BRATISLAVA. Slovenský premiér Robert Fico sa v pondelok chystá do Ruska rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o dodávkach plynu do Európy, povedal v piatok srbský prezident Aleksandar Vučić a v sobotu o tom informoval slovenský denník Pravda. Správu priniesla tiež ruská agentúra TASS i viaceré srbské médiá.
Kremeľ a ani premiér Fico zatiaľ túto informáciu nepotvrdili.
Stopka pre ruský plyn
Podľa Vučiča chce Fico s Putinom hovoriť o tom, že Ukrajina má v úmysle od 1. januára zastaviť tranzit plynu do Európy.
"Pokiaľ viem z neoficiálnych zdrojov - a aj keď hovorím neoficiálnych, znamená to, že informácia je pomerne pravdivá, Robert Fico pocestuje na návštevu k Putinovi ako líder krajiny Európskej únie. Nemusím vám hovoriť, akú reakciu to vyvolá u ostatných lídrov EÚ," povedal srbský prezident v rozhovore pre televíziu Happy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na summite EÚ v Bruseli zopakoval, že jeho krajina nepredĺži tranzit ruského plynu cez svoje územie. Platnosť dohody o preprave ruského plynu cez Ukrajinu sa skončí v závere tohto roka.
Na summite v Bruseli Fico o zastavení tranzitu plynu so Zelenským hovoril. "Pýtal som sa ho, či bude ochotný povoliť tranzit iného ako ruského plynu," povedal Fico. Zelenskyj to podľa neho odmietol.
Slovenský premiér už vo štvrtok po skončení summitu v Bruseli povedal, že Zelenskyj úplným odmietaním tranzitu plynu cez Ukrajinu poškodzuje záujmy Slovenska. Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí len tranzit plynu z iných krajín ako z Ruska.
V reakcii na sťažnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu príde o peniaze, ukrajinský prezident uviedol, že jeho krajina prichádza o oveľa viac. Ukrajina sa od februára 2022 bráni ruskej vojenskej invázii.
Opozícia žiada vysvetlenie
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko premiéra Fica vyzvalo, aby sa k svojej údajnej ceste do Ruska vyjadril.
"Keď chcete riešiť tranzit plynu na Slovensko, treba ísť rokovať do Kyjeva. Každý štátnik, ktorému ide o záujmy vlastnej krajiny, by to už dávno spravil. Len Vy sa tam už dlhé mesiace bojíte ísť. A miesto toho chcete ísť robiť užitočného idiota Putinovej propagande, ktorá má za následok desiatky tisíc nevinných obetí a ohrozenie bezpečnosti v celej Európe?" pýta sa predseda hnutia Michal Šimečka.
Ak sa potvrdí, že Fico pôjde za Putinom, ide podľa Šimečku o "ďalšie potvrdenie debaklu, ktorý utrpel na summite v Bruseli, keď sa ho nikto v jeho požiadavke na pokračovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu nezastal".
Bývalý šéf diplomacie a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska Ivan Korčok označil premiérove kroky za zradu susednej Ukrajiny a podvod na občanoch Slovenska. "Premiér Fico vedie našu krajinu na východ každým dňom čoraz viac konkrétnymi činmi," uviedol Korčok.
O plyne rokovali v Petrohrade
O dodávkach ruského plynu tento týždeň rokovala v Petrohrade slovenská ministerka hospodárstva Denisa Saková s predsedom predstavenstva spoločnosti Gazprom Alexejom Millerom.
"Tak, ako sme avizovali, pokračujeme v rokovaniach o dodávkach strategických surovín na Slovensko a ich doprave do Európy," uviedla už skôr Saková.
Fico minulý mesiac oznámil, že sa chystá do Moskvy na budúci rok v máji na oslavy výročia konca druhej svetovej vojny, kam ho pozval Putin. Opozičné strany na Slovensku Ficovu chystanú cestu do Ruska kritizovali.
Fico už skôr povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom a že po skončení vojny na Ukrajine chce obnoviť štandardné vzťahy s Ruskom.
Slovenský premiér kritizuje protiruské sankcie EÚ a vojenskú pomoc západných krajín Ukrajine.