WASHINGTON, BRATISLAVA. Ku koncu šesťhodinového živého prenosu na youtube bol americký profesor Allan Lichtman viditeľne unavený a sklamaný.
„Čísla neklamú. Nebojím sa o seba, ale o všetkých tých mladých ľudí. Nemôžem tomu uveriť,“ rozprával do kamery, keď spolu so svojím synom sledoval nabiehanie hlasov v amerických prezidentských voľbách.
Lichtman nebol sklamaný iba z ich výsledku. V priamom prenose práve prvýkrát po štyridsiatich rokoch zlyhával jeho systém, vďaka ktorému úspešne prognózoval výsledky všetkých prezidentských volieb v USA od roku 1984.
Jeho predpovedný model – 13 kľúčov k Bielemu domu –, o ktorom sme písali aj v denníku SME, už od začiatku septembra prognózoval víťazstvo demokratickej kandidátky Kamaly Harrisovej, v ktorej prospech malo fungovať deväť z trinástich kľúčov v Lichtmanovej tabuľke.
Allan Lichtman nie je jediným akademikom, ktorého predpoveď v týchto voľbách nevyšla. Víťazstvo Kamaly Harrisovej prognózoval aj Alan Abramowitz, politológ z Rochesterskej univerzity, ktorý svoj prognostický model vypracoval v roku 1988.
V článku sa dočítate:
- na základe čoho experti očakávali víťazstvo Kamaly Harrisovej,
- ako na zlyhanie svojich modelov reagovali,
- čo o tom píšu médiá.
Ekonomika mala fungovať
„Neposkytujem žiadne rozhovory, mám toho dosť. Urobím vyhlásenie a sám sa rozhodnem, kedy budem znova vysielať,“ povedal na youtube znechutený Lichtman, ktorého americké médiá nazývajú Nostradamom prezidentských volieb.
Prezývka je do značnej miery oprávnená, Lichtman študoval parametre, ktoré spájali víťazov prezidentských volieb od čias Abrahama Lincolna a vďaka svojmu systému dokázal v roku 2016 predvídať víťazstvo Donalda Trumpa.
Väčšina prieskumov verejnej mienky vtedy Trumpa podceňovala, a hoci v ľudovom hlasovaní vyhrala jeho rivalka Hillary Clintonová, Trump uspel v Zbore voliteľov.