ŽENEVA/JERUZALEM. Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v pondelok vyzvala sýrske úrady, aby po zvrhnutí sýrskeho vodcu Bašára Asada zabezpečili predpokladané zásoby chemických zbraní v Sýrii.
Sýria ešte pod vedením Asada v roku 2013 súhlasila so vstupom do OPCW krátko po tom, ako údajný útok chemickým plynom zabil pri Damasku viac ako 1400 ľudí.
Svoje deklarované zásoby chemických zbraní odovzdala na zničenie, ale OPCW sa aj po tom obávala, že v Sýrii ešte chemické zbrane zostali.
OPCW vo vyhlásení zverejnenom na svojom webe dodala, že v čase po podpísaní dohody o vstupe Sýrie do OPCW technický sekretariát OPCW, ako aj nezávislé medzinárodné vyšetrovacie orgány v Sýrii zdokumentovali používanie toxických chemikálií ako zbraní.

Izrael v Sýrii zaútočil na zbraňové systémy
Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar v pondelok priznal, že Izrael v Sýrii zaútočil na strategické zbraňové systémy, ako sú napríklad zostávajúce chemické zbrane alebo rakety dlhého doletu, aby sa nedostali do rúk extrémistov.
Saar to uviedol deň po tom, ako protivládni povstalci de facto zosadili režim Bašára Asada, ktorý z krajiny ušiel. Izraelský minister dodal, že Izrael konal v záujme bezpečnosti Izraela a jeho občanov.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré sídli v Británii a situáciu v Sýrii monitoruje prostredníctvom svojich pozorovateľov, v pondelok oznámilo, že izraelská armáda podnikla nočné útoky na viaceré miesta na pobreží a juhu Sýrie.
"Od prvých hodín po ohlásení pádu bývalého režimu začal Izrael podnikať intenzívne letecké útoky, pričom zámerne ničil sklady zbraní a munície," uvádza sa v správe.
Fotografie agentúry AFP v pondelok zachytili škody na vojenskom letisku Mazza na predmestí Damasku vrátane zničených vrtuľníkov a lietadiel. Izraelská armáda predtým zaútočila na neďaleké sklady zbraní.
Izraelská armáda sa presunula k hraniciam
Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 Izrael podnikol v krajine stovky útokov, ktoré sa zameriavali najmä na armádu a ozbrojené skupiny podporované Iránom.
Izrael málokedy komentuje svoje útoky v Sýrii, ale opakovane povedal, že nedovolí Iránu rozširovať svoju vojenskú prítomnosť v krajine. Aj v záujme toho izraelská armáda v sobotu presunula svojich vojakov do demilitarizovanej nárazníkovej zóny v oblasti Golanských výšin hraničiacich so Sýriou.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v súvislosti s tým vyhlásil, že Izrael nedovolí, aby sa na jeho hranici etablovali nepriateľské sily.
Saar na margo presunov vojakov a techniky na Golanské výšiny v pondelok povedal, že prevzatie nárazníkovej zóny je obmedzený a dočasný krok, ktorý Izrael urobil z bezpečnostných dôvodov.
HRW žiada o humánne zaobchádzanie
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v pondelok vyzvala sýrskych povstalcov, aby zaručili humánne zaobchádzanie aj predstaviteľom, podporovateľom a príslušníkom armády režimu Asada.
"Ozbrojené opozičné skupiny... by sa mali zaviazať, že zabezpečia humánne zaobchádzanie zo strany (novej) vlády so všetkými jednotlivcami, vrátane bývalých úradníkov a vojakov, spojeneckých bojovníkov a (režimu) lojálnych ľudí," uviedla riaditeľka HRW pre Blízky východ Lamá Fakíhová.
Sýrski povstalci vyhlásili amnestiu, ktorá sa týka vojenského personálu odvedeného do služby v armáde počas vlády medzičasom zvrhnutého prezidenta Bašára Asada, povstalci to oznámili prostredníctvom platformy Telegram.
Povstalci v Sýrii spustili koncom novembra nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada. V rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs a uplynulú nedeľu vstúpili aj do hlavného mesta Damask. Asad zo Sýrie ušiel a údajne je v Moskve.
Bleskový postup aliancie povstalcov na čele s Organizáciou pre oslobodenie Levanty (Haját Tahrír aš-Šám ) - bývalou odnožou islamistickej siete al-Káida - predstavuje jeden z najväčších zvratov pre Blízky východ za posledné generácie.
Žiadna záruka mieru, tvrdí Británia
Británia bude môcť nadviazať kontakt s džihádistickou skupinou HTS až po tom, čo povstalci odmietnu "terorizmus a násilie", uviedol v pondelok v Saudskej Arábii britský premiér Keir Starmer.
HTS ako bývalá odnož islamistickej siete al-Káida patrí v Británii na zoznam zakázaných organizácií ako teroristická skupina.
Britský minister pre medzivládne vzťahy Pat McFadden však v pondelok vyhlásil, že Británia by zaradenie HTS medzi zakázané skupiny mohla prehodnotiť.
Podľa Starmera je ale "príliš skoro" uvažovať o zmene politiky voči HTS. Britský premiér varoval, že "všetci sme to videli v iných epochách dejín, kde sme si mysleli, že nastáva bod obratu - ukázalo sa, že to nemusí byť nevyhnutne lepšia budúcnosť, v ktorú dúfame." Starmer dodal, že "sa musíme uistiť, že toto bude iné."
Britský minister zahraničných vecí David Lammy v pondelok varoval, že pád sýrskeho prezidenta Asada "neprináša žiadnu záruku mieru". Britská vláda však - podľa AFP - oznámila dodatočnú pomoc pre Sýrčanov vo výške 11 miliónov libier (približne 13,3 miliónov eur).