BUDAPEŠŤ. Situácia, v ktorej sa Európa nachádza, je ťažká a nebezpečná. Vyhlásil to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v úvodnom prejave 5. summitu Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktorý sa vo štvrtok začal v Budapešti.
Podľa servera telex.hu premiér vyjadril nádej, že spolu môžu byť krajiny Európy silnejšie, informuje spravodajca TASR.
Bezpečnostné otázky Európy
Orbán, ktorý je predsedom vlády krajiny aktuálne predsedajúcej v Rade Európskej únie a hostiteľom summitu EPC, pripomenul, že hlavnou témou schôdzky sú bezpečnostné otázky Európy.
Ďalšou otázkou podľa neho je, ako by Európa mohla úspešnejšie presadzovať svoje záujmy.
Mimoriadny význam z tohto hľadiska majú podľa vyjadrenia maďarského premiéra aj výsledky amerických prezidentských volieb.
"Po studenej vojne je svetová ekonomika opäť konfrontovaná s desivou perspektívou vytvárania blokov, ktorá spochybňuje základy európskeho modelu. Znamená to, že mier, stabilita a prosperita Európy sú ohrozené," varoval maďarský ministerský predseda, podľa ktorého terajšie odpovede môžu určiť budúcnosť Európy na desaťročia.
Na odstránenie nelegálnej migrácie a sietí obchodovania s ľuďmi je podľa Orbána potrebná lepšia praktická spolupráca s krajinami pôvodu a tranzitu.
"Musíme sa rozhodnúť, či sme pripravení zriadiť centrá na spracovanie žiadostí o azyl a na vykonávanie návratov v bezpečnej tretej krajine," dodal.
"Ako môže byť v Európe opäť mier? Ako môže Európa prevziať väčšiu zodpovednosť za svoju vlastnú bezpečnosť a mier v budúcnosti? Ako môže Európa úspešnejšie konať pre svoje záujmy? Ako môže Európa zostať zmysluplným hráčom v rokovaniach a procesoch, ktoré rozhodujú o jej vlastnom osude?" menoval Orbán otázky, ktoré je potrebné riešiť.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte v Budapešti na mieste konania summitu Európskeho politického spoločenstva (EPC) bilaterálne rokoval s Orbánom.
Podľa agentúry MTI to uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.
Rutte s Orbánom zhodnotili spoluprácu medzi NATO a Maďarskom. Bolo konštatované, že Maďarsko je dôležitým a cenným členom Aliancie, píše sa v Havasiho vyhlásení, podľa ktorého sa rokujúce strany dohodli, že budú pokračovať v intenzívnej spoločnej práci.
Macron: Európa nemôže večne delegovať svoju bezpečnosť na USA
Víťazstvo Ukrajiny vo vojne proti Rusku je v najlepšom záujme Európy, ktorá sa nemôže v bezpečnostnej oblasti večne spoliehať na Spojené štáty, vyhlásil zasa francúzsky prezident Emmanuel Macron.
"Nemôžeme večne delegovať našu bezpečnosť na Ameriku," vyhlásil Macron, ktorý uviedol, že novozvolený americký prezident Donald Trump bude legitímne "obraňovať záujmy amerického ľudu." Prítomným kolegom adresoval otázku, či sú spoločne "pripravení brániť záujmy Európanov."
"Chceme čítať históriu, ktorú písali iní? Alebo si chceme písať vlastnú históriu? Myslím, že máme silu na to, aby sme si ju písali sami," vyhlásil Macron, ktorý poukázal na "vojnu na Ukrajine, rozpútanú Vladimirom Putinom, voľby v USA a čínske rozhodnutia v oblasti technológií a obchodu."
Macron na otvorení plenárneho zasadnutia zdôraznil, že na tomto summite by sa mali lídri zhodnúť na jednote Európy a opätovne vyhlásil, že spoločným záujmom kontinentu je, aby "Rusko nezvíťazilo."
