TBILISI, BRATISLAVA. Policajti, ktorí používajú obušky, štíty, slzotvorný plyn aj vodné delá, stoja proti davu ľudí, ktorý skanduje, nesie európske aj gruzínske štátne vlajky.
Obraz protestov z Gruzínska, kde po pochybných parlamentných voľbách tamojší premiér Irakli Kobachidze pozastavil rokovania o vstupe krajiny do Európskej únie, okrem demonštrantov a policajtov sprevádza aj pozoruhodný svetelný efekt.
Takmer na každom zázname sú viditeľné farebné laserové lúče. Niektoré sú náhodné, niektoré vytvárajú obrazce na budovách.

Ohňostroje zakázali
„Na začiatku slúžili iba na oslepovanie dronov gruzínskych propagandistických médií,“ píše gruzínsky novinár Teimuraz Inasaridze.
Gruzínska politika:
- Gruzínsko je parlamentná demokracia, jeho jednokomorový parlament má 150 kresiel.
- Hlavou štátu je prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá presadzuje proeurópsku orientáciu.
- Premiérom je Irakli Kobachidze, predstaviteľ populistickej strany Gruzínsky sen a stúpenec konšpiračnej teórie o „globálnej vojnovej strane“. Obviňuje Západ, že chce vtiahnuť Gruzínsko do vojny s Ruskom.
- Opozícia je fragmentovaná, dva najsilnejšie proeurópske subjekty sú Koalícia za zmenu a Jednota – národné hnutie. V oboch prípadoch ide o bloky menších strán.
- V krajine sú dve odštiepenecké oblasti Abcházsko a Južné Osetsko, obe okupuje Rusko. V krajine, kde pätinu územia okupuje Moskva, je málo ľudí proruských.
Hoci za zelenými lúčmi nie je konkrétny symbolický význam, vláda podľa novinára vo štvrtok zakázala predaj ohňostrojov.
„Takmer všetky obchody ich prestali predávať a ľudia teraz kupujú lasery a oslepujú nimi robocopov,“ hovorí novinár. Robocop je v Gruzínsku slang pre policajného ťažkoodenca a pochádza z rovnomenného amerického akčného filmu.
Na protestoch ľudia ohňostrojmi nevytvárali len efekty, z podomácky vyrobených rúr strieľali svetlice aj priamo na policajtov.
„V návode je napísané, že tým nemáme svietiť do očí, ale mne to je jedno,“ cituje stanica France 24 jedného z protestujúcich v dave, ktorý si tiež kúpil laser.
V rukách ľudí je vidieť najmä klasické laserové ukazovadlá, aké poznáme zo škôl, no nájdu sa aj väčšie prístroje, ktoré dokážu na steny budov premietať obrazce alebo nápisy.
Na múry parlamentu premietajú odkazy ako „Gruzínsko je Európa, preč s Ruskom“, alebo nadávky na oligarchu Bidzinu Ivanišviliho, sivú eminenciu vládnucej strany Gruzínsky sen, napísal reportér SME Lukáš Onderčanin vo svojej reportáži z hlavného mesta Tbilisi.
Iný protestujúci, David Dzidzišvili, vo videu France 24 vysvetľuje, ako na stenu dokáže laserom písať pokyny pre dav demonštrantov. Napríklad, aby robili hluk.
Bojujú len v prvých radoch
Fakt, že laserové lúče nemajú konkrétny význam, ale sú viac dielom náhody, potvrdzuje aj gruzínska politická analytička Nino Samcharadzeová. Ľudia blízko policajných kordónov podľa nej oslepujú policajtov (tiež použila termín robocop).
„Tí, ktorí sú ďalej, vytvárajú lúčmi obrazce. Spoja viacero lúčov do jedného bodu na budove parlamentu,“ napísala pre SME.
„Chceme unaviť políciu, to je pre nás jediná možnosť. Polícia už prekročila všetky čiary,“ cituje francúzska stanica protestujúceho pod menom Vakho.
„Polícia je na nesprávnej strane dejín a stojí proti väčšine gruzínskych ľudí,“ dodal ďalší protestujúci Goča Lobžanidze.
Protesty v Gruzínsku trvajú už od októbrových volieb, v ktorých si víťazstvo nárokuje populistická strana Gruzínsky sen. Formálne je síce proeurópska, no experti aj opozícia jej európske heslá v kampani považujú za masku, ktorá práve spadla.
Výsledky volieb neuznal ani Európsky parlament.