Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Na bližšie nešpecifikovanom mieste na východe Francúzska už viac ako mesiac cvičia asi dve tisícky ukrajinských vojakov.
Utajená armáda v lepších podmienkach ako predtým podstupuje reálne bojové simulácie a chystá sa, aby na začiatku budúceho roka vytvorila chrbticu kombinovanej ozbrojenej brigády pripravenej na nasadenie do vojny s Ruskom.
"V diaľke v lese sa pohybujú nepriateľskí vojaci. Na planine sa ozýva streľba. Do chladného vzduchu stúpajú oblaky dymu. Nad hlavami sa vznášajú malé drony," píše v reportáži britský týždenník The Economist.
Jej autori dostali jedinečnú príležitosť aspoň na chvíľu navštíviť výcvikové miesto ukrajinských vojakov, ktoré bolo pred zvyškom sveta utajené.
Nová brigáda
Francúzi začali s ich výcvikom vo vylepšených podmienkach v spolupráci s ukrajinskými inštruktormi na jeseň tohto roka.
Stalo sa tak na základe predchádzajúcej dohody medzi prezidentom Emmanuelom Macronom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.
"Cieľom je vystaviť ich podmienkam čo najbližším realite, pokiaľ ide o hluk, stres a únavu. Výcvik musí byť čo najrealistickejší, aby v deň D mali správne reflexy, prežili bitku a zvíťazili," povedal vtedy médiám francúzsky generál Damien Wallaert.
Približne dvetisíc ukrajinských vojakov vo veku od dvadsaťpäť do štyridsaťpäť rokov má po úspešnom absolvovaní výcviku vo Francúzsku vytvoriť novú 155. brigádu s o niečo väčším počtom Ukrajincov vycvičených Kyjevom.
Bude pomenovaná po Anne Kyjevskej, stredovekej princeznej narodenej v Kyjeve, ktorá sa vydala za francúzskeho kráľa Henricha I.. Paríž na výcvik pridelil celkovo 1 500 vojakov a dôstojníkov.
Novovytvorená ukrajinská brigáda dostane zo Západu aj obrnené vozidlá, húfnice Caesar, systémy protivzdušnej obrany a protitankové rakety. Vďaka výcviku vo Francúzsku budú Ukrajinci od prvých dní schopní používať a udržiavať aj ďalšie vybavenie.
Práve tento nedostatok bol podľa analytika Jacka Watlinga z Royal United Services Institute, londýnskeho think-tanku, hlavným dôvodom, prečo Ukrajinci neboli vždy úspešní pri vedení protiofenzívy.
The Economist v tejto súvislosti tiež pripomína, že v novom roku na Ukrajinu dorazia napríklad francúzske stíhačky Mirage 2000, ktoré budú môcť niesť rakety SCALP.
Prostredie šité na mieru
Podľa inštruktorov je súčasný výcvik v porovnaní s minulosťou výnimočný nielen kvôli jeho dlhšiemu trvaniu (približne tri mesiace), ale aj preto, že Francúzi oveľa viac prispôsobili prostredie bojiskám na Ukrajine a v Rusku.
"Sú veľmi nároční. Sú vo vojne a žiadajú všetko, čo môžu dostať," vyhlásil pred časom plukovník Guillaume Vancina pre francúzsku rozhlasovú stanicu Radio France Internationale.
Francúzi z tohto dôvodu vykopali aj väčšie zákopy a celkovo sa snažia nielen kopírovať východný terén, ale aj vytvoriť absolútne realistické simulácie bojov doplnené o hlukové efekty.
"Na žiadosť Ukrajincov sa cvičenie zameriava na obranu. Vojaci môžu byť vonku už od predchádzajúcej noci, nad hlavami im lietajú francúzske lietadlá a vrtuľníky. To všetko preto, aby sa otestovala ich odolnosť voči únave a stresu," povedal jeden z inštruktorov pre The Economist.
Od začiatku vojny vycvičili Francúzi približne 15-tisíc ukrajinských vojakov. Briti ešte trikrát viac, ale ich výcvik prebieha podľa zrýchleného harmonogramu.
Záväzok Francúzska, a tým aj jeho prezidenta Macrona, bol potvrdený minulý týždeň, keď Paríž navštívil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.
"Francúzsko udržiava NATO silné," povedal po stretnutí s Macronom.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine