MOSKVA, BRATISLAVA. V Moskve, sedem kilometrov od Kremľa, sa v utorok v skorých ranných hodinách ozval výbuch.
Zariadenie umiestnené v elektrickej kolobežke vybuchlo práve vtedy, keď zo svojho bytu vychádzal vysokopostavený ruský generál Igor Kirillov.
„Na mieste zasahujú vyšetrovatelia, súdni znalci a operačné služby,“ uviedla hovorkyňa Ruského vyšetrovacieho výboru (ICRF) Svetlana Petrenková s tým, že sa snažia vyšetriť všetky okolnosti útoku. K atentátu sa medzičasom prihlásila Ukrajina.
„Boli sme zapojení do operácie,“ povedal pre denník The Guardian zdroj z Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU).
Kirillova, ktorý mal na starosti jadrové, biologické a chemické obranné sily Ruska, v pondelok odsúdil ukrajinský súd v jeho neprítomnosti za použitie zakázaných zbraní.
V minulosti naňho zároveň západní lídri uvalili sankcie pre jeho úlohu v ruskej invázii na Ukrajine.
Pri útoku na Riazanskom prospekte zahynul aj Kirillov asistent Iľja Polikarpov. Výbuch po sebe zanechal vyrazené dvere, rozbité okná a rozhádzané tehly.
Podľa ruských médií mohla bomba ovládaná na diaľku, ktorá značne poškodila budovu, obsahovať približne od 300 gramov do jedného kilogramu materiálu ekvivalentného TNT.
Loading
...
SBU tvrdí, že Rusko pod generálovým vedením použilo na Ukrajine zakázané zbrane aspoň 4800-krát, najmä bojové granáty K-1. Moskva obvinenia odmieta.
„Likvidácia generála Igora Kirillova je špeciálna operácia SBU,“ uviedol pre agentúru AFP ďalší zdroj z prostredia ukrajinských predstaviteľov. Nie je to pritom prvý atentát na ruskom území spojený s vojnou na Ukrajine.
V článku sa dočítate:
- prečo na Kirillova uvrhol Západ sankcie,
- aké dezinformácie Kirillov šíril,
- čo pokus o atentát zrejme znamená,
- o údajnej Kirillovej práci,
- že Rusko zažilo atentát aj v roku 2023.
Komáre infikované maláriou
Ešte v máji Spojené štáty obvinili Rusko z toho, že na území Ukrajiny rozmiestňuje chemické zbrane a porušuje tým medzinárodné zákony zakazujúce ich použitie. Išlo o dusivú látku chlórpikrín.
Ukrajinský plukovník Artem Vlasiuk uviedol, že od začiatku invázie sa na následky otravy chemikáliami liečilo vyše dvetisíc Ukrajincov, traja ľudia aj zomreli.
Na ruského generála Kirilliova uvalili sankcie aj Briti, podľa ktorých je zodpovedný za pomoc pri rozmiestňovaní „barbarských“ zbraní.
Kirillov však okrem iného pôsobil ako významný kremeľský dezinformátor.
Medzi generálove nepodložené tvrdenia patrilo napríklad opakované šírenie správy, že Ukrajina vyvíja „špinavú bombu“ - teda jadrovú zbraň, z ktorej použitia by Ukrajinci obvinili Rusko. Dosiaľ neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by Kyjev pracoval na výrobe takejto zbrane, upozorňuje televízia BBC.
Kirillov však tvrdil aj to, že sa USA chystajú poskytnúť Ukrajine biologické zbrane vrátane komárov infikovaných maláriou, ktoré by zaútočili na ruské jednotky.
BBC zároveň poznamenáva, že Kirillov v roku 2018 obvinil Spojené kráľovstvo z podieľania sa na otrave bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v Salisbury.