KYJEV, BRATISLAVA. Najskôr prišli výbuchy a následne výpadky elektriny. Žena v západoukrajinskom meste Luck napriek tomu v tom istom čase porodila zdravé dievčatko. Všetko sa udialo v podzemnom bombovom kryte, ktorý pôrodnica v Lucku vybudovala na začiatku ruskej invázie.
Štvrtok ráno zažila Ukrajina jeden z najmasívnejších ruských útokov na energetickú infraštruktúru v posledných mesiacoch – Rusko na Ukrajinu vypustilo 90 rakiet a sto dronov. Tieto čísla potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aj ruský prezident Vladimir Putin.
Vo štvrtok ráno tak bez elektrickej energie zostalo viac ako milión ľudí na Ukrajine. Aj OSN už varuje, že v posledných týždňoch rastie počet obetí a zranených medzi civilistami a že Ukrajinu čaká „najťažšia zima od začiatku vojny“.
V článku sa dozviete:
- aké problémy spôsobujú výpadky elektriny,
- prečo sa Rusi zamerali na západ krajiny,
- čo chce Putin zasiahnuť,
- akú silu môžu mať nové balistické strely.
Zamerali sa na západ
Za takmer tri roky vojny na Ukrajine bola zničená viac ako polovica energetickej infraštruktúry. V mnohých mestách už aj pred týmto útokom dochádzalo k pravidelnému núdzovému odpájaniu elektriny. Vo štvrtok sa v niektorých regiónoch odpájanie rozšírilo až na dvanásť hodín denne.
Pre mnohých výpadky elektriny spôsobujú problém – na východe krajiny, kde stále prebieha školské vyučovanie online, majú deti sťažený prístup k internetu či nabitým počítačom. Vo výškových budovách sa starší a imobilní obyvatelia nedokážu dostať do bytov, ak nefungujú výťahy a budovy nemajú záložný generátor. V Kyjeve vo výškových budovách pri výpadkoch elektriny nemajú ani vodu, ktorú bez elektriny nedokážu vypumpovať do horných poschodí.
Štvrtkový útok bol iný v tom, že zasiahol infraštruktúru aj na západe krajiny. Niektoré rakety dopadli len 150 kilometrov vzdušnou čiarou od slovenských hraníc, do okolí mesta Ivano-Frankivsk či Luck a Rivne.
„Rusi sa zamerali na zničenie energetickej infraštruktúry na západe Ukrajiny. Nepriateľ si zrejme myslí, že západná Ukrajina je menej chránená ako Kyjev a centrálne regióny, ktoré čelia častejším raketovým útokom,“ vraví pre týždenník NV vojenský analytik Denys Popovyč. Rusi sa podľa neho snažia poškodiť energetiku na západe, aby ochromili celú sieť.
„Rusko si uvedomuje, že ukrajinská energetická sieť funguje ako jednotný systém. Zameranie sa na energetickú infraštruktúru na západe ovplyvňuje Kyjev a stredné, východné a južné regióny. Práve preto útočia týmto spôsobom,“ vraví analytik.
Navyše Rusko je podľa posledných vyjadrení presvedčené, že na západe Ukrajiny sa nachádzajú logistické centrá a snaží sa poškodiť aj železnice či diaľnice, ktorými by na Ukrajinu mohli prúdiť západné zbrane.

Podobná ako jadrové zbrane
Ruský diktátor Vladimir Putin tvrdí, že štvrtkový útok bol ďalšou reakciou na použitie západných zbraní pri útoku na ruské územie. Spojené štáty nedávno Ukrajine povolili použitie taktických balistických striel ATACMS aj pri útokoch na ciele v ruskom vnútrozemí. Kyjev tak zasiahol napríklad muničný sklad v Brianskej oblasti.
BBC však označuje Putinove slová za zavádzajúce – podobné masívne útoky na infraštruktúru sa totiž diali aj predtým, než Ukrajinci použili na ruskom území západné zbrane. Viaceré elektrické rozvádzače zasiahli ruské strely ešte 17. novembra, veľkú časť infraštruktúry poškodili aj augustové útoky.
Putin pritom tvrdí, že útoky budú intenzívnejšie. Nedávne použitie experimentálnej balistickej strely Orešnik sa podľa neho bude opakovať a cieľom by podľa neho mohli byť aj ukrajinské vládne budovy.
„V súčasnosti ministerstvo obrany a generálny štáb vyberajú ciele, ktoré majú zasiahnuť na ukrajinskom území. Mohli by to byť vojenské zariadenia, obranné a priemyselné podniky alebo rozhodovacie centrá v Kyjeve,“ povedal Putin na stretnutí bezpečnostnej aliancie bývalých sovietskych krajín v Kazachstane. Doteraz útoky vládne budovy v centre Kyjeva nezasiahli, dôvodom je však aj hustejšie pokrytie centra mesta protivzdušnou obranou.
Ak by došlo k masívnemu použitiu striel Orešnik, ich sila by bola podľa Putina „porovnateľná s použitím jadrových zbraní“.
Putin okrem toho tvrdil, že výroba pokročilých raketových systémov v Rusku desaťkrát prekračuje takúto produkciu krajín NATO a Moskva ju plánuje ešte zvýšiť.
Vedúci prezidentskej kancelárie Volodymyra Zelenského Andrij Jermak tvrdí, že Rusko pred zimou pokračuje v taktike teroru. „Šetrili si rakety na útoky na ukrajinskú infraštruktúru, na boj proti civilistom počas zimy,“ uviedol na Telegrame.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine