WASHINGTON, BRATISLAVA. Neočakávaný výsledok prezidentských volieb v Spojených štátoch zanechal podľa zahraničných médií Európu v šoku. Víťazstvo republikánskeho kandidáta a bývalého prezidenta Donalda Trumpa teraz predstavuje zmenu, pred ktorou síce dlhodobo varovali viacerí zákonodarcovia, ale v skutočnosti sa na ňu pripravoval iba málokto z nich.
Európania sú odkázaní sami na seba, píše francúzsky denník Le Monde s tým, že Rusko má všetky dôvody na radosť a Čína môže očakávať novú fázu obchodného napätia.
Po porážke Hillary Clintonovej v roku 2016 sprevádzala Demokratickú stranu celkom dlho istá forma traumy, ale víťazstvo Josepha Bidena v roku 2020 ich priviedlo k mylnému presvedčeniu, že nebezpečenstvo pominulo, vysvetľuje denník.

Trump sľúbil, že prelomí americký status quo opätovným získaním prezidentského kresla a v skutku – keď v stredu v súboji s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou prekročil hranicu 270 hlasov štyri roky po odchode z Bieleho domu, demokratom pripomenul ich prehru spred ôsmich rokov.
Za posledný rok Trump prežil odsúdenie za trestný čin, pokus o atentát, obvinenia z autoritárstva, kritiku od republikánov a zmenu protivníka, pripomína americký denník The New York Times. „Je to pozoruhodný návrat k moci.“
V článku sa dočítate:
- prečo americkí voliči volili Trumpa,
- akú mal Trump kampaň,
- čo Trumpova výhra znamená pre Ukrajinu.
Neuveriteľná odmena
Podľa denníka Die Zeit je Trumpovo volebné víťazstvo splnenou nočnou morou nielen pre demokratických voličov v USA, ale aj pre väčšinu demokratov v Nemecku. Teraz prichádzajú štyri roky neistoty, štyri roky urážok, štyri roky strachu.
„Nejde o ďalšiu priemyselnú nehodu v americkej histórii, pretože každý volič už vedel, čo dostane,“ uvádza Die Zeit. A čo je možno ešte významnejšie: Republikánska strana nikdy vo svojej histórii nemala takú výraznú podporu takmer všetkých etnických skupín, spoločenských vrstiev a dokonca aj vekových kategórií.

Trumpovi podľa denníka nahrali predovšetkým obavy voličov z ekonomickej situácie, ale mnohí si zároveň nevedeli predstaviť ani to, že by mali za prezidentku ženu. Vyjadrenia bývalého prezidenta o tom, že sa pomstí politickým oponentom, podkope demokratické inštitúcie či deportuje migrantov pre voličov nakoniec nepredstavovali obdobný problém.
Die Zeit sa domnieva, že ak sa z nástupu trumpizmu k moci dá niečo naučiť, tak to, že demokratické strany musia zabrániť tomu, aby sa autokratický populizmus stal v Európe takým silným ako v USA - a to v úplne inej miere ako doteraz. „To zahŕňa rozpoznanie nálad a problémov, ktoré ľudí najskôr rozčuľujú a potom radikalizujú.“
Výsledok pre Trumpa a republikánov zároveň značí neuveriteľnú odmenu za kampaň poznačenú pokusom o atentát, xenofóbiou, urážkami či popieraním klimatických zmien. Je to však aj jasný ukazovateľ výhodnosti tém, na ktoré Trump stavil: inflácia a migrácia, uvádza Le Monde.

Harrisovej ponižujúca prehra tiež završuje politický návrat súpera, ktorého obvinili zo sprisahania s cieľom zvrátiť posledné voľby. „Jeho vzdorovité plány na prevrátenie politického systému Spojených štátov oslovili milióny voličov, ktorí sa obávali, že americký sen sa im vzďaľuje z dosahu,“ píše The New York Times. Voliči jednoducho Trumpa vnímali ako baranidlo proti vládnucemu establishmentu.
Podľa denníka ide o bezprecedentný výkon od 19. storočia, keď demokratický kandidát Grover Cleveland prehral boj o znovuzvolenie a štyri roky čakal na to, aby opäť neskôr úspešne pokračoval. Vo veku 78 rokov sa tak Trump stane najstarším mužom, ktorý bol kedy zvolený za prezidenta.
Izraelský denník The Jerusalem Post sa domnieva, že Trumpovi k víťazstvu pokus o atentát dopomohol. „Obraz krvavého Trumpa so vztýčenou päsťou na odpor sa stal emblémom jeho neústupnej osobnosti."
Nehovoríme o víťazstve, ale o zmrazení
The New York Times pripomína aj to, že Trumpovo zvolenie vyvoláva otázky o budúcnosti NATO a americkej podpore Ukrajiny.
V momente, keď Trump zastaví podporu pre Ukrajinu, získa ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne opäť prevahu, domnieva sa ukrajinský denník The Kyiv Independent.
Na Blízkom východe zase Trumpova politika pravdepodobne ešte výraznejšie uprednostní Izrael, čo zvýši napätie s Iránom a existuje aj potenciálna hrozba zhoršenia vzťahov medzi USA a Čínou, ak sa Trump vráti k agresívnym clám.

„Je spravodlivé sa pýtať, či by niečo z toho mohlo byť horšie ako súčasná trajektória – ale zdá sa, že mnohí voliči dospeli k záveru, že sa to nestane. Aspoň pokiaľ ide o zahraničnú politiku,“ dodáva The Kyiv Independent.
Trump počas predvolebnej kampane opakovane povedal, že ukončí konflikt na Ukrajine ešte pred svojou inauguráciou, ktorá je naplánovaná na 20. januára 2025, uvádza ruský denník Izvestija, ale upozorňuje, že ďalšie kroky Trumpa je ťažké predvídať.
Podľa denníka je možné, že sa Trump pokúsi zastaviť konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou vyvinutím tlaku na obe strany. „Nehovoríme o víťazstve, ale o zmrazení,“ píše Izvestija s tým, že by to zmrazilo snahu Ruska o demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej