Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Kolaps režimu sýrskeho vodcu Bašára Asada bol taký rýchly , že ohromil aj jeho hlavných spojencov Irán a Rusko. Kým stihli zareagovať, bol koniec. V rozhovore pre český portál Aktuálně.cz to povedal izraelský analytik Raz Zimmt.
Asadov režim padol po 24 rokoch. Zmietla ho blesková povstalecká ofenzíva, ktorá trvala len 11 dní. Podľa Zimmta ide o obrovskú porážku Teheránu a jeho bezprecedentné oslabenie na Blízkom východe. Potvrdzuje tiež, že iránske vedenie nebolo pred dvanástimi rokmi jednotné v podpore Bašára Asada, ale neočakáva, že pád sýrskeho režimu spôsobí nestabilitu v samotnom Iráne.
Zimmt je analytikom Centra pre iránske štúdie v Tel Avive a autorom knihy Inside Iran: State and Society in the Islamic Republic.
Ako Izrael prijíma pád Asadovho režimu?
V Izraeli sa v poslednom čase dosť intenzívne diskutuje o Sýrii. Či máme uprednostniť takzvaného diabla, ktorého poznáme - teda Asada -, alebo či je lepšia zmena, ktorá, samozrejme, môže priniesť chaos a nebezpečenstvo.
Vzhľadom na to, ako sa veci vyvíjali v posledných dňoch a hodinách, by som povedal, že prevláda v podstate pozitívny názor, že pád Asada je pre Izrael príležitosťou. Príležitosťou na oslabenie vplyvu Iránu, ktorý je dlhodobo nepriateľom Izraela číslo jeden.
Sýriu, samozrejme, čaká obdobie nestability spojené s prechodom k novej vláde. Nebezpečenstvo by mohli predstavovať radikálni džihádisti na hraniciach s Izraelom alebo nezabezpečené chemické zbrane zo sýrskych skladov. Povedzme však, že prevláda opatrný optimizmus.
Irán je už štyri desaťročia vnímaný ako blízky spojenec sýrskeho režimu. Mohol by sa pád Asadovej dynastie považovať za jednu z najväčších porážok Teheránu na Blízkom východe?
Pád Asadovho režimu je pre Irán bezprecedentnou ranou. Pre Teherán bude teraz veľmi ťažké akýmkoľvek spôsobom podporovať Hizballáh. Stratil Sýriu, ktorá pre neho predstavovala strategické územie.
Stratil takzvanú strategickú hĺbku, jeho geopolitický vplyv na Blízkom východe sa zmenšil. Regionálny vplyv Iránu je teraz podstatne menší v kombinácii s oslabením Hizballáhu a Hamasu. Ako však hovorím, Asadov pád je zďaleka najtvrdšou ranou.
Irán dodával Hizballáhu zbrane a všetko vybavenie prostredníctvom Sýrie. Je tomu konečne koniec?
V tomto by som bol opatrný. Irán veľmi vytrvalo podporoval a bude podporovať svojich klientov a spojencov vrátane Hizballáhu.
Ale v krátkodobom horizonte si nemyslím, že budú môcť čokoľvek dodávať cez Sýriu, pretože všetky hraničné priechody medzi Sýriou a Libanonom sú v rukách povstalcov. Nevylučujem, že sa o niečo pokúsia, ale v súčasnosti nemajú veľkú šancu na úspech.
Je možné, že by Asadov pád mohol nejakým spôsobom otriasť režimom v Iráne?
Nemyslím si to. Po prvé, iránska opozícia je slabšia, ako bola sýrska opozícia. A iránsky režim bude teraz ešte tvrdší, aby zabránil čo i len náznaku toho, čo sa stalo v Sýrii. V súvislosti so sýrskym vývojom nedovolí žiadny náznak nestability.
Hovorí sa, že keď v roku 2012 naplno vypukla občianska vojna v Sýrii, iránske vedenie sa dohadovalo, či má zmysel podporovať Asada. A vtedajší vodca Hizballáhu Hasan Nasralláh údajne obhajoval stanovisko, že Asada treba vojensky podporiť. Je to pravda alebo mýtus?
Je to pravda, existujú o tom dôveryhodné a potvrdené informácie. Vtedajší iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád sa vyjadril v tom zmysle, že vojenská podpora Asada sú zbytočne vyhodené peniaze, pretože skôr či neskôr aj tak padne.
Diskusia sa však skončila rozhodnutím najvyššieho vodcu Alího Chameneího, ktorý povedal, že Sýria je pre Irán životne dôležitá a že Asada tam treba udržať. Dlho sa zdalo, že táto stratégia udržania Asada pri moci za každú cenu sa Iránu vypláca.
Sýrska opozícia však využila výhodnú situáciu. Izraelčania oslabili Irán a Hizballáh a Rusko je vo vojne na Ukrajine. Tentoraz sa síce Iránci chystali zasiahnuť, ale vývoj bol príliš rýchly a jednoducho to nestihli.
Je v Iráne sklamanie, že Rusko neurobilo viac pre záchranu Asada?
Určite, ale ešte väčšie sklamanie je tam z toho, že sýrska armáda prakticky prestala bojovať. V skutočnosti sa vzdala bez odporu.
V posledných dňoch som čítal iránske noviny a spravodajské stránky. Dokonca aj tie konzervatívne, ktoré sú veľmi lojálne voči režimu v Teheráne, písali, že ak sýrska armáda ustupuje bez boja, potom Irán a Rusko nemajú čo alebo koho zachraňovať.
Sklamanie z rýchleho opustenia Asada zo strany Ruska je na mieste, ale všetkým je jasné, že Moskva by situáciu aj tak nezachránila.