Francúzsky prezident taktiež vyjadril nádej, že sa čoskoro podarí uzavrieť mierovú dohodu medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Predstavitelia oboch znepriatelených krajín sú na summite prítomní.
O viacerých európskych problémoch vrátane migračných výziev sa na budapeštianskom summite bude hovoriť vo viacerých pracovných skupinách.
Zelenskyj: Ústupky Rusku sú neprijateľné
Ústupky Rusku sú pre Ukrajinu neprijateľné a pre Európu samovražedné, vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj.
Lídrov európskych krajín na summite v Budapešti upozornil, že je to práve Rusko, ktoré eskaluje situáciu nasadením severokórejských vojakov do vojny proti Ukrajine.
"Mier treba dosiahnuť prostredníctvom sily," poznamenal Zelenskyj v narážke na heslo Donalda Trumpa, ktorý tento týždeň zvíťazil v amerických prezidentských voľbách.
Ukrajinský prezident na summite Európskeho politického spoločenstva tiež varoval, že čím bližšie je niektorá európska krajina voči Rusku, tým slabší sa javí koncept jej neutrality.
"O ukončení vojny by mala rozhodnúť Ukrajina a účet za vojnu by malo zaplatiť Rusko," vyhlásil prezident brániacej sa krajiny.
Na margo severokórejských vojakov, ktorí bojujú po boku Ruska, Zelenskyj vyhlásil, že severokórejský režim vedie vojnu na európskej pôde a že jeho vojaci zabíjajú Ukrajincov.
Zelenskyj sa na summite v Budapešti vyjadril aj k zvoleniu Donalda Trumpa za amerického prezidenta. "Dúfame, že Amerika bude silnejšia. Práve takúto Ameriku Európa potrebuje. A silná Európa je to, čo Amerika potrebuje. Toto sú vzťahy medzi spojencami, ktoré si treba vážiť a ktoré nemožno stratiť," vyhlásil.
Od vypuknutia vojny je to po prvýkrát, čo Zelenskyj pricestoval do Maďarska, napísala agentúra Unian.
Zhodli sa, že mier by mal byť čo najskôr
Účastníci summitu v Budapešti sa zhodli v tom, že v Európe by mal byť čo najskôr mier, uviedol maďarský premiér Orbán.
"Situáciu, o ktorej sme dnes rokovali, možno označiť za ťažkú, komplikovanú a nebezpečnú," podčiarkol maďarský premiér a zdôraznil, že európsky mier, stabilita a prosperita sú ohrozené súčasne.
"Vojna, ktorú začalo Rusko proti Ukrajine, zúri už tretí rok, Blízky východ je v plameňoch a hrozí eskalácia, destabilizácia konfliktov v severnej Afrike, ilegálna migrácia je neutíchajúcou výzvou a blíži sa k predchádzajúcemu vrcholu. V globálnej ekonomika sa tvoria bloky, čo je od obdobia studenej vojny nevídané," zdôraznil.
Na zasadaní došlo podľa neho k zhode aj v tom, že treba reagovať na výsledky amerických volieb a že v Európe by mal byť čím skôr mier.
"Došlo k dohode, že Európa by mala v budúcnosti prevziať väčšiu zodpovednosť za svoj vlastný mier a bezpečnosť. Nemôžeme očakávať, že Američania budú jediní, ktorí nás budú chrániť. Došlo tiež k dohode, že Európa by mala zostať zmysluplným hráčom v rokovaniach a procesoch, ktoré sú pred nami a ktoré rozhodnú o našej budúcnosti," dodal.
V reakcii na novinársku otázku Orbán poznamenal, že je zrejmé, že tábor zástancov mieru sa zväčšuje, k čomu prispeli aj výsledky amerických volieb. Na summite EPC podľa neho zazneli rozdielne názory v otázkach pokračovania vojny, rýchleho prímeria či mierového rokovania.
Na budapeštiansky summit pricestovalo 42 hláv štátov a vlád vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, ako i lídrov EÚ, NATO a predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).