SOUL, BRATISLAVA. Od momentu, keď Severná Kórea vstúpila do vojny proti Ukrajine po boku agresora, sa špekulovalo o tom, či sa Južná Kórea pridá na stranu Ukrajiny a začne jej posielať vojenský materiál.
Južná Kórea je aj vzhľadom na vlastnú bezpečnostnú situáciu mocnosťou v zbrojárskom priemysle a aktuálne je desiatym najväčším exportérom zbraní na svete.
V stredu do Soulu prišla ukrajinská delegácia na čele s ministrom obrany Rustemom Umerovom. Stretla sa aj s prezidentom Jun Sok-jolom a témou malo byť predovšetkým prehĺbenie bezpečnostnej spolupráce.
Južná Kórea dosiaľ Ukrajine výzbroj neposkytovala, jej vlastný zákon jej bráni posielať zbrane do aktívnych konfliktov. Nasadenie severokórejských vojakov v Rusku však znamená, že Ukrajina a Južná Kórea majú spoločného nepriateľa.
"Ukrajinským záujmom je získať niečo významné. Spravodajské informácie sú užitočné, ale vojakov či delostrelecké granáty nimi nezastavíte," povedal denníku SME Mykola Bieliskov, ukrajinský bezpečnostný expert z charitatívnej organizácie Come Back Alive (Vráťte sa nažive).
Dôležité bude teraz sledovať postoj Soulu.
V článku sa dočítate:
- Čo chce Ukrajina v Soule dosiahnuť a čo sa dá očakávať,
- ako návštevu hodnotia odborníci,
- čo ponúka juhokórejský zbrojársky priemysel,
- akým rizikám sa Soul snaží vyhnúť.
Ukrajina pomáha už teraz
Experti, ktorých denník SME oslovil, sa zhodli, že prelomom bolo nasadenie severokórejských vojakov. Tí zatiaľ bojujú iba v ruskej Kurskej oblasti, ktorej časť Ukrajina obsadila. Moskva aj Pchjongjang tak môžu ich účasť vydávať za obranu Ruska pred útokom, k čomu sa obe krajiny zaviazali v strategickej dohode.
Zo spolupráce Soulu a Kyjeva by mohli benefitovať obe strany. V prvom rade Soulu viac vyhovuje, ak proti severokórejským vojakom bojuje Ukrajina v Európe a nie samotná Južná Kórea na Kórejskom polostrove.
"Ukrajina už teraz pomáha Južnej Kórei. Podobne ako v prípade Európy, aj v prípade Ázie Ukrajina robí tú najťažšiu prácu v konfrontácii s revizionistami," hovorí Bielieskov.
Soul by okrem toho od Ukrajiny mohol dostať cenné informácie. "Sú v podobnej situácii ako Ukrajina, majú hranicu s nepriateľským štátom a hybridná vojna prebieha aj tam. Soul potrebuje vedieť, ako bojujú severokórejskí vojaci, čo používajú, čo dokážu ich rakety. Chcú poznať ich metódy boja. Nikto dnes nevie, ako bojujú vojaci Severnej Kórey, tí ešte nikdy neboli v priamej konfrontácii so žiadnym štátom," dodáva Hlib Fiščenko, vedúci Inštitútu pre výskum európskej bezpečnosti.
Do Soulu Ukrajina podľa neho prináša poznatky nielen o severokórejských, ale aj o ruských vojakoch.
Z hľadiska situácie na fronte by Ukrajina od Soulu mohla požadovať predovšetkým 155-milimetrové delostrelecké granáty, myslí si Fiščenko.
Diplomacia potrebuje čas
Keďže Južná Kórea nedodáva zbrane do vojnových konfliktov, mala by len dve možnosti, ako Ukrajine dodať materiál. Prvou je zmeniť zákon v parlamente, druhou je využiť tretie krajiny a zbrane formálne predať im s vedomím, že odtiaľ by šli na Ukrajinu.
V oboch prípadoch by musela prekonávať aj odpor obyvateľstva, agentúra Reuters v stredu poukázala na prieskum verejnej mienky, podľa ktorého 82 percent Juhokórejčanov nesúhlasí s tým, aby ich vlasť poskytovala Ukrajine vojenskú pomoc.
Je to tak napriek tomu, že ten istý prieskum ukázal, že Juhokórejčania vnímajú silnejúce spojenectvo medzi Pchjongjangom a Moskvou ako hrozbu.
Reuters pripomína aj fakt, že popularita prezidenta Juna je už teraz nízka a navyše ho opozičná Demokratická strana kritizuje, že vývoz zbraní nevylúčil vopred. Počas ukrajinskej návštevy sa v Soule konali aj protesty proti dodávaniu zbraní na Ukrajinu.
"Juhokórejská vláda by poskytovaním vojenskej pomoci získala menej výhod, keďže domáca podpora je slabá a vzťah Soulu a novej americkej vlády by sa mohol zhoršiť," cituje agentúra politického analytika Janga Uka.
Bielieskov neočakáva, že by aktuálna návšteva priniesla rýchly výsledok v podobe dodávok zbraní či munície.
"Toto je prvý krok. Momentálne Ukrajina dostáva rany a takto by to nemalo byť. Tá návšteva má zmysel, ale je len prvá. Ten vzťah ešte nie je na takej úrovni, aby jediná návšteva mala takýto efekt," komentuje pre SME.
"Na dosiahnutie dohody treba čas a prácu, takže sa nedá očakávať okamžitý pokrok," dodal.

Rusko sa vyhráža
Vzťahy Moskvy a Soulu budú "kompletne zničené", ak Južná Kórea poskytne Ukrajine zbrane, povedal podľa Reuters Andrej Rudenko, zástupca ruského ministra zahraničných vecí.
Agentúra však cituje aj nemenovaného juhokórejského predstaviteľa, podľa ktorého by sa Rusko najprv malo pozrieť na to, čo samo poskytuje Severnej Kórei a ako ohrozuje bezpečnosť jej južného suseda. Dodal, že kroky Soulu budú závisieť od toho, čo podniknú Moskva a Pchjongjang.
Mykola Bielieskov si myslí, že Rusko v skutočnosti nemá veľa možností, ako na Soul zatlačiť. Moskva už teraz podporuje Severnú Kóreu, ktorá potrebuje ruské technológie a výbavu. Prípadné rozhodnutie Soulu o predaji zbraní Ukrajine by Moskva asi zastaviť nedokázala, tvrdí.
Z Ukrajiny je strelnica
Okrem munície a informácií o severokórejských vojakoch by pre oba štáty mohla byť zaujímavá aj technologická spolupráca, tvrdí Fiščenko.
"Chtiac-nechtiac sa Ukrajina stala testovacou strelnicou nových zbraní. Takže Južná Kórea môže Ukrajine poskytnúť niečo, o čom by jej potom Ukrajina dávala informácie z bojiska," hovorí.
Ukrajina podľa neho nejaké juhokórejské zbrane má už od roku 2022, ale tie tam išli cez Spojené štáty a s ich pomocou.
Popri delostreleckých granátoch by podľa Bielieskova mohla Južná Kórea Ukrajine poskytnúť predovšetkým obrnenú techniku.
Reuters pripomína, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v októbri vyhlásil, že chcel Soul požiadať o poskytnutie zbraní vrátane systému protivzdušnej obrany.
Bielieskov je presvedčený, že na rozdiel od delostreleckej munície Južná Kórea nedokáže zastúpiť USA pri protivzdušnej obrane a raketometoch.

Na Poľsko potrebujú päť bánk
Ako ukážka toho, čo všetko dokáže juhokórejský obranný priemysel dodať, môže slúžiť Poľsko, ktoré po ruskom vpáde na Ukrajinu začalo rýchlo zbrojiť. Agentúra Reuters začiatkom novembra priniesla informáciu, že v Južnej Kórei vzniklo koordinované úsilie piatich bánk, ktoré majú pomôcť úverovať poľský nákup zbraní za 22 miliárd dolárov.
Poľsko od juhokórejských spoločností Hyundai Rotem a Hanwha Aerospace objednalo nadzvukové bojové lietadlá, húfnice a tanky.
Prvá objednávka Poľska obsahovala nadzvukové bojové lietadlá FA-50, húfnice K9, tanky K2 a raketomety K239.
Fiščenko aktuálne neočakáva, že by sa Južná Kórea odhodlala dodať lietadlá aj Ukrajine. "Po povolení Washingtonu na útoky do ruského vnútrozemia by lietadlá boli výraznou a rýchlou eskaláciou," myslí si.
Veľa však podľa neho závisí od toho, čo bude Severná Kórea robiť na území Ruska a či jej vojaci vstúpia na územie Ukrajiny. "To by zas bola eskalácia zo strany Ruska a Severnej Kórey a to by si vyžadovalo reakciu," dodal.
Bielieskov však tvrdí, že Južná Kórea má veľké množstvo vojenskej výbavy z predchádzajúcich desaťročí, ktorú by Ukrajine mohla poskytnúť podobne ako európske štáty poskytovali výbavu z čias studenej vojny.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine