Pápež Lev XIV.

Potvrdil záväzok svojho predchodcu pokračovať v boji proti sexuálnemu zneužívaniu duchovnými.


TASR
Demonštrácia na podporu ukončenia vojny a okamžité prepustenie rukojemníkov držaných Hamasom prebehla 2. júla na mieste útoku Hamasu na hudobný festival Nova neďaleko kibucu Reim v južnom Izraeli 7. októbra 2023.

Prezident USA reagoval na odpoveď Hamasu na návrh.


TASR
Spomienka na obete v Srebrenici. Snímka z roku 2024.

Bosniansko-srbské sily pod velením Ratka Mladića zaútočili na moslimskú enklávu.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu