NEW YORK. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyjadril vo štvrtok hlboké znepokojenie v súvislosti s "nedávnym a rozsiahlym porušovaním suverenity a územnej celistvosti Sýrie," uviedol jeho hovorca Stéphane Dujarric.
"Generálny tajomník je obzvlášť znepokojený stovkami izraelských vzdušných útokov na viacero lokácií v Sýrii a zdôrazňuje naliehavú potrebu deeskalácie násilia na všetkých frontoch po celej krajine," povedal Dujarric reportérom.
Zachovať nárazníkové zóny
Guterres zároveň vyzval všetky strany, aby v súlade s touto dohodou ukončili všetku neoprávnenú prítomnosť v nárazníkovej zóne a zdržali sa všetkých akcií, ktoré by mohli viesť k mareniu prímeria a stability na Golanských výšinách.
K stovkám izraelských náletov na vojenské ciele v Sýrii došlo po tom, čo hlavné mesto Damask obsadili sýrski vzbúrenci a zvrhli dlhoročného prezidenta Bašára Asada.

Izrael tvrdí, že útokmi cielil na ciele vrátane skladov chemických zbraní a zariadení protivzdušnej obrany preto, aby sa nedostali do rúk povstalcov.
Izrael, ktorý so Sýriou susedí, vyslal po zvrhnutí Asada svojich vojakov do nárazníkovej zóny vo východnej časti Izraelom anektovaných Golanských výšin. OSN tento krok označila za porušenie prímeria z roku 1974, píše AFP.
Čína je za mierové rokovania
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I pri stretnutí so svojím egyptským náprotivkom Badrom Abdelattym vyjadril "hlboké znepokojenie" zo situácie v Sýrii.
Obaja zároveň súhlasia, že obe krajiny by mali podporovať mier a rokovania s cieľom dosiahnuť stabilitu na Blízkom východe.
Minister Wang zároveň vyzval na rešpektovanie suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti krajiny. Urobil to počas spoločnej tlačovej konferencie v Pekingu na záver dvojdňovej cesty Abdelattyho, ktorá sa zameriavala na "strategický dialóg" krajín.
Wang spomenul aj konflikt v Pásme Gazy, kde vojna medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas vyvolala akútnu humanitárnu krízu. Peking je podporovateľom palestínskej administratívy a naliehavo žiadal Izrael, aby ukončil humanitárnu katastrofu v Pásme Gazy.
Jednanie o Sýrri v Jordánsku
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen vyhlásil, že Sýria má pred sebou mnoho výziev, kým sa stabilizuje.
"Hoci v niektorých oblastiach došlo k pokroku pri súčasnej stabilizácii, stále tam pretrvávajú mnohé problémy," uviedol hovorca na brífingu v Ženeve. "Situácia je aj naďalej veľmi nestála," dodal.
Pedersen plánuje cez víkend odcestovať do Jordánska a stretnúť sa s ministrami zahraničných vecí arabských krajín. Stretne sa aj s tureckým šéfom diplomacie Hakanom Fidanom a jeho americkým rezortným partnerom Antonym Blinkenom.
Jordánsko vo štvrtok uviedlo, že v sobotu usporiada rokovania o vývoji v susednej Sýrii po zvrhnutí dlhoročného prezidenta Asada. Na schôdzkach budú diskutovať o "spôsoboch, ako podporiť inkluzívny politický proces vedený Sýrčanmi" s cieľom dosiahnutia politickej zmeny v krajine.