PRAHA. Česko sa pri zaistení svojej bezpečnosti v poslednej období spoliehalo na členstvo v Severoatlantickej aliancii a na schopnosť kolektívnej obrany. Jednoznačne sa však zvyšuje zodpovednosť jednotlivých členských krajín za vlastnú obranu a bezpečnosť. Na veliteľskom zhromaždení Armády ČR to v utorok prostredníctvom videoodkazu povedal český prezident Petr Pavel. ČR musí podľa neho budovať schopnú armádu, ale aj odolnú ekonomiku a spoločnosť, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Bezpečnostná situácia sa podľa českého prezidenta od posledného veliteľského zhromaždenia vo februári tohto roka nezlepšila. Pripomenul 1000 dní trvajúcu vojnu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe či napätú situáciu v Juhočínskom mori. Pri všetkých týchto konfliktoch podľa neho hrozí, že sa rozhoria a presiahnu hranice regiónu.
Obranyschopnosť nie je prázdny termín
"Z tohto pohľadu nie je obranyschopnosť prázdny termín, ale je vecou, ktorej by sme mali venovať maximálnu pozornosť. V poslednej dobe sme sa spoliehali na naše členstvo v NATO, na schopnosť kolektívnej obrany. Tento základný pilier našej bezpečnosti úspešne trvá už 25 rokov. Na druhú stranu sa jednoznačne zvyšuje zodpovednosť jednotlivých členských štátov za vlastnú obranu a bezpečnosť," podotkol Pavel.
Česko podľa jeho slov musí budovať nielen schopnú, pripravenú a pohotovú armádu, ale tiež ekonomiku, ktorá bude dostatočne odolná a rovnako musí pripravovať spoločnosť. Zdôraznil, že bezpečnosť je podmienkou rozvoja, a preto je aj celospoločenskou úlohou. "Pozornosť jej musí venovať nielen armáda, ministerstvo obrany a orgány vnútornej bezpečnosti, ale my všetci. Nie je to žiadne strašenie konfliktom alebo vojnou, ale absolútne nutná reakcia na svet, v ktorom žijeme," povedal český prezident.
Nová americká administratíva podľa neho prinesie nielen zmenu prístupu k Rusku a konfliktu na Ukrajine, ale aj k NATO a EÚ. Preto bude ešte dôležitejšie pamätať predovšetkým na vlastné úsilie zaistiť bezpečnosť, pretože bez toho nebude možné zaistiť iné aspekty života spoločnosti, dodal Pavel.
Nedostatočný rozpočet
Ministerka obrany Jana Černochová na veliteľskom zhromaždení upozornila, že rozpočet na obranu vo výške dvoch percent HDP nebude stačiť. Podľa nej ide o spodnú hranicu a nie strop.
Náčelník generálneho štábu AČR Karel Řehka označil budúci rok za prelomové obdobie, v ktorom sa ukáže, či Česko berie svoju obranu vážne-
"Dve percentá nie sú žiaden strop, je to podlaha. Všetci vieme, že nová americká administratíva bude veľmi starostlivo sledovať krajiny, ktoré budú či nebudú plniť washingtonský záväzok," podotkla. Ukrajinci podľa nej kupujú Česku čas, aby sa spamätalo z rokov, keď sa obrana podceňovala a jej rozpočty škrtali.
Zdôraznila, že zodpovednosť za obranu má každý občan ČR. "Musíme spoločnosť edukovať v tom, že zodpovednosť za obranu a bezpečnosť našej krajiny majú všetci, nie len ľudia v uniformách alebo pracovníci ministerstva," povedala Černochová.
Útočná politika Ruska
Řehka poukázal na to, že Rusko stupňuje útočnú politiku voči Ukrajine a Západu. Buduje koalíciu, na ktorej sa podieľa Irán, podporuje ju Čína a fyzicky sa do nej pridala armáda Severnej Kórey. "Toto nie je čas na pasivitu, ale je to chvíľa, keď musíme konať a ukázať, že to myslíme vážne," zdôraznil.
Česká armáda podľa neho potrebuje viac výzbroje, ale najmä viac ľudí. Predbežné odhady hovoria o 37 500 vojakoch z povolania, v súčasnosti ich armáda má okolo 24 000. Tento nedostatok považuje za výrazný problém a kritizoval pomalý nábor nových vojakov. "Smerujeme k stavu, keď budeme mať novú techniku, ale nebude ju mať kto obsluhovať," opísal situáciu náčelník.
V budúcom roku podľa neho nastane prelomové obdobie, ktoré ukáže, či Česko berie svoju obranu vážne a aj to, aký je spojenec. Spresnil, že česká armáda bude na základe nových plánov NATO, ktoré by sa mali ešte len schváliť, potrebovať kvalitnejšiu výzbroj, viac personálu, rozšírenú infraštruktúru a intenzívnejší výcvik. To všetko bude vyžadovať viac finančných prostriedkov.
"Ak do obrany nebudeme investovať dostatočne, hazardujeme s našou vlastnou bezpečnosťou a riskujeme, že nás spojenci budú vnímať ako slabý článok reťazca a že reálne budeme slabým článkom reťazca," dodal Řehka.