DAMASK/JERUZALEM. Na čele sýrskej prechodnej vlády bude údajne Muhammad Bašír, ktorý pred 12-dňovou bleskovou ofenzívou viedol administratívu na malom území ovládanom povstalcami.
S odvolaním sa na arabské médiá o tom v pondelok informoval spravodajský web The Times of Israel (TOI).
Bašír sa údajne v pondelok v Damasku mal stretnúť s odchádzajúcim sýrskym premiérom Muhammadom Džalílím, ktorý v nedeľu vyjadril pripravenosť spolupracovať s "akýmkoľvek vedením, ktoré si zvolí sýrsky ľud".
Úlohou Bašíra - šéfa administratívy spojenej s islamistickou Organizáciou pre oslobodenie Levanty (HTS), ktorá stála proti Asadovi - bude vytvoriť vládu, ktorá bude Sýriu viesť v prechodnom období a pripraví voľby, napísala agentúra Bloomberg.

Bašír sa narodil v provincii Idlib v roku 1983 a študoval elektrotechniku na univerzite v Aleppe, uvádza sa v životopise zverejnenom administratívou, ktorú viedol.
Nateraz nie je známe, či Bašírovo vymenovanie schválila aj HTS a Asadovi oponenti v Tureckom podporovanej sýrskej dočasnej vláde.
Irán komunikuje s vedením
Irán v pondelok oznámil, že nadviazal priamu komunikáciu s povstalcami v novom sýrskom vedení. Podľa agentúry Reuters to uviedol nemenovaný predstaviteľ iránskeho vedenia, ktorý dodal, že Irán takto koná v snahe "zabrániť nepriateľskej trajektórii" medzi danými krajinami.
Irán uviedol, že očakáva pokračovanie vzťahov s Damaskom na základe "prezieravého a múdreho prístupu" oboch krajín. Irán súčasne apeloval, aby v Sýrii vznikla inkluzívna vláda zastupujúca všetky segmenty sýrskej spoločnosti.
Reuters dodal, že v Teheráne badať obavy o to, ako sa zmena mocenských pomerov v Damasku prejaví na vplyve Iránu v Sýrii. Nevládne však žiadna panika, dodali iránske zdroje pre Reuters s tým, že Teherán hľadá diplomatické cesty na nadviazanie kontaktu s tou skupinou ľudí v novom vedení Sýrie, ktorej "názory sú Iránu bližšie".
"Hlavným problémom pre Irán je to, či Asadov nástupca nevytlačí Sýriu zo sféry vplyvu Teheránu," ozrejmil iný iránsky predstaviteľ. Dodal, že to je scenár, ktorému sa Irán chce vyhnúť.
Ďalší z vysokých predstaviteľov uviedol, že rokovaniam s novými sýrskymi lídrami sú otvorení aj iránski duchovní vodcovia, ktorí stratili v Damasku dôležitého spojenca a musia tiež čeliť návratu republikána Donalda Trumpa do Bieleho domu v januári 2025.
Chcú zabrániť tlaku na Irán
Teherán už medzičasom údajne nadviazal kontakty s dvoma skupinami v rámci nového sýrskeho vedenia. Úroveň tejto interakcie bude vyhodnotená v najbližších dňoch po stretnutí iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti, čo je najvyšší bezpečnostný orgán v Iráne.
Dvaja z iránskych predstaviteľov uviedli, že Teheránu ide aj o to, aby Trump nevyužíval Asadovo zosadenie ako páku na zintenzívnenie ekonomického a politického tlaku na Irán.
Reuters pripomenul, že iránski duchovní vodcovia vynaložili miliardy dolárov na podporu Asada počas občianskej vojny, ktorá v Sýrii vypukla v roku 2011, a vyslali tam aj svoje Revolučné gardy - nielen pre to, aby tohto svojho spojenca udržali pri moci, ale aby aj zachovali os odporu voči Izraelu a vplyvu USA na Blízkom východe.
Asadovým pádom bol odstránený životne dôležitý článok v regionálnom mocenskom reťazci Iránu - územie Sýrie totiž Iránu slúžilo ako kľúčová tranzitná trasa na dodávky zbraní a financovanie jeho spojencov v regióne, najmä libanonského hnutia Hizballáh.
Bleskový postup aliancie povstalcov na čele s HTS - bývalou odnožou islamistickej siete al-Káida - predstavuje jeden z najväčších zvratov pre Blízky východ za posledné generácie, konštatoval Reuters s tým, že Asadovým pádom zmizla aj bašta, z ktorej Irán a Rusko uplatňovali svoj vplyv v arabskom svete.
Hamas vyzval na zjednotenie sýrskeho národa
Palestínske hnutie Hamas v pondelok zablahoželalo obyvateľom Sýrie k zvrhnutiu prezidenta Bašára Asada a vyzvalo na jednotu v krajine.
"Hamas gratuluje bratskému sýrskemu národu k jeho úspechu a dosiahnutiu túžby po slobode a spravodlivosti. Vyzývame všetky zložky sýrskeho národa na zjednotenie," uviedol Hamas vo svojom vyhlásení a dodal, že rešpektuje nezávislosť Sýrie.
Hamas zároveň vyjadril nádej, že Sýria aj po odchode prezidenta Asada bude pokračovať v podpore Palestínčanov.
Podobné vyhlásenie vydal podľa Reuters aj Zijád Nachála, vodca spojeneckého Hnutia islamského džihádu v Palestíne, podporovaného Iránom.
"Hnutie islamského džihádu v Palestíne dúfa, že Sýria bude naďalej podporovať Palestínčanov a ich spravodlivú vec, ako to doteraz vždy robila," vyhlásil Nachála.

Ideológia skupiny Hamas vyplýva z učenia sunnitského hnutia Moslimské bratstvo. Prezident Asad, príslušník odnože šiitského islamu, v minulosti v Sýrii viackrát potláčal protesty prevažne sunnitských moslimov.
V roku 2011 Hamas v reakcii na tieto kroky verejne podporil povstanie sunnitov proti Asadovej vláde. O rok neskôr opustilo hnutie Hamas svoj hlavný stan v Damasku. Tento krok prijal s nevôľou Irán, ktorý bol spojencom Hamasu aj prezidenta Asada.
Palestínske hnutie sa v roku 2022 rozhodlo obnoviť väzby s Asadovou vládou a vyslalo do Damasku delegáciu.
Sýria a Irán sa spolu s libanonským šiitským hnutím Hizballáh stali spojencami palestínskych militantných skupín v boji proti Izraelu. Hizballáh však - na rozdiel od Hamasu - nereagoval na pád Asadovej vlády pozitívne. Reuters informuje, že predstaviteľ libanonského hnutia v pondelok označil sýrsky prevrat za "veľkú a nebezpečnú zmenu